Najtrudniej poznać samego siebie

10 sposobów jak zwiększyć samoświadomość

10 sposobów jak zwiększyć samoświadomość

w prawdziwie/świadomie/zdrowotnie

10 sposobów jak zwiększyć samoświadomość. Życie odzwierciedla nam nasze emocje, myśli i decyzje. Każda nasza wewnętrzna niezgoda, na ogół to niezgoda na siebie, odnotowuje się w naszym organizmie i życiu. Niestety odnotowuje się niedyspozycją, bólem, chorobą. Powoli pozbywa nas też szczęścia. Czyli ta nasza niezgoda rujnuje nasze życie. Zatem zmieńmy tą niezgodę, na akceptację. Zmieńmy na TAK. Zaś jeżeli nie chcemy czegoś przyjąć, zignorujmy. Nie myślmy o tym po prostu.

10 sposobów jak zwiększyć samoświadomośćJak zwiększyć samoświadomość?

1. To co przeszkadza nam w innych – przeszkadza nam w sobie:

Zauważając coś co przeszkadza ci w innych, na ogół przeszkadza ci to w samym sobie. Często też w innych zauważamy irytujące nas cechy, które posiadamy w sobie i za nimi nie przepadamy. Warto zaobserwować tą zależność i przestać o niej myśleć. Najlepszym stanem umysłu jest neutralność i nie jest to nasza ignorancja, lecz tolerancja, również wobec siebie.

2. Medytujmy w swoim umyśle:

Medytacja, czyli zagłębienie się w sobie, w swojej duchowości, jest umiejętnością, której uczą obecnie wszystkie mądre narody. Dlaczego? Jest to prosta praktyka skupienia uwagi na oddechu i/lub fizycznych odczuciach. Umysł jak zwykle wędruje do innych myśli, zaś my delikatnie nakierowujemy swoją uwagę na fizyczne odczucia. Medytacja uważności jest jednym z najlepszych sposobów, aby dowiedzieć się jak działają nasze myśli. Gdy ćwiczymy obserwację własnych myśli, nie skupiamy się na nich i o nich nie myślimy, nie dosyć że zaczynamy zdawać sobie sprawę, że nie jesteśmy swoimi myślami, to uczymy się także ich pozbywać. To zaś powoduje, że odczucia i myśli znikają. Znikają też zjawiska, które je wywołują.

3. Rozwój to nauka i czytanie:

Wielu współczesnych pisarzy, zwłaszcza tych duchowych, jest świetnymi obserwatorami otaczającego świata. I to właśnie z tej ich zdolności korzystamy. Tworząc swoje zapisy, stają się naszymi mistrzami, o ile skorzystamy z ich obserwacji. Nie każdy z nas ma wnikliwy umysł, ale każdy przeczytawszy i zrozumiawszy, wie co ma zrobić w sobie, aby osiągnąć zmianę, o ile ta jest potrzebna.

4. Zidentyfikujmy swój problem emocjonalny:

Wszyscy mamy w sobie emocje, których nie lubimy. Staramy się za wszelką cenę nie odczuwać tych emocji. Ten strach przed emocjami prowadzi nas do łamania swoich zasad. Jesteśmy gotowi zrobić wszystko, aby ich uniknąć. To zaś prowadzić nas w negatywne konsekwencje. Jedynym rozwiązaniem jest pozbycie się tej niechcianej emocji. Zatem staramy się unikać emocji, unikać słuchania tego, co emocja ma nam do przekazania i ignorowanie ich. Wówczas, gdy tolerujemy dyskomfort emocjonalny, odblokowujemy wgląd w siebie i swój świat.

5. Narysujmy linię czasu swojego życia:

Ćwiczenie to mimo iż trudne, a wręcz niemożliwe, daje możliwość odkrycia i zdania sobie sprawy z wielu wewnętrznych zachowań. To zaś rozwija w nas umiejętność myślenia rozwojowego i kontekstowego, która jest kluczem samoświadomości.

6. Znajdźmy towarzysza do rozwoju:

Może to być rodzic, partner, przyjaciel. Ktoś, komu ufamy i kto powie nam prawdę. Zacznijmy rozmowę i prowadźmy ją w taki sposób, aby pokazać, że zależy nam na krytyce i umiemy ją znieść. W trakcie dyskusji słuchajmy, przyjmujmy krytykę i unikajmy zwady. Na końcu podziękujmy, bo to oni wskazują nam to, czego w sobie nie widzimy.

7. Wybierzmy się w podróż:

Podróż nie musi być związana z ruchem i przemieszczaniem. Podróż ma być zmianą przyzwyczajeń i rutyny, tak aby zwiększać swoją świadomość. Wszelkie zmiany w dniu codziennym są taka podróżą. Wprowadź też mikro-podróże wokoło siebie, na skalę lokalną. To ugruntowuje i osadza.

8. Uczmy się nowych rzeczy i umiejętności:

Te nowe umiejętności w naszym życiu zmuszają nas do większej samoświadomości. Nowe sytuacje, uczenie się czegoś nowego, zwiększa naszą samoświadomość, zmuszając nas do myślenia i działania w zupełnie nowy sposób. Ponadto nowe umiejętności podnoszą naszą samoocenę i niezależnie od tego, czym są, powodują w nas ćwiczenie elastyczności umysłowej, pojmowania świat, wdrożenia nowych rozwiązań i samoświadomości.

9. Rozpoznajmy zniekształcenia poznawcze:

Zniekształcenia poznawcze, to błędne myśli i przekonania, które wypaczają sposób, w jaki postrzegamy rzeczywistość. Chodzi o to, że głównym źródłem braku samoświadomości są złe nawyki, niesprawdzona i zasłyszana wiedza, a co za tym idzie błędne widzenie siebie. Na ogół wynikają one z naszej negatywności, którą wszelkimi sposobami zmieńmy na pozytyw.

10. Znajdźmy czas dla siebie i swoich wartości:

Czas dla siebie, to czas jaki poświęcamy na przemyślane i rozważenie swoich wartości i aspiracji. Rzucając się w wir życia, tracimy siebie z horyzontu, nie poświęcając sobie czasu na rozmyślania. Tym samym nasze osobiste życie odchodzi w dal. A to przecież jest klucz naszego życia, ta osobistość i indywidualność. Okazuje się, że pod wpływem bodźców zewnętrznych nie podążamy swoją drogą, ale spełniamy i realizujemy drogę innych, a to celem naszego życia nie jest.

Samoświadomość to zdolność i umiejętność obserwowania siebie. Zwracania uwagi na wzorce w naszych myślach, uczuciach i zachowaniach. I jest to jest umiejętność, którą wszyscy posiadamy, acz nie wszyscy mamy to rozwinięte. Nikt nas bowiem nie uczy, że zwrócić, pokochać i realizować mamy siebie. Bo nasze życie jest anarchistyczne, a nie społeczne. Możemy łączyć się z innymi w konkretnych celach, o ile są one bliskie naszemu sercu. To co bliskie nie jest – ignorujemy, nie angażujemy się w to.

PS. Nasze życie jest anarchistyczne, od początku aż do końca. – August Witti

______________
#Samoswiadomosc

 

najnowsze z prawdziwie

Jak dobrze wypocząć?

Jak dobrze wypocząć?

Jak dobrze wypocząć? Kiedy czujemy się wyczerpani i zmęczeni, staramy się zrelaksować,
Anarchia jest dobra

Anarchia jest dobra

Anarchia jest dobra. Żadna ze znanych mi osób nie wierzy, że anarchia
Czym jest wiara?

Czym jest wiara?

Czym jest wiara? To poważne rozważania, biorąc pod uwagę, że wiara ma
Translate »
idź do góry