10 zasad dobrego związku

10 zasad dobrego związku

w kwantowo/oświecenie

10 zasad dobrego związku. Nie od dzisiaj wiadomo, że mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus. Nie od dzisiaj też wiadomo, że sama różnica fizjonomii i myślenia, utrudnia komunikację. Dobra komunikacja międzyludzka powinna odbywać się z serca i jest to dosyć istotna umiejętność, którą wszyscy możemy rozwijać i doskonalić. Oto kilka cennych wskazówek, jak komunikować się w związku.

10 zasad dobrego związku

10 zasad dobrego związku

Byłbym kłamcą gdybym powiedział, że komunikacja zawsze mi się udaje i dobrze wychodzi. To trudna sztuka, ale możliwa, poza tym świadomi ludzie z wyboru pozostający w związku, powinni dostrzec potencjał dobrej komunikacji i zobligowani są wdrażać ją w życie. Bo przecież kierujemy się bezwarunkową miłością. Co nie? Chęć dobrej komunikacji jest w nas, tylko czasem przeszkadza w tym ego jednej, albo drugiej strony.

Pierwszą z zasad jest zamysł dobrego połączenia. Dążąc do szacunku i współczucia w komunikacji, aby każda ze stron mogła wyrazić siebie, być słyszanym i rozumianym uwierz, że komunikacja was dwojga jest ważniejsza i pełniejsza niż bycie idywidualistą. Połączenie komunikacyjne musi być nawiązane w stanie otwartym, ze zwróceniem uwagi na to, co jest ważne dla drugiej osoby, ale i dla siebie. Ta postawa wymaga otwartości, ale i bezemocjonalności.

Druga zasada to umiejętność większego słuchania niż mówienia, zwłaszcza do swoich myśli. Słuchanie jak się okazuje jest kluczem do zdrowego związku. Kiedy nasza uwaga skupia się na naszych własnych myślach i słowach, nie słuchamy drugiej osoby i tu właśnie zaczyna się problem. Uważne słuchanie to bezpośrednie wejście w świat drugiej osoby, chęć zrozumienia, nawet jeśli nie zgadzamy się z tym, co mówi ta druga osoba.

Trzecia z zasad to chęć zrozumienia tego co mówi partner. Gdy interlokutor czuje, że rozumiemy jego słowa, sam chętnie przyjmuje postawę zrozumienia nas samych. Zrozumienie wymaga wielkoduszności, szacunku, samokontroli, współczucia i cierpliwości – co bywa trudne, ale nie niemożliwe.

Poza tym trud cechy te sprawiają tylko na początku. W dalszej części komunikacji intuicyjnie wyczuwamy, że to co robimy jest dobre i nam sprzyja. Tym samym dążymy do zrozumienia poprzez uważne wysłuchanie.

Kolejna zasada wiąże się z faktem, że wszystko, co wyrażamy jest ukrytą potrzebą, tęsknotą lub wartością dla nas. Te potrzeby są istotne do odblokowania wzajemnego zrozumienia, ale nie możemy ich manifestować w sposób obwiniający czy osądzający innych. Ważna tutaj jest delikatność, sugestia zmian i naprowadzanie partnera. Wiele z tego co mówimy musi zakiełkować w świadomości drugiej osoby, zatem dajmy jej czas, nie wprowadzając dalszych, niejednokrotnie błędnych i sprzecznych informacji.

Istotna jest tutaj empatia. Ludzie podświadomie cenią sobie bardzo empatię, bardziej niż cokolwiek innego, dlatego też to uczucie jest ważne w komunikacji. Należy też wziąć odpowiedzialność za swoje uczucia, a już na pewno za słowa. Nasze uczucia są stymulowane przez to, co się dzieje, np. gdy druga osoba nie zrobiła tego, co zapowiadała, że zrobi.

Zanim ją osądzimy, zastanówmy się i poczujmy, czy coś jej nie przeszkodziło. Generalnie narzekanie nie sprzyja komunikacji w związku, więc starajmy się wyrażać opinię bezemocjonalnie. Jako stwierdzenie, a nie zarzut. Ale też druga osoba musi się wyzbyć poczucia winy. Tu nie chodzi o winę, a o zrozumienie.

Gdy jesteśmy poddani emocjom, np. zdenerwowanie, zwykle interpretujemy to, co się stało, ale niestety błędnie opisując. Zacznijmy zatem rozmowę od omówienia sytuacji w neutralny, dokładny sposób, wolny od osądów lub winy. Przygotujmy się również na usłyszenie słowa „Nie”. Możliwe, że coś innego jest ważne dla drugiej osoby, ma ona w tej chwili inną potrzebę lub wartość. „Nie” może występować tutaj jako zakamuflowana prośba o zmianę, lub jedynie małą korektę.

10 zasad dobrego związku – Podsumowanie:

Skorzystaj z telepatii i intuicji, bo nie wszystko da się wyrazić słowami. Bądź spostrzegawczy i uważny. To co jest w naszym sercu i umyśle, wyraża się poprzez ciało, mimikę, ton głosu, wibracje. A to z kolei jest intuicyjnie odbierane i rozumiane przez innych.

Dostrzec należy czy wypowiadane słowa są w harmonii z tymi subtelnymi elementami i dopiero wówczas starać się to co mówi druga osoba zrozumieć. W większości wypadków lepiej zmilczeć niż gadać i wykonać przyjazny gest nić być obojętnym. Tak czy inaczej – milczenie jest złotem 😀 .

PS. Bo w tym cały jest ambaras, żeby dwoje chciało na raz.

_________
#Komunikacja