7 rodzajów toksycznych ludzi

w prawdziwie/świadomie/zdrowotnie

7 rodzajów toksycznych ludzi. Wszyscy albo znamy, albo spotkaliśmy toksycznych ludzi, którzy strzykali w nas swoją trucizną. Czasami przypomina to bardziej zalanie negatywnością niźli małe drobinki śliny. A bywa iż sami jesteśmy takimi osobami. Zauważenie toksyczności jest podstawowym krokiem do zminimalizowania wpływu na nas. A definitywnym rozwiązaniem jest pozbycie się. Nie możemy zmienić tego, co robią toksyczni ludzie, ale możemy zmienić to, co my z tym robimy. Jest wiele rzeczy, które ci ludzie robią, aby szkodzić. Manipulują emocjonalnie. To oznacza, że poniżają i obrażają. Są nieuczciwi, czyli oszukują i kłamią. Często stosują określenia wymyślasz” lub „dramatyzujesz”, by osłabić nas wewnętrznie. Są nieodpowiedzialni, nie znają granic, są niewspierający, pozbywają nas energii, tworzą dynamikę władzy, zachęcają do współzależności, podżegają do dramatu i bardzo często stosują nieszczere przeprosiny – „przepraszam, jeśli się myliłem”. Jeśli widzisz te symptomy – uważaj.

7 rodzajów toksycznych ludzi7 rodzajów toksycznych ludzi

Narcyz konwersacyjny

Czy kiedykolwiek próbowałeś rozmawiać z kimś, kto nie pozwoli ci się wypowiedzieć? Kto zupełnie nie słucha tego co mówisz? Narcyzi uwielbiają mówić o sobie, do siebie i słuchać tego jak i co mówią. Nie zadają pytań, nie czekają na odpowiedzi i nie próbują nawet się zamknąć.

To ludzie całkowicie egocentryczni i nie zwracają uwagi na potrzeby innych. Perorują, przechwalają się i upierają się przy swoim, nawet gdy się mylą. To jawne poniżenie interlokutora i wyniesienie siebie kosztem innych. To po co przychodzą i czegoś chcą?

Kaftan bezpieczeństwa

Kaftan bezpieczeństwa to ktoś, kto chce kontrolować wszystko i wszystkich wokół siebie. Chce być odpowiedzialny za to, co robisz, co mówisz, a nawet za to, co myślisz. Wariuje, gdy się z nim nie zgadzasz. Nie przestanie próbować cię przekonywać, że ma rację, aż osiągnie swój cel i zrobisz to, co mówi. Taka osoba nie da ci wytchnąć, będzie cię drażnić, dopóki się z nią nie zrównasz. Ci ludzie będą zabiegać o twoją emocjonalną, konwersacyjną i psychiczną wolność, aż nic ci nie zostanie. Aż stracisz swoje status quo. Uciekaj, póki możesz!

Duchowy wampir

Emocjonalny wampir jest znany jako „duchowy wampir”, ponieważ ma tendencję do wysysania z ciebie pozytywnego nastawienia lub osłabienia emocjonalnego. To ludzie, którzy zawsze mają do powiedzenia coś smutnego, negatywnego lub pesymistycznego. W rozmowach o ich związkach nigdy nie ma pozytywów. Mają też tendencję do sprowadzania innych do swojego poziomu, czy intelektualnego, czy też duchowego lub emocjonalnego. Taka osoba jest męcząca i zachłanna. Ma tylko złe rzeczy do powiedzenia, co potęguje w nas frustrację. Uważaj, aby się nie zatracić.

Magnes dramatu i niepowodzeń

Niektórzy toksyczni ludzie są magnesami dramatów. Zawsze coś jest nie tak. Oczywiście, gdy problem zostanie rozwiązany, pojawia się kolejny. Chcą tylko twojej empatii, współczucia i wsparcia – ale nie twojej rady! Gdy oferujesz pomoc i rozwiązania, nie chcą niczego naprawiać. Natomiast chętnie dalej narzekają. Takie magnesy dramatu są ofiarami i rozwijają się w kryzysie, ponieważ negatywna sytuacja sprawia, że czują się ważni. Należy bardzo uważać, aby nie stać się częścią dramatu.

Osądzająca zazdrość

To osądzający zazdrośnicy. Zazdrośni ludzie są niesamowicie toksyczni, ponieważ mają tak dużo nienawiści do siebie, że nie mogą być szczęśliwi. Ich zazdrość zawsze objawia się oceną, krytyką lub plotkami, albo co gorsza negatywnymi uwagami. Według nich wszyscy są okropni lub czegoś im brakuje. Jeśli słyszysz zazdrosne plotki o innych, uważaj, bo być może to ty jesteś tematem, za twoimi plecami. Rozmowa z taką osobą pozbawia sił i jeszcze długo po niej czujesz niesmak.

Tuba – Megafon

To notoryczni kłamcy. A nie warto mieć w życiu towarzystwa toksycznego oszusta. Niezależnie od tego, czy opowiadają małe kłamstwa, czy duże, absolutnie nie wolno im ufać. Nieuczciwość wyczerpuje, gdyż nieustannie musimy wątpić w słowa kłamcy. Jeśli intuicja alarmuje, wyjdź zanim zostaniesz oszukany i okłamany.

Walec drogowy

Walec zostawia po sobie teren zrównany. Taki człowiek ma zawsze rację, nie bierze pod uwagę uczuć, ani pomysłów, za to stale stawia siebie na pierwszym miejscu. To aroganci, którzy postrzegają swoje osobiste opinie jako fakty. Dzieje się tak, ponieważ myślą, że są najmądrzejsi na świecie. Każdą rozmowę i osobę postrzegają jako wyzwanie, które należy pokonać. Rzadko widzą równych sobie, a to może być trudne w relacjach międzyludzkich. Jeśli wyczuwasz, że twoje pomysły i wypowiedzi nie są szanowane, wyjdź, póki możesz!

7 rodzajów toksycznych ludzi – techniki:

Zgadnij, jaką wersję słyszysz

Jednego dnia są cudowni, a następnego będziesz się zastanawiał, co zrobiłeś, że ich zdenerwowałeś. Osoby takie mogą być smutne, zimne lub zepsute. Przestań próbować je zadawalać. Odejdź i wróć, gdy ich nastrój się zmieni. Nie jesteś odpowiedzialny za czyjeś uczucia.

Manipulatorzy

Jeśli czujesz, że jesteś jedyną osobą, która przyczynia się do związku, prawdopodobnie masz rację. Toksyczni ludzie potrafią wytworzyć atmosferę, że coś im zawdzięczasz. Mają też sposób na zabranie ci lub zrobienie czegoś, co cię rani. Następnie utrzymują, że robili  to wszystko dla ciebie. Jest to szczególnie powszechne w miejscach pracy lub relacjach, w których nie ma równowagi sił.
Nikomu nic nie jesteś winien. Jeśli to nie jest przysługa, to nie jest.

Projekcja uczuć

Zamiast posiadać własne uczucia, będą zachowywać się tak, jakby uczucia były twoje. Nazywa się to projekcją, jak rzutowanie swoich uczuć i myśli na ciebie. Na przykład ktoś, kto jest zły, ale nie bierze za to odpowiedzialności. Może oskarżyć cię o to, że jesteś na niego zły.

Konieczność wyboru

Regularnie stawiają cię w sytuacji, w której będziesz musiał wybierać między nimi a czymś innym. Zawsze będziesz czuł się zobowiązany do ich wyboru. Toksyczni ludzie poczekają, aż będziesz miał zobowiązanie, wtedy rozwiną dramat.

Brak przeprosin

Kłamią, zanim przeproszą, więc nie ma sensu się kłócić. Przekręcą historię, zmienią sposób, w jaki to się wydarzyło i powtórzą ją tak przekonująco, że uwierzą we własne bzdury.

Nie podzielają twojej radości

Znajdą powody, dla których twoja dobra wiadomość nie jest dobrą wiadomością. Absolutnie nie pozwól, aby cię wciągnęły lub zmniejszyły do ich rozmiarów. Bynajmniej nie potrzebujesz ich aprobaty.

Nie dokończają rozmowy

Nigdy nie odbierają telefonu. Nie odpowiadają na SMS-y ani e-maile. Na ogół ludzie, którym na tobie zależy, nie pozwalają ci czuć się beznadziejnie bez próby naprawy z ich strony. Przynajmniej próbują. Brak odzewu od toksycznych traktuj jako znak ich toksyczności.

Stosują nietoksyczne słowa w toksycznym tonie

Wiadomość, którą ci dostarczą może być niewinna, ale ton już nie. Gdy zakwestionujesz ich ton, wyjdzie prawda, ale podanie jej jest mylne.

Wprowadzą nieistotne szczegóły

Odwracają twoją uwagę nieistotnymi szczegółami z przeszłości, zamiast zajmować się aktualnym problemem.

Skupią się na sposobie mówienia, a nie na tym, co mówisz

Ta taktyka wyprowadza z równowagi i przekierowuje rozmowę na nieistotne tory. Zorientujesz się, gdy będziesz bronić swojego tonu, gestów, doboru słów. Twoja początkowa potrzeba i temat znikną w stosie niedokończonych rozmów.

Nagminnie przesadzają

Mawiają „zawsze…” lub „nigdy…” i trudno się bronić przed taką formą manipulacji.

Osądzają

Wszyscy kiedyś się mylimy, ale toksyczni ludzie przypominają nam często o tym. Oceniają, podkopując naszą samoocenę, sugerując, że popełniliśmy błąd. Każdy może się mylić, ale tak naprawdę nikt tego nie ma prawa osądzać.

7 rodzajów toksycznych ludzi – Podsumowanie:

Naszym celem w dostrzeżeniu toksycznych ludzi jest wyostrzyć swój radar, czyniąc manipulacje łatwiejszą do zauważenia i nazwania. Jeśli znasz charakterystyczne oznaki toksycznej osoby, masz większą szansę na wyłapanie niuansów, zanim zwiążesz się z taką osobą i spróbujesz ją zadowolić. Niektórzy nie umieją być zadowoleni, a są tacy, którzy nigdy nie będą szczęśliwi. Bądź pewny siebie i miej własne zdanie, własne wady, swoje dziwactwa i rzeczy charakterystyczne tylko dla ciebie. Nie potrzebujesz aprobaty, ale bywa, że ktoś potrzebuje twojej.

PS. Toksyna to trucizna, której należy się pozbyć. – August Witti

_____________
#ToksyczniLudzie