Najtrudniej poznać samego siebie

10 technik medytacji

10 technik medytacji

w prawdziwie/świadomie/zdrowotnie

10 technik medytacji. Medytacja ma potężną moc naprawy życia na poziomie mentalnym, fizycznym i emocjonalnym. Potrafi nas zmienić, co wcale nie jest takie oczywiste, jakby się wydawało. Ludzie całe życie dążą do świadomości, aby być spełnieni i szczęśliwi. Istnieje wiele praktyk medytacji, a ona sama jest w stanie zawrócić ludzkość w stronę miłości, pokoju i współdziałania.

10 technik medytacji10 technik medytacji

Rodzaje praktyki medytacyjnej

Dla każdego medytującego, bez względu na poziom, rozwijanie, wzmacnianie uważności, koncentracji jest praktyką i to bynajmniej nie bagatelną. Koncentracja daje siłę. Skupia uwagę na jednym elemencie. A uważność jest z tym związana. Uważność skupia się na obiekcie i zauważa brak skupienia. Koncentracja zaś pomaga nam utrzymywać stałą uwagę na wybranym przedmiocie.

Techniki skupionej uwagi

1. Medytacja Zazen – uważne oddychanie

Jedna z najważniejszej praktyk medytacji o nazwie zazen lub medytacja na siedząco. Jej podstawą jest uważne oddychanie. Oddech to niezbędne narzędzie dla praktyków. Skupiając uwagę na oddechu, medytujący mogą uspokoić umysł i wejść w stan podwyższonej świadomości. Należy zająć wygodną pozycję siedzącą, z wyprostowanym kręgosłupem i podbródkiem równoległym do ziemi. Następnie zamykamy oczy i usta, rozluźniając resztę ciała i delikatnie kładąc ręce na kolanach.

Zaczynamy ćwiczyć uważne oddychanie, licząc swoje wdechy i wydechy ze skupioną uwagą na obszarze poniżej pępka. Przy pierwszym wdechu liczymy jeden, a przy wydechu – dwa, przy drugim wdechu – trzy, a przy drugim wydechu – cztery, itd. Liczymy do dziesięciu bez pojawiania się mentalnych myśli. Po tym rozpoczynamy od początku. To prosta technika i jest świetnym sposobem mierzenia postępów w medytacji skupionej uważności.

2. Medytacja Om

To technika mantry jako obiektu skupienia, gdzie po cichu powtarzamy sobie albo śpiewamy na głos. Powtarzane po cichu medytacje Om rozpuszczają umysł w jego boskim źródle. Oczywiście siadamy wygodnie, zamykamy oczy i zaczynamy śpiewać Om, zarówno podczas wdechu, jaki i wydechu.

3. Medytacja transcendentalna

W przeciwieństwie do powszechnie znanej mantry Om, mantry TM są personalizowane indywidualnie i można je zdobyć jedynie poprzez pracę z wyszkolonym nauczycielem TM. Gdy ktoś ma swoją własną mantrę TM, to działa ona jak wehikuł, który zabiera medytujących do miejsca naturalnego, mentalnego wyciszenia, które jest obecne przez cały czas, ale zazwyczaj pozostaje ukryte.

Techniki medytacji otwartego monitorowania

4. Medytacja uważności

W praktykach medytacji skupionej uwagi istnieje ostateczny obiekt skupienia. Tu zaś skupiamy się na byciu uważnym na zmieniającej się chwili obecnej. Najpierw skupiamy się na oddechu przez kilka cykli wdechów i wydechów. Później, gdy umysł zwalnia, stajemy się w pełni obecni i całkowicie odprężeni w strumieniu ciągle zmieniającego się doświadczenia. Zadaniem praktykującego jest zauważenie rozproszenia i bez osądzania powrót do bycia. Głównym celem medytacji uważności jest nauczenie się jak cieszyć się chwilą obecną bez martwienia o nic.

5. Medytacja Vipassana

Medytacja Vipassana uznana została na świecie, gdyż technika ta ma wyjątkową zdolność wglądu w prawdziwą naturę medytującego i całego świata. Medytujący badają i obserwują fizyczne doznania w swoich ciałach. Uczy rozwijać spokój i obojętność na każde doznanie. Zamykamy oczy i przy użyciu świadomej uwagi skanujemy całe ciało, obserwując doznania. Medytujący mogą przejść do stanu niezachwianego spokoju i ostatecznie wyzwolenia.

