Ajurwedyjska higiena ciała

Ajurwedyjska higiena ciała

w oświecenie/świadomie/zdrowotnie

Ajurwedyjska higiena ciała – praktyka ajurwedy pozwala znaleźć kontakt ze swoim ciałem i wprowadza równowagę harmoniczną ze światem. Ta starożytna, bo licząca sobie 5000 lat medycyna. polega, podobnie jak medycyna chińska na zapobieganiu chorobom, a nie na ich leczeniu. Ta pochodząca z Indii metoda pozwala nam żyć w stanie permanentnego wigoru i energii. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje Ajurwedę za najstarszy system opieki zdrowotnej. Słowo Ajurweda oznacza naukę o życiu /”ayur” – życie, a “veda” – wiedza, nauka.

Ajurwedyjska higiena ciała

Ajurwedyjska higiena ciała:

Opiera się ona na codziennych rytuałach, a jej celem jest przywrócenie ciała do pierwotnego stanu zdrowia i wigoru. Głównym celem Ajurwedy jest pozbycie toksyn w sposób naturalny i łagodny, bez zbędnego trudu. Większość świadomych praktyk zdrowotnych opiera się na rytuałach właśnie, gdyż powoduje to w pełni świadome działania i ma znaczący wpływ na nasz organizm, a zwłaszcza podświadomość, która przekształca te rytuały w przyzwyczajenia, nawyki i odruchy. Pozwala także na zintegrowanie naszej osobowości /świadomość, podświadomość/ z naszą cielesnością /fizis/. Oto kilka z tych praktyk.

Skrobanie języka

Skrobanie języka to poprawa działania układu trawiennego. Jeśli język jest pokryty kożuchem i bruzdami, oznacza to, że nasz  system zdrowotny jest zatruty toksynami. Możemy wówczas zaobserwować w jaki sposób nasz system zdrowotny wypłukuje toksyny. Codzienne skrobanie języka usuwa bakterie, pobudza enzymy żołądkowe i trawienne. Można to robić szczoteczką do zębów, ale należy ją później odkazić. Zalecane jest raczej skrobanie łyżką, lub specjalnym narzędziem ze stali nierdzewnej, gdyż łatwo odkazić.

Olejowanie ust

W czasie snu ciało gromadzi w ustach toksyny oczyszczając się. Olejowanie – czyli płukanie ust olejem pozwala uwolnić organizm z toksyn. Olejowanie powinno odbywać się rano, zanim zaczniesz cokolwiek pić i jeść. Zalecane są: olej kokosowy, słonecznikowy, sezamowy, które bardzo dobrze na to działają. Olej kokosowy dodatkowo wybiela zęby. W tym celu zaleca się płukanie ust olejem przez 15-20 min. Istotne jest aby tego oleju nie połykać. Po wypłukaniu wypluć, a następnie umyć zęby albo porządnie wypłukać jamę ustą, aby pozbyć się resztek oleju.

Szczotkowanie skóry

Skóra to największy nasz narząd, na którym gromadzi się 25% toksyn z naszego organizmu. Zatem nie ograniczamy się tylko do działań na twarzy i dłoniach, ale szczotkujemy całe swoje ciało. Ten rytuał pomaga pozbyć się martwej skóry, stymuluje układ limfatyczny i krwionośny, zapobiega cellulitowi i regeneruje kolagen. Należy szczotkować ciało przed kąpielą, gdyż skóra powinna być sucha.

Automasaż lub masaż

Nie ma znaczenia czy ktoś nas masuje, czy robimy to sami. Masaż ma na celu poprawę krążenia, złagodzenie sztywności stawów i pozbycie się toksyn. Bardzo istotne jest tutaj poznawanie własnego ciała, przez co większa jego akceptacja i utożsamienie się z nim. Nasze ciało jest naszym domem, zatem dbajmy o nasz dom. Do masażu używamy oleju sezamowego, słonecznikowego lub migdałowego. Dobrze jest go odrobinę podgrzać. W przypadku braku czasu masujemy stopy. To rodzaj akupresury, podczas którego nawilżamy suchą skórę. Warto ten masaż powtórzyć kilka razy dziennie. Do masażu używaj ogrzanego oleju sezamowego, słonecznikowego lub migdałowego, a w przypadku samych stóp masła shea.

Kąpiel

Kąpiele ze swej natury są oczyszczające i zwiększają energię fizyczną i psychiczną ciała. Usuwają to co w nas negatywne, jak również relaksują ciało i umysł. Pomagają nam również dostarczyć do organizmu olejki eterycznych, sole i inne składniki niezbędne dla zdrowia. Doskonałe są dla zdrowia kąpiele magnezowe, a w przypadku bólu kości i stawów z dodatkiem czteroboranu sodu. czyli boru. Braki magnezu i boru objawiają się właśnie bólem kości i stawów. Ponadto magnez jest niezbędny dla zdrowia skóry i włosów. Sprowadza też do naszego ciała zdrowy sen, poczucie spokoju i dobre samopoczucie. Ze względów terapeutycznych zalecana jest w starszym wieku.

Ta wiedza i praktyka krzepi i oczyszcza nasze ciało, zatem dla dobrego samopoczucia realizacja tych rytuałów jest nieodzowna. Wracając do rytuału, chodzi tutaj o codzienną praktykę i świadome działania, nie o świece, nastrój i kwiecie wokół. Chociaż te mogą się przydać, bo każdemu jest milej.

PS. Ajurweda nie jest medycyną alternatywną i nie konkuruje z zachodnią. To po prostu inna medycyna, oparta na odmiennych podstawach filozoficznych, to znaczy mająca inną wizję świata i samego życia. – Tiziano Terzani

Tags: