bliżej ciała

Bliżej ciała

w bez kategorii

To żadna tajemnica, że medycyna chińska i ajurweda, najstarsze medycyny świata, uważają trawienie za istotny czynnik wpływających na zdrowie człowieka. W tym systemie medycznym pacjent nie jest de facto leczony, a działanie medyczne nastawione jest na zapobieganie chorobom. Pacjenci są otoczeni opieką i dostarczana im jest dzienna porcja specyficznych i dietetycznych ziół, mających na celu wzmocnienie i uzdrowienie przewodu pokarmowego i wszelkich problemów trawiennych. Dlaczego? Bo trawienie odgrywa istotną rolę w naszym ogólnym zdrowiu i samopoczuciu ciała.

Bliżej ciała.

bliżej ciałaWspółczesna medycyna zgadza się już z tą starożytną wiedzą, acz nie za bardzo wie co z tą wiedzą zrobić, a w zasadzie jak zarobić. Wiemy już, że jedzenie całej, ekologicznej, nieprzetworzonej żywności jest najważniejszą rzeczą, jaką możemy uczynić dla ciała, aby poprawić ogólny stan zdrowia. Przyczyna jest prosta. Cała, nieprzetworzona żywność, jaka zalega nasz przewód pokarmowy, może być i jest naprawdę dla nas groźna i to przez całe życie. Zdrowy i funkcjonujący układ trawienny, wolny od problemów, jest kluczem. To prawda, że jeśli nie możesz przyswoić sobie tego, co jesz, doświadczasz choroby, cierpienia i bólu.

Nauczono nas oszukiwać siebie. Mamiąc nas składem witaminowym, mikroelementami, minerałami, ale nie mówiąc, że to na nic, bo nie wszystkie składniki odżywcze, które spożywamy, są wchłaniane. Aby zostały przyswojone muszą mieć odpowiednią formę. Natomiast gdy nasz układ trawienny jest chory, to przyswajanie jest praktycznie rzecz biorąc szczątkowe. Obecnie coraz bardziej stajemy się świadomi związku między tym, co jemy a naszym zdrowiem. I bardzo dobrze.

Głównym powodem problemów trawiennych, jest brak podstawowej wiedzy na temat żywienia i samego trawienia. Gdy żywność jest nie przetworzona – problemu nie ma. Jednak wszystko obecnie jest przetworzone, ulepszone /polepszacze/, zakonserwowane /E/ i zmodyfikowane /GMO/. Niestety, nie zmienił się nam nasz układ trawienny i to my sami musimy zadbać o niego. Zastanowiłeś się dlaczego lejesz do auta najdroższe bezołowiowe paliwo, a żołądkowi dajesz śmieci? Jak chcesz korzystać z ciała, skoro złe paliwo lejesz?

Trawienie zaczyna się w ustach /istotna informacja/. Przeżuwanie jedzenia miesza go z naszą śliną, bogatą w enzymy trawienne. Nasza ślina zaczyna rozkładać jedzenie. Dlatego poprawne i dokładne przeżuwanie jest istotnym punktem zdrowia. Po przełknięciu pokarm trafia do żołądka. Żołądek wydzielając kwas solny i enzymy i dalej trawi w celu rozbicia żywności. I tutaj uwaga. Wielu z nas zazwyczaj pije i je jednocześnie. To błąd. Większa ilości płynu rozcieńcza stężenie kwasów i enzymów, a tym samym spowalnia proces trawienia. To zaś prowadzić wprost do niestrawności, gazów i bólów żołądka. Organizm nie może dotrzeć do całości pokarmu i go strawić, przyswoić.

Gdy pokarm opuszcza żołądek i wpada do jelit, wówczas trzustka uwalnia enzymy. Enzymy wraz z bakteriami i mikroorganizmami jelitowymi rozkładają jeszcze bardziej pożywienie. Bakterie /znane jako probiotyki lub flora bakteryjna/ pozostają we wzajemnej delikatnej równowadze. Przekroczenie tej równowagi powoduje chorobę. Zatem widzimy jak istotne jest dla nas pożywienie, ale i sposób jego przyswajania i forma tej strawy.

Najpoważniejszym problemem dla naszego organizmu jest stosowanie antybiotyków. Jedna tabletka może poważnie zakłócić nasze trawienie, a co za tym idzie zdrowie. Antybiotyki ze swej natury są niedyskryminujące, co znaczy, że zabijają wszystkie bakterie jelitowe. Przyjmowanie ich może złagodzić objawy naszych problemów zdrowotnych, ale w żołądku trwa wówczas niedobór bakterii i enzymów, co powoduje przyswajanie niedobrych patogenów. To zaś szybko prowadzi do poważnych problemów trawiennych. Koło się zamyka.

Co należało by zrobić. Otóż wystarczy zamienić antybiotyki farmaceutyczne, na bezpieczne i skuteczne naturalne antybiotyki. Te zaś z powodzeniem niszczą szkodliwe, chorobotwórcze bakterie, ale po swoim działaniu nie pozostawiają wyjałowionej flory, lecz niezmienny i wzmocniony układ trawienny. Polecić tutaj można srebro koloidalne i olej z dzikiego oregano. Nie zdajemy sobie sprawy co i jak wpływa na nas, bo nie czytamy i nie pogłębiamy swojej wiedzy o nas samych. Lecimy do lekarza i wierzymy, że nas uleczy. Nie wiesz, że jak chcesz, żeby coś zostało dobrze wykonane i zrobione, musisz to zrobić sam?

Jelitowy systemem nerwowym to dla nas ludzi jest jak drugi mózg. Tam kondensują się nasze emocje właśnie. 90% serotoniny powstaje w jelitach. Także połowa wytwarzanej przez organizm dopaminy. Nasze jelita tworzą i regulują ok. 30 neuroprzekaźników, takich jak w mózgu. Te z kolei są wykorzystywane przez centralny układ nerwowy do regulowania nastroju, stresu, snu, psychiki i procesów zachodzących w organizmie.

To problemy trawienne spowodowane antybiotykami, złą dietą i niezdrowym stylem życia, prowadzą wprost do depresji, zaburzeń nastroju, układu odpornościowego, snu i innych powszechnie znanych chorób. Również każda żywność spożywana na zimno może w pewnym stopniu zaburzyć trawienie. Dlaczego? Bo człowiek ma stałą temperaturę /36,6oC/. Aby zacząć trawić nasz żołądek musi wszystko ogrzać.

Zimne pokarmy powodują stres w naszym układzie trawiennym, ale także powodują częściowe trawienie, co, jak wiadomo, prowadzi do problemów trawiennych. Medycyna chińska porównuje zimny pokarm do wilgotnych, a nadmiar płynów jak wiadomo spowalnia trawienie. Świeży wyciśnięty i wypity sok nie stanowi problemu, gdy nasze trawienie jest silne i zdrowe. Wszystko to się zmienia na niekorzyść, gdy już mamy problemy trawienne.

Surowe jedzenie, to sałatki, owoce, soki, ale też orzechy i nasiona, które są trudne do strawienia. Jeśli zatem cierpisz na problemy trawienne, nie zaleca się stosowania surowej diety, ponieważ zawsze je pogarsza. Pogarsza je również woda alkaliczna /soda/, która neutralizuje nasze wydzieliny trawienne. Cukier może powodować problemy trawienie osłabiając twoją trzustkę. Jeśli spożywamy słodkie lub słone pokarmy, stres trzustki powoduje osłabienie.

Co zatem powoduje nasze problemy pokarmowe, a co za tym idzie zdrowotne:

  • niedokładne żucie,
  • nadmiar płynów,
  • antybiotyki,
  • nadmiar surowych i zimnych pokarmów,
  • nadmiar cukru,
  • wody alkaliczne.

Stając się świadomym możesz przywrócić swoją równowagę trawienną. Wystarczy wiedza powyżej. Wiesz już jak działa trawienie, jakie są problemy z trawieniem, co je powoduje i jak zapobiegać. Resztę doczytaj, bo to Twoje zdrowie i nikt poza Tobą Cię nie uleczy. Uzdrowienie można wspomóc odpowiednią dietą, ziołami i suplementami, oraz świadomością. Sama dieta wystarcza, aby naprawić większość naszych problemów trawiennych. Ale bezwzględnie musisz słuchać swojego ciała. Jeśli coś w Tobie jest zbyt intensywne lub niewygodne, wycofaj się z tego i działaj w wolniejszym tempie.

PS. Kto ma zadbać o Twoje zdrowie jak nie Ty?