Techniki medytacji analitycznej

6. Medytacja dociekania Nar-Yar – Kim jestem?

Podstawowym założeniem jest ciągłe i konsekwentne zadawanie pytania „kim jestem?”. Pozwala to na rozpuszczenie ego i uwolnienie się od przywiązań do świata zewnętrznego. Gdy zadajemy sobie pytanie „kim jestem?”, staje się jasne, że nie ma żadnej rzeczywistej istoty poza prawdziwym ja. Medytujący stale są odsyłani z powrotem do centrum serca.

7. Medytacja Neti-Neti – Nie to, nie to

Medytacja Neti Neti opiera się na założeniu, że każdy z nas jest częścią absolutnej boskiej rzeczywistości, która wymyka się wszelkim etykietom i nie może być opisana słowami. Technika medytacji Neti Neti ma na celu przełamanie tych iluzorycznych założeń poprzez zbadanie czym dana osoba nie jest. Uważa się, że za pomocą techniki Neti Neti można usunąć zasłonę ignorancji, która powstrzymuje nas przed życiem jako boski absolut.

Twórcze Techniki Medytacji

8. Medytacja metty – Miłująca dobroć

Medytacja metty ma na celu poszerzenie miłującej dobroci. Przed rozpoczęciem praktyki, należy skupić swoją uwagę na centrum serca w celu wywołania pozytywnych uczuć miłującej dobroci. Następnie przesyłać życzenia w kierunku zwizualizowanego obrazu siebie, powtarzając frazy: obym był szczęśliwy, obym był zdrowy, obym był bezpieczny, obym był spokojny. Później można przejść do wizualizacji innych ludzi. Na końcu zawsze wysyłamy energię miłości, do swojej okolicy, miasta i całego świata.

9. Medytacja Tonglen – Dawanie i Otrzymywanie

Medytacja Tonglen to zaawansowana technika medytacji. Wizualizujemy w niej siebie żyjącego z punktu odniesienia ego, wśród grupy osób, które ogromnie cierpią. Wyobrażamy sobie, jak wdychamy ból i cierpienie innych podczas wydychania miłującej dobroci. Współczujemy.

10. Medytacja Czakry

W praktyce pracujemy z każdą z czakr. Najpierw wizualizujemy pozytywną energię przepływającą przez czakry, od dołu do góry. Podczas wizualizacji energii wyobrażamy sobie kolory związane z każdym kanałem. Ta prosta forma medytacji oczyszcza i otwiera różne centra energetyczne.

10 technik medytacji – Czakry:

Korony (fioletowy) – reprezentuje naszą zdolność do działania z w pełni połączonego duchowego miejsca.
Trzeciego oka (indygo) – reprezentuje naszą zdolność widzenia połączonej natury świata i pomaga nam zachować właściwą perspektywę życiową.
Gardła (niebieska) – reprezentuje naszą zdolność do komunikowania się w pełni i autentycznie.
Serca (zielona) – reprezentuje naszą zdolność do kochania i łączenia się z innymi.
Splotu słonecznego (żółta) – reprezentuje naszą zdolność samokontroli i pomaga nam nadać sens życiu.
Sakralna (pomarańczowa) – reprezentuje naszą zdolność do akceptowania innych, nowych doświadczeń i całego świata.
Korzenia (czerwona) – reprezentuje nasze poczucie uziemienia i bezpieczeństwa.

10 technik medytacji – Podsumowanie:

Oprócz ww. technik, istnieją także inne, mniej lub bardziej skomplikowane /Kundalini, Kriya Yoga/, które niejednokrotnie wymagają doświadczonego instruktora. Omówione tutaj można ćwiczyć w domu. Bezsprzecznie poprawią one nasze życie, jak i życie osób wokół nas. Nauka medytacji jest największym darem, jaki możemy sobie dać.

PS. Prawda wynika bezpośrednio z ciszy i medytacji. – August Witti

________
#Medytacja

Tags:

najnowsze z prawdziwie

Kształtuj swoją wyobraźnię

Kształtuj swoją wyobraźnię. Wyobraźnia to najlepsza część człowieczeństwa. Nie ma na świecie
Cel w życiu

Cel w życiu

Cel w życiu. Posiadanie celu jest jednym z podstawowych czynników szczęścia. Bez
Rozmowa wewnętrzna

Rozmowa wewnętrzna

Rozmowa wewnętrzna. Z tych samych przyczyn wierzymy i nie wierzymy w Boga.
Świadomość marki

Świadomość marki

Świadomość marki jest niezbędnym elementem tworzenia udanego biznesu /producenta, sklepu, osoby, produktu/.
Translate »
idź do góry