Najtrudniej poznać samego siebie

10 kroków poznania siebie

10 kroków poznania siebie

w prawdziwie/świadomie/zdrowotnie

10 kroków poznania siebie. Zacznijmy od faktu, że większość ludzi nosi maski. Nie tylko teraz w czasie Covid, ale zawsze. Przybrane w taki czy inny sposób, są to maski wyjściowe. Natomiast sobą rzadko bywamy i niestety zbyt często po alkoholu. Alkohol jest przeciwnikiem rozwoju, obniża świadomość, przywołuje instynkt ego. Lepiej już korzystać ze świętych roślin, przynajmniej nie uzależniają.

Zabawa jest przednia, jeżeli od razu wpada się w świadomość, bo tak działa np. dobra marihuana i grzyby halucynki. A bycie tym, kim się naprawdę jest na podstawowym poziomie życia, zapiera dech w piersiach. Tyle niespodzianek, masa zaskoczeń i co rusz skok świadomości. Życie zaczyna płynąć, wszystko kwitnie, pachnie i promienieje. Ale tylko wówczas, gdy nauczmy się, jak się odnaleźć, jak siebie pokochać.

10 kroków poznania siebie10 kroków poznania siebie

Bez owijania w bawełnę, bez wstępów, rób jak stoi, albo giń:

  • Znajdź czas na samotność;
  • Oczyść się psychicznie i emocjonalnie;
  • Określ swoje najważniejsze potrzeby;
  • Pomyśl o tym, czego tak  naprawdę  chcesz w życiu;
  • Zaakceptuj swoje prawo do samodzielności /suwerenności/;
  • Odkrywaj, podróżuj, zastanawiaj się, znajdź pasje;
  • Pożegnaj się z ludźmi i zobowiązaniami, które wzmacniają nieautentyczność;
  • Połącz się ze swoim duchowym centrum /serce/;
  • Połącz się ponownie ze swoją dzikością;
  • Pokochaj siebie, bo jesteś tylko ty, tu i teraz.

Pamiętaj, że w duchowości jest zasada – “co dla jednego jest strawą, dla drugiego trucizną” – szukaj własnej drogi. Niektóre z tych praktyk będą skuteczne, a inne nie. Eksperymentuj i poszukuj. I nie bój się upaść, ale nie zapominaj się podnosić. Jedziemy z wytłumaczeniem haseł po kolei.

1. Znajdź czas na samotność

Samotność to nasz naturalny stan. Jest potężny i jest pierwszym krokiem do odnalezienia i ponownego stania się sobą. Daje możliwość retrospekcji poprzez uczciwe rozważania i medytację. W samotności możemy zdystansować się od otaczającego nas hałasu informacyjnego, który zaśmieca nasze umysły i dezorientuje je. Samotność to absolutnie brak kontaktu ze wszystkim i wszystkimi. Samotność to bycie ze sobą bez rozpraszania się. A medytacja pomaga. Nie, nie musisz porzucić wszystkiego i zostać pustelnikiem. Znajdź kilka godzin w tygodniu na samotność. I znajdź także miejsce twojej samotności. Nie mając tego, będzie trzeba ustawić granice i znaleźć czas na samotność. Bez tego ani rusz.

2. Oczyść psychicznie i emocjonalnie wewnętrzne gówno

Nie oszukuj się, każdy podlega tym samym myślom, tym samym emocjom, temu samemu gównu. Istotne jest jak sobie z ty tym radzisz. Jednym z najskuteczniejszych sposobów oczyszczenia psychicznego i emocjonalnego jest prowadzenie dziennika. Mogą to być zwykłe zapiski w notesiku. Również rysowanie jest dobrą metodą. Chodzi o to, aby uczyć swoją podświadomość. I pisz co ci ślina na język przyniesie. Bez cenzury. Takie pierwsze notesy należy też spalić, aby tym rytuałem zamknąć temat. Skoncentruj się na rozwijaniu samozrozumienia i nie martw się niczym. Daj z siebie wszystko, a nagroda cię nie minie.

3. Określ swoje najważniejsze potrzeby

Każdy ma pragnienia i marzenia, ale potrzeby są różne i indywidualne. Pochodzą one z naszego wnętrza /rdzenia/ i nie podlegają negocjacjom, ponieważ są niezbędne dla zdrowia psychicznego. Jednym ze sposobów na określenie swoich potrzeb jest skupienie się na obszarach życia, które sprawiają, że czujesz się nieszczęśliwy. To zaś jasno znamionuje, że ta podstawowa potrzeba nie jest tam zaspokojona. Gdy je odnajdziesz, zapisz/narysuj. Rozumiejąc swoje podstawowe potrzeby, lepiej idzie nam kierowanie życiem i osiągniecie zgody z wewnętrznym centrum /rdzeniem/.

4. Pomyśl o tym, czego NAPRAWDĘ chcesz w życiu

Rzadko zdarza się, że dokonujemy obserwacji naszych upodobań, chęci i co łatwiejsze – niechęci. Nie pytamy siebie – “co tak naprawdę chciałbym teraz robić?”, “Z kim chciałbym być?”, “Kim chciałbym być, a kim jestem?”, “Dokąd zmierzam?”, “Kto z bliskich jest mi przyjacielem, a kto nie?”, “Jakie są moje fizycznie i moralne pragnienia?”,  “Gdzie tak NAPRAWDE chciałbym mieszkać?”, “Co w życiu robić?”, “Co ze sobą zrobić?”. I zapomnij, czego chcą rodzice, przyjaciele, partnerzy, współpracownicy, albo co gorsza społeczeństwo? Zastanów się czego ty chcesz.

5. Zaakceptuj swoje prawo do suwerenności

Suweren oznacza tutaj wejście w rolę najwyższego autorytetu w swoim życiu. To jednak musi być poprzedzone rozwojem świadomości, bo inaczej wyglądamy jak głupi bufon. Gdy praktykujemy suwerenność, zdajemy sobie sprawę, że nikt inny nie jest odpowiedzialny za nasze życie poza nami. Zdajemy sobie sprawę, że nikt poza nami nie może dyktować co powinniśmy robić i jak żyć. Zdajemy sobie sprawę, że nasze życie to nasze wytwory – a to co działa dla innych, niekoniecznie działa dla nas. Być suwerennym oznacza wejść w rolę króla lub królowej swojego życia, albo Boga. Zamiast szukać potwierdzenia i aprobaty u innych, zwracasz się do wewnątrz i znajdujesz tę akceptację w sobie.

Zaczynamy w ogóle od zdefiniowania siebie i własnych pragnień. Pomocne pytania do siebie – “co mi się podoba i nie?”, “Jaki jest mój styl?”, “Co dla mnie jest piękne, a co nie?, “Co rozumiem przez sukces?”, “Co oznacza dla mnie szczęście?”, “Kim jestem? Oczywiście trzeba sobie często stawiać takie pytania, bo nic nie jest stałe.

6. Odkrywaj, podróżuj, zastanawiaj się, znajdź pasje

To świadomy wysiłek, aby wyrwać się ze zwykłej rutyny i strefy komfortu, aby odnaleźć siebie. Ale samo poszukiwanie jest istotne. Spełniaj się w odkrywaniu siebie, w podróżach, ale możesz w fotelu czytać dobrą książkę, albo obejrzeć inspirujący film. Poszukuj co w duszy gra. To, kim jesteś, jest splecione z tym, czym się pasjonujesz. Często pasja to powołanie w życiu. Ale trzeba ją mieć i odnaleźć, a najlepiej kilka. Gdy odkrywasz swoją misję, wraz za tym pojawia się radość życia i szczęście. Ale aby to odkryć i znaleźć, trzeba przeprowadzić wewnętrzną eksplorację.

