Najtrudniej poznać samego siebie

Co z tą Islandią

w europejsko/patriotycznie/prawdziwie/topowo

Gdzieniegdzie coś ktoś słyszał, gdzieś tam ktoś coś wie, ale nadal fenomen Islandii jest dla Polaków enigmatyczny. Otóż społeczeństwo Islandii sprawiło, że rząd działający pod dyktando UE i światowej finansjery, podobnie jak u nas, chcący zubożyć islandzki naród, podał się do dymisji. W skrócie przedstawiam …

co z tą Islandią.

Co z tą IslandiąRaz już pobieżnie na ten temat pisałem. Otóż po upadku rządu Islandia znacjonalizowała banki i społeczeństwo zdecydowało jednogłośnie zadeklarować Unii i światu niewypłacalność długu. Powołano Zgromadzenie Narodowe w celu spisania na nowo konstytucji. Była to i jest największa, państwowa, pokojowa rewolucja przeciw skostniałej i antyspołecznej władzy w kraju. Prześledźmy sprawę krok po kroku. We wrześniu 2008 roku, z powodu bardzo złego stanu finansów państwa, znacjonalizowano najważniejszy bank w Islandii – Glitnir Bank i ogłoszono bankructwo kraju. W styczniu 2009 roku, na skutek masowych protestów społeczności Islandii przed parlamentem, cały rząd premiera Geira Haarde podaje się do dymisji. Następnie ogłoszone zostają przedterminowe wybory. Parlament Islandii anonsuje ustawę, która długiem bankowym wynoszącym 3,5 miliarda euro ma obarczyć islandzkie rodziny, na okres 15 lat, z roczną stopą procentową wysokości 5,5%. W odpowiedzi społecznej następuje drugi etap pokojowej rewolucji. Na początku 2010 roku, społeczeństwo wychodzi ponownie na ulice, żądając ogłoszenia referendum w tej sprawie. W lutym 2010 roku, prezydent Olafur Grimsson wetuje parlamentarną ustawę i ogłasza ogólnonarodowe referendum. W trakcie referendum 93% głosujących opowiada się za niespłacaniem długu państwa.

Zostaje powołane również Zgromadzenie Narodowe mające zająć się spisaniem nowej konstytucji. Ze społeczeństwa, spośród 522 obywateli, wytypowanych zostaje 25, nie posiadających żadnej przynależności partyjnej. Tak oto powstała demokratyczna, bezpartyjna rada konstytucyjna, która rozpoczęła swoją chwalebną pracę. Po zakończeniu prac Nowa Konstytucja ma zostać przedstawiona i poddana pod głosowanie w najbliższych wyborach parlamentarnych. Islandczycy dali światu lekcję demokracji, niezależności narodowej, gospodarczej i monetarnej. Pokazali całej Europie jak pokojowo przeciwstawić się systemowi służącemu interesom banków i wielkich korporacji. Podobna historia acz w trochę innym wydaniu dzieje się obecnie na Węgrzech. Czy ktoś słyszał żeby tłumiono Islandczyków czy Węgrów, czy ktoś ich wyrzuca z Unii, albo obkłada embargo? Nie! Biznes is biznes! Porażkę trzeba łyknąć i już, w końcu to naród stanowi o swoim status quo.

PS. Aby wzniecić rewolucję socjalną nie wystarczy nędza i rozpacz; niezbędny jest jeszcze wspólny całemu ludowi ideał.

_________
#Rewolucja

ostatnie z europejsko

Sorry Europo

Sorry Europo

Rumakowanie się skończyło, czas na refleksję. Wulkanolodzy ostro alarmują. Siedzimy na beczce
Pizzagate

Pizzagate – o co come on?

Swojego czasu WikiLeaks /portal demaskacyjny Juliana Assange/ opublikował e-maile Johna Podesty /przewodniczący
idź do góry