Najtrudniej poznać samego siebie

10 kroków do szczęścia

10 kroków do szczęścia

w filozoficznie/prawdziwie/topowo

10 kroków do szczęścia. Cóż to jest szczęście? Co dnia słyszymy inne definicje, inne wyobrażenia. Raz to jest miłość partnera, drugim razem podwyżka w pracy lub wygrana w totka. Z reguły szczęście pojmujemy jako coś, co przychodzi z zewnątrz. Zależy od losu, ludzi i nie mamy na nie wpływu. Nic bardziej mylnego! Szczęście, moi mili, co najmniej w połowie zależy od nas samych i naszych celowych działań.

10 kroków do szczęścia10 kroków do szczęścia

  1. Szczęście wymaga od nas uwagi, wnikliwego rozglądnięcia się, co wokół jest dobre, miłe i sprawia, że mamy dobre samopoczucie, nastrój, uśmiech na twarzy. Może to być słońce o poranku, śpiew ptaków czy miłość, jeżeli ktoś jest wrażliwy. Może być też trywialne poczucie wyspania, radości i spokoju. Które jak najbardziej zależy od tego, kiedy poszedłeś spać. Czy zasypiałeś w dobrym nastawieniu czy byłeś poddenerwowany. To właśnie masz zauważać, aby przyciągać szczęście, o tym także myślisz. A nie o końcu świata, wojnach, złych rządach i takich tam farmazonach.
  2. Instrukcja podpowiada nam „Kochaj bliźniego swego, jak siebie samego”. To wcale ni oznacza, że mamy się od razu wszystkim rzucać się na szyję. Raczej przeciwnie, należy spojrzeć na siebie oczami innego człowieka, fajnie jak to byłby prawdziwy przyjaciel. Uświadomienie sobie własnych zachowań i nastrojów, jest podstawą sukcesu, które zowią szczęściem. Docenienie tego, że gdy jesteś wkur…, nie robisz afery, że mimo iż głowę masz zajętą. Stać cię na „dzień dobry” i miłe słowo dla znajomych. Nie wściekasz się i nie krzyczysz, tylko spokojnie tłumaczysz. A zdegustowanie głupotą i brakiem zrozumienia słuchacza okazujesz słowem „przepraszam” i grzecznym odejściem, jest wielkim sukcesem. To właśnie postawa szczęściarza i tym należy się rozkoszować, reszta przyjdzie sama.
  3. Odkrywanie w świecie pozytywów jest równie istotne. Zamiast upierdliwości i zwracania uwagi sobie i innym z otoczenia, zauważanie dobrych zmian. Skoro świat nie zginął do tej pory, to i bez twoich uwag nie zginie i się nie zawali. Ty tymczasem możesz cieszyć się chwilą i dostrzegać intrygujące dobre sprawy, rzeczy, zachowania i uczucia.
  4. Pomyśl i zrób coś dla innych, przy czym nie muszą to być ludzie. Jeżeli frajdę sprawiają ci zwierzęta lub rośliny, zrób coś dla nich. Poczucie sensu i wkładu w życie otaczającego świata ma moc magiczną. Poczucie dobrze spełnionego obowiązku lub niesienia pomocy jest podstawą do poczucia spełnienia, a co za tym idzie i szczęścia.
  5. Nie zapominaj o sobie. Zadaj sobie pytanie na co masz ochotę i  zrób to, mimo odczucia, że to dziecinne, głupie i nie wypada. Co nie wypada? Czego nie można? Przecież to Twoje życie.
  6. Zrób sobie wakacje! Wakacje, wolne, urlop, to nie tylko długotrwała mordęga z przeciwnościami. To także chwila spokoju, spacer w parku, kawa wypita w ogrodzie lub kawiarni. Sen lub drzemka w najmniej odpowiedniej chwili, książka, rozmowa lub co tam komu potrzeba. Jeśli dodatkowo weekend spędzisz tak jak chcesz, chociażby w łóżku, to twoje szczęście nabierze rumieńców.
  7. Obmyśl strategię odrzucania negatywnych myśli. Szczęście wiąże się z pozytywem, ze spokojem i wyciszeniem, z normalizacją i spełnianiem potrzeb. Nie ma w nim miejsca na negację, chaos, złość lub wściekłość. Konieczne jest zatem zastanowienie i obmyślenie strategii jak tych negatywnych sytuacji unikać. Standardowo, to: szybki spacer, bieg, telefon do przyjaciela, bliskiej osoby lub miłości, 10 głębokich oddechów, liczenie do 10, itd., itp. Niestandardowo, to to co tobie pomaga i działa.
  8. Korzystaj z wiedzy innych i pomocy. W jakiej sprawie przydałoby się wsparcie? Do kogo się zwrócić! Przemyśl dokładnie czego oczekujesz i poproś o to bez żenady.
  9. Sprawność fizyczna, jak mawiają, daje zdrowie. Ale ruch to nie koniecznie sport i wcale nie musi być związany z mega aktywnością. Ruch to gra w szachy na świeżym powietrzu, jeśli daje radość i zadowolenie. To koszenie trawnika, pielenie grządek, kąpiel w rzece. Ale też zbieranie śmieci na spacerze i zakupy w sklepie – co kto lubi. Jest jednak pewnik, że ruch sprzyja szczęściu bardzo mocno.
  10. Na koniec istota, a mianowicie fakt. Jesteśmy częścią większej całości, którą jest wszechświat, układ słoneczny, nasza ziemia, kontynent, państwo, miasto, dom rodzinny. Wszelkie przeżycia z tym faktem związane są istotne. Nie można być szczęśliwym w oderwaniu od świata, od przeżyć duchowych, podświadomych, jak zwał tak zwał, z nim związanych. Fascynuje nas religia – OK, sztuka – OK, medytacja – OK, wiedza – OK, przyroda – OK, ale coś musi być. Poczucie, że jesteśmy elementem większej układanki pomaga dostrzec sens współistnienia i zdobyć umiejętność życia. Nie zaś bycia samotnym, zwłaszcza w trudnych chwilach. Samotność nie daje szczęścia. Ale aby nie być samotnym musimy zająć swoje miejsce, swoją rolę, zrozumieć i pojąć, czym ona jest.

10 kroków do szczęścia – Podsumowanie:

To o czym piszę nie jest łatwe, dlatego tak mało ludzi jest naprawdę szczęśliwych. Większość istot ludzkich gubi się w wyobrażeniach i stereotypach. A przecież szczęście nie jest zawsze dla wszystkich takie samo, przynajmniej na początku. Pamiętajmy – bogactwo nie implikuje szczęścia, ale szczęście, a raczej pełnia szczęścia, zawsze implikuje bogactwo.

PS. Szczęściem szczęście – mam i ja. – August Witti

________
#Szczescie

najnowsze z filozoficznie

Jak zostać mistrzem?

Jak zostać mistrzem? Mistrz /czempion/ to osoba, która wykazuje zainteresowanie propagacją, wdrożeniem
Wyższa świadomość

Wyższa świadomość

Czym jest wyższa świadomość? Zastanówmy się i dokonajmy głębszego spojrzenia na tą
Jak żyć?

Jak żyć?

Jak żyć? Czas, który mamy tu na Ziemi jest ograniczony. Szkoda go
Translate »
idź do góry