8 marca

8 marca

w polsko/tradycyjnie

8 marca to tak zwany „Dzień Kobiet” to święto obchodzone 8 marca jako wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet. Ustanowione zostało oficjalnie w 1910 roku. Do 1993 roku Dzień Kobiet w Polsce był obchodzony powszechnie.

8 marca

8 marca – „Dzień Kobiet”

W 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie „Dzień Kobiet„. Ta data ma służyć krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet. W pierwszych latach swego istnienia „Dzień kobiet” był dniem demonstracji na rzecz kobiet i antywojennych.

W 1917 roku kobiety w Rosji zorganizowały strajki i protesty pod hasłem „chleb i pokój”. Cztery dni później abdykował car, a rząd tymczasowy przyznał kobietom prawa wyborcze. Po rewolucji październikowej, 8 marca ustanowiono oficjalnym świętem w Rosji, a do 1965 roku był to normalny dzień pracy.

W 1965 roku Międzynarodowy Dzień Kobiet ustanowiono dniem wolnym od pracy. „W celu upamiętnienia zasług kobiet sowieckich w budowie komunizmu, w obronie ojczyzny podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Ich heroizm i bezinteresowność na froncie i na tyłach, a także zaznaczyć duży wkład kobiet w umacnianie przyjaźni między narodami i walkę o pokój”.

8 marca – Obserwacja:

Obecnie to święto obchodzi się w Albanii, Algierii, Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Bułgarii, Burkina Faso, Kamerunie, Chinach, Kubie, Laosie, Kazachstanie, Kirgistanie, Macedonii, Mołdawii, Mongolii, Czarnogórze, Polsce, Rumunii, Rosji, Serbii, Tadżykistanie, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie, Włoszech i Zambii. Mężczyźni wręczają wtedy znajomym kobietom – matkom, żonom, partnerkom, koleżankom kwiaty i drobne podarunki.

W Polsce święto było bardzo popularne w okresie PRL. Początkowo ofiarowywano goździki, a później tulipany, często, jeżeli nie zawsze był to dzień zakrapiany alkoholem. Z okazji tego dnia publikowano portrety kobiet różnych sektorów życia gospodarczego zgodnie z opinią Władysława Gomułki. „Nie ma dziś w Polsce dziedziny, w której kobiety nie odgrywałyby ważnej roli”. W zakładach pracy czy szkołach był obchodzony obowiązkowo.

Była to okazja do uzupełniania braków w zaopatrzeniu, dlatego wręczano paniom takie dobra materialne jak rajstopy, ręcznik, ścierka, mydło, kawa. Dzień ten, podobnie jak inne uroczystości, według niektórych istniał po to, aby obywatele nie zapomnieli o „przywiązaniu do Państwa Ludowego.

Miłości do wielkich idei pokoju i socjalizmu. Świadczą o tym chociażby tytuły ówczesnych artykułów: „Kobiety w szeregach ORMO podejmują zobowiązania dla uczczenia swego święta”. „Tysiące kobiet stają w szeregach przodowników pracy”, „Kobiety uczczą swoje święto wzmożonym współzawodnictwem pracy”.

Jaki by ten „Dzień Kobiet” nie był, jakichkolwiek konotacji by nie miał, to zwyczaj jest godny. Kobietom, przynajmniej w Polsce szacunek się należy zgodnie z tradycją. Polska nonszalancja szlachecka, przepuszczanie kobiety pierwszej, całowanie wyróżnionych kobiet w rękę. Wstawanie przy stole zanim kobieta usiądzie, wstawanie na powitanie, bądź przysuwanie jej stołka lub otwieranie drzwi samochodu. To wyraz szacunku dla kobiet, matek, żon i kochanek.

8 marca – Podsumowanie:

Jest to bardzo piękny zwyczaj i godzien naśladownictwa. Tym różni się dobrze wychowany mężczyzna od innych i warto to zachować. Co do samej daty 8 marca, to rzecz dyskusyjna. Dla mnie dowolny dzień w roku jest świętem kobiet i zawsze gdy zapraszam żonę na kolację, do teatru, do kina, to traktuję ja jak w „Dzień Kobiet”. Z szacunku, z miłości, z tradycji, tak bowiem postępowali moi antenaci i tak postępuję ja.

PS. Przypomniały mi się słowa piosenki „Raz w roku zdarza się pechowy dzień – Święto Kobiet” :D.

___________
#DzienKobiet