7. Pożegnaj się z ludźmi i zobowiązaniami, które wzmacniają nieautentyczność

Masz pełne prawo odnaleźć siebie, być sobą i iść ścieżką, która jest dla ciebie prawdziwa. Nie pozwól sobą kierować w tej kwestii. Nie pozwól, aby nawyki i zobowiązania sabotowały wysiłki pozytywnych zmian. Zrób spis bliskich ci osób, ich zalety i wady. Zastanów się czy ciebie wzbogaca ich towarzystwo, czy nie. Przeprojektowanie życia może być przerażające, ale warto to zrobić, jeśli chcesz prawdziwych zmian. Szukaj przyjaciół i zobowiązań, gdzie szanuje się twoje prawo do bycia suwerennym.

8. Połącz się ze swoim duchowym centrum

Za każdym razem, gdy próbujemy być tym, kim nie jesteśmy, ponosimy porażkę. Prawda zawsze wypływa, dlatego warto być sobą, uczciwym i miłym. Poza tym trudno jest być tym, kim nie jesteśmy i stale udawać, kogoś kim nie jesteśmy. Sednem tych poszukiwań jest odkrycie siebie. Nic poza. Hałas i ciągłe informacje nie służą temu. Zbyt łatwo stracić kontakt ze świadomością, z głosem duszy. A przecież mamy poznać swoją prawdziwą naturę.

9. Ponownie połącz się ze swoją dzikością

Kiedyś byłeś dziki, później cię ucywilizowano. Jednak twoja dzikość jest tym, co jest dla ciebie organicznie prawdziwe. Zbyt często zgadzamy się na żądania innych, a jest to sprzeczne z naszą naturą duszy. Kosztem jest to, że cenna siła życiowa zostaje wyssana niejako z naszego rdzenia. Jednym ze sposobów na połączenie się ze swoją dzikością jest dostrojenie się do swojej energii. Zadaj sobie pytania – “co sprawia, że ​​czujesz się wyczerpany, otępiały i pusty?”,  “Co dodaje ci skrzydeł?” Połączenie się ze swoją dzikością polega w dużej mierze na nauce łączenia się z własnym ciałem. Ciało wie wszystko, co jest prawdą, a co nią nie jest. Trzeba nauczyć się go słuchać.

10. Pokochaj siebie, bo jesteś tylko ty, tu i teraz

Gdy już wiesz kim jesteś i kim chcesz być, wówczas wyruszasz w drogę miłości własnej. Odnalezienie siebie to po prostu bycie sobą. A bycie sobą to indywidualny proces, ale i droga do rozwoju miłości własnej, co odpowiada zewnętrznej i wewnętrznej pełnej akceptacji swojej osoby. Ta miłość własna pociąga za sobą wszystko inne. Ale trzeba siebie autentycznie kochać, a nie udawać i okłamywać siebie. Miłość to pełen szacunek do siebie, oddanie sobie, szczerość wobec siebie i kierowanie się własnymi spójnymi zasadami.

Oto 10 kroków poznania siebie – wprowadź je w życie.

PS. Nie ma nic innego poza odkrywaniem siebie. – August Witti

______________________
#PoznanieSiebie #PoznajSiebie

najnowsze z prawdziwie

Alienacja człowieka

Alienacja człowieka

Alienacja człowieka. Odkąd zyskaliśmy świadomość cielesności, odtąd dzielimy świat na “ja i
Gruzy obojętności

Gruzy obojętności

Gruzy obojętności. W dzisiejszym świecie rządzi coraz bardziej fałsz i powierzchowność. Skorumpowani
10 poziomów świadomości

10 poziomów świadomości

10 poziomów świadomości. Świadomość ostatnimi czasy stanowi bacznie obserwowaną zagadkę. Różne mądre
Ewolucja świadomości

Ewolucja świadomości

Ewolucja świadomości. Ewolucja to proces zmian zachodzących w czasie. Szeroko rozumiane zmiany
Translate »
idź do góry