12 wskaźników katastroficznego myślenia

12 wskaźników katastroficznego myślenia

w prawdziwie/świadomie/zdrowotnie

12 wskaźników katastroficznego myślenia. Czym jest to katastroficzne myślenia? Myślenie w ogólności jest nawykowe. Natomiast cechą ludzi jest przewidywanie najgorszego z możliwych rozwiązań i wniosków. Podstawowym czynnikiem jest stan lęku, a ten bezpośrednio wynika ze strachu o życie. Ten starach powoduje, że nasze ciało wchodzi w tryb walki lub ucieczki, a stan ten generuje katastroficzne myśli. A wszystko razem sprowadza się do negatywnego myślenia.

12 wskaźników katastroficznego myślenia12 wskaźników katastroficznego myślenia:

1. Wiadomości cię przytłaczają

Informacje radiowe, telewizyjne i internetowe cię stresują. Nie umiesz poradzić sobie z tą całą negatywnością w mediach. Czas powziąć ważną decyzję i odseparować się od informacji. Nie wszystkie są istotne, a sporo z nich w ogóle cię nie dotyczy.

2. Utknąłeś w przeszłości

Miałeś traumatyczną przeszłość, której nie umiesz przezwyciężyć. Bez względu na starania, przeszłość rujnuje twoją przyszłość. Odtwarzasz ciągle te same wydarzenia w swoim umyśle. Czas porzucić przeszłość, bo minęła i już nigdy nie wróci.

3. Nadużywasz słowa NIE

Zbyt często twoje odpowiedź brzmią NIE. Agorafobia charakteryzuje się lękiem przed światem.

4. Rutyna cię zabija

Rutyna dotyczy dnia codziennego. Gdy wszystko idzie tak, jak powinno, możesz funkcjonować, ale przeciwności cię rozdrażniają.

5. Przesadzasz

Gdy coś opowiadasz, często dodajesz coś od siebie i tym sposobem przesadzasz. Dla umysłu nie ma znaczenia czy coś się wydarzyło, czy nie. Twoje opowiadania stają się faktem mimo iż nie zaistniały.

6. Nie lubisz przygód

Wszystko musi iść zgodnie z harmonogramem, bo inaczej nie możesz się dobrze bawić. Pewność zapewnia ci komfort w życiu, a wszystko, co niezwykłe, powoduje wzrost niepokoju. Jednak odkrywanie siebie wymaga przygód i nowych doświadczeń, a standard harmonogramu powoduje stagnację.

7. Za dużo myślisz

Masz tendencję do nadmiernego myślenia. To wyuczone zachowanie może kosztować cię znajomości, przyjaźnie, pracę. To, że miałeś w przeszłości już podobne niepowodzenia, których boisz się powtórzyć nie oznacza wcale, że przeszłość się powtórzy. Odeszła i już nigdy nie wróci. Ale gdy myślisz na ten temat – przyciągasz zdarzenie tymi samymi odczuciami. Dla mózgu nie ważne czy wspomnienie, czy tu i teraz, czy też wymysł, reaguje zawsze tak samo, na te same konflikty.

8. Za dużo pytasz

Gdy rozważasz, grasz w głowie w grę wyobraźni i strachu. Pytania i rozważania możliwości paraliżują cię strachem. A to zakrawa na katastrofę bez wyraźnych przyczyn. Czas zawierzyć instynktowi i skoczyć w wir w ciemno.

9. Zbytnio skupiasz się na rozmowie

Rozmowa to tylko rozmowa. Zapamiętujesz temat nic więcej. Zbytnie przywiązywanie uwagi do rozmów nigdy nie kończy się dobrze. Rodzi to nieufność i wszystkie negatywne cechy, które się z tym łączą. Dla higieny umysłu nie warto w to wchodzić.

10. Ciągle się martwisz

Od zmartwień boli cię głowa. Nie śpisz, tylko się martwisz się o wszystko. Myślisz o przyszłości, przeszłości i teraźniejszości w postaci rachunków, pieniędzy w ogólności, relacji międzyludzkich i zdrowia. Ale zapominasz, że tego teraz nie ma!

11. Widzisz rzeczy po swojemu

Twoje katastroficzne myślenie przysłania ci rzeczywistość. Umysł wyciąga pochopne wnioski, bo nie umiesz zobaczyć rzeczy z innej perspektywy. Realny obraz można osiągną tylko będąc neutralnym.

12. Masz zmienne nastroje

To objaw niezorganizowanych myśli. Wahania nastroju, a z nim niepokój rujnuje twoje życie i wpływa na twoje emocje.

12 wskaźników katastroficznego myślenia – Podsumowanie:

Każdy sam ponosi odpowiedzialność za katastroficzne myślenie. Martwienie się jest ludzką naturą, ale nie w nadmiarze. W nadmiarze lęki i strach przejmują kontrolę nad twoim życiem. Nie leży to w twoim żywotnym interesie, gdyż niesie osłabienie, ból i choroby.

PS. Ból i choroba jest informacją. Ból, że czas się leczyć i zwolnić, a choroba mówi dokładnie na co się leczyć, z jakich konfliktów. – August Witti

__________________
#KatastroficzneMyslenie