12 korzyści z medytacji

12 korzyści z medytacji

w prawdziwie/świadomie/zdrowotnie

12 korzyści z medytacji. Medytacja to zagłębianie się w myślach, rozważanie, namysł. Praktyki polegające na ćwiczeniu umysłu lub wprowadzaniu się w odmienny stan świadomości dla uzyskania dobroczynnego skutku, albo aby umysł uznał treść odmiennego stanu bez identyfikowania się z nim lub jako cel samym w sobie. Przez medytację rozwijamy się, odnajdujemy siebie, bo poszukujemy i wzbogacamy siebie mentalnie, przez co nasza świadomość rośnie. A to powoduje, że stajemy się spełnieni, szczęśliwi, zdrowi i dobrze się nam wiedzie. Zatem do medytacji.

12 korzyści z medytacji12 korzyści z medytacji

Bardzo wiele mówi się ostatnio na temat dobroczynnego wpływu medytacji. Mówi się również, że gdyby wszyscy medytowali, to uzdrowilibyśmy planetę. Mówi się o tym, aby medytacja była podstawą edukacji, bo oczyszcza nasze człowieczeństwo. Medytacja to proces trenowania umysłu w celu skupienia się i przekierowania myśli. Popularność medytacji rośnie, ponieważ coraz więcej osób odkrywa jej liczne korzyści zdrowotne. Można jej używać do zwiększenia świadomości siebie i swojego otoczenia. Ale także działa jako sposób na zmniejszenie stresu i rozwinięcie koncentracji. Ta praktyka służy do rozwijania korzystnych nawyków i uczuć, takich jak pozytywny nastrój i poglądy, samodyscyplina, zdrowe wzorce snu, a nawet zwiększona tolerancja na ból. Zobaczmy co ta medytacja potrafi i jakie są korzyści zdrowotne płynące z medytacji.

1. Zmniejsza stres

Redukcja stresu jest jednym z najczęstszych powodów, dla których ludzie próbują medytacji. Zazwyczaj stres psychiczny i fizyczny powoduje podwyższony poziom kortyzolu /hormon stresu/. A to z kolei powoduje wiele szkodliwych skutków, takich jak uwalnianie zapalnych substancji chemicznych zwanych cytokinami. Efektem tego może być zakłócony sen, depresja i lęk, zwiększone ciśnienie krwi oraz zmęczenie. Medytacja potrafi zmniejszyć nasz stres. Ponadto wycisza zespół jelita drażliwego, zespół stresu pourazowego i fibromialgię.

2. Kontroluje niepokój

Medytacja może zmniejszyć lęk i stres, a co za tym idzie, zwiększyć pozytywną samoocenę oraz poprawić reaktywność stresową. Stałe stosowanie medytacji może doprowadzić do zauważalnego zmniejszenia depresji, lęku i bólu w ciągu 1 roku. Może również pomóc w kontrolowaniu lęku związanego z pracą, poprawiając samopoczucie oraz zmniejszając stres i napięcie.

3. Promuje zdrowie emocjonalne

Niektóre formy medytacji mogą prowadzić do poprawy obrazu siebie i bardziej pozytywnego spojrzenia na życie. Zapalne substancje chemiczne zwane cytokinami są uwalniane w odpowiedzi na stres, mogą wpływać na nastrój, prowadząc do depresji. Medytacja może zmniejszyć depresję poprzez zmniejszenie poziomu tych zapalnych substancji chemicznych.

4. Poprawia samoświadomość

Medytacja pomaga rozwinąć silniejsze zrozumienie siebie, pomagając stać się najlepszym ja. Medytacyjne pytania o siebie mają na celu rozwinąć większe zrozumienie siebie i tego, jak odnosimy się do ludzi wokół. Ponadto rozwija bardziej kreatywne umiejętności rozwiązywania problemów.

5. Wydłuża koncentrację uwagi

Medytacja skoncentrowanej uwagi zwiększa uwagę i dokładność podczas wykonywania zadania. Może nawet odwrócić wzorce w mózgu, które przyczyniają się do błądzenia umysłu, zamartwiania się i słabej uwagi. Medytacja przez krótki czas każdego dnia może pomóc. Wystarczy 15 minut w ciągu dnia, aby poprawić uwagę i pamięć po zaledwie 8 tygodniach.

6. Zmniejsza utratę pamięci związaną z wiekiem

Poprawa uwagi i jasności myślenia może pomóc zachować młodość umysłu. Wiele stylów medytacji zwiększa uwagę, pamięć i szybkość umysłową u starszych osób. Medytacja może częściowo poprawić pamięć u ludzi z demencją. Może pomóc kontrolować stres i poprawić radzenie sobie z problemami.

7. Może generować życzliwość

Medytacje zwiększają pozytywne uczucia i działania wobec siebie i innych. Poprzez praktykę ludzie uczą się okazywać dobroć i przebaczenie na zewnątrz. Wydaje się, że korzyści te kumulują się z czasem wraz z praktyką medytacji miłującej dobroci.

8. Pomaga w walce z uzależnieniami

Medytacja pomaga ludziom nauczyć się przekierowywać swoją uwagę, zarządzać emocjami i impulsami oraz zwiększać zrozumienie przyczyn. Praktykowanie transcendentalnej medytacji wiąże się z niższym poziomem stresu, niepokoju psychicznego, głodu alkoholowego i chęci spożywania alkoholu /średnio po 3 miesiącach/. Medytacja może również pomóc w kontrolowaniu głodu.

9. Poprawia sen

Medytacja oparta na uważności wydłuża sen i poprawia jego jakość. Pomaga również w kontrolowaniu lub przekierowywaniu gonitw lub uciekających myśli, które często prowadzą do bezsenności. Pomaga rozluźnić ciało, uwolnić napięcie i wprowadza w spokojny stan, co zwiększa prawdopodobieństwo snu.

10. Pomaga kontrolować ból

Medytacja uważności może zmniejszyć ból, poprawić jakość życia i zmniejszyć objawy depresji u osób z przewlekłym bólem. Osoby medytujące wykazują większą zdolność do radzenia sobie z bólem, a nawet doświadczają zmniejszonego odczuwania bólu.

11. Obniża ciśnienie krwi

Medytacja powoduje poprawę ciśnienia krwi. Wydaje się kontrolować ciśnienie krwi poprzez rozluźnienie sygnałów nerwowych, które koordynują pracę serca, napięcie naczyń krwionośnych i reakcję „walcz lub uciekaj”, która zwiększa czujność w sytuacjach stresowych.

12. Dostępna jest wszędzie

Medytację możemy stosować wszędzie, bowiem nie wymaga ona ani specjalistycznego sprzętu, ani też przestrzeni. Możemy ćwiczyć przez zaledwie kilka minut dziennie.

12 korzyści z medytacji – Podsumowanie:

Istnieją dwa główne style medytacji. Pierwszy to medytacja skoncentrowanej uwagi. Ten styl koncentruje uwagę na pojedynczym obiekcie, myśli, dźwięku lub wizualizacji. Podkreśla pozbywanie się z umysłu rozproszeń. Medytacja może skupiać się na oddychaniu, mantrze lub uspokajającym dźwięku. Zaś drugi to medytacja otwartego monitorowania. Ten styl zachęca do poszerzenia świadomości wszystkich aspektów otoczenia, toku myślenia i poczucia siebie. Może obejmować uświadomienie sobie stłumionych myśli, uczuć lub impulsów.

PS. Medytacja prowadzi do świadomości, jej brak zaś pozostawia ignorancję. – August Witti

________
#Medytacja