Najtrudniej poznać samego siebie

12 sposobów na budowanie pewności siebie

12 sposobów na budowanie pewności siebie

w prawdziwie/świadomie/zdrowotnie

12 sposobów na budowanie pewności siebie. W naszym życiu, nie ma nic innego poza nami. Jedynym, czym się mamy zająć, to właśnie sobą, poszukiwaniem siebie, odkrywaniem w sobie darów. Pewność siebie ułatwia to zadanie. Definiowana ona jest jako wiara w siebie, poczucie zaufania do własnych umiejętności, cech i osądu. Wiara w siebie jest istotna dla zdrowia i dobrego samopoczucia psychicznego. Pewność siebie pomaga odnaleźć siebie i spełnić swoje życie.

12 sposobów na budowanie pewności siebieBudowanie pewności siebie

Na szczęście są sposoby, które możesz zrobić, aby zwiększyć swoją pewność siebie. Pamiętaj, że robisz to dla siebie i odkładanie nie ma najmniejszego sensu. Twoje życie powinno spełniać twoje oczekiwanie, nie czyjeś. Zatem skup się na tym co istotne dla ciebie, nie dla innych.

1. Przestań porównywać się z innymi

Porównania do innych nie są dla nas zdrowe. W trakcie porównań pojawić się może zazdrość, a to wpływa bezpośrednio na samopoczucie. Jeśli dostrzeżesz w sobie zazdrość, przypomnij sobie o swoich mocnych stronach i sukcesach. Wprowadź do swego życia dziennik wdzięczności, aby skupić się na własnym życiu, a nie na życiu innych. Każdy ma swoje życie i absolutnie nie jest to rywalizacja.

2. Otaczaj się pozytywnymi ludźmi

Przyjrzyj się swoim znajomym. Czy podnoszą cię na duchu, czy przygnębiają? Czy oceniają, czy akceptują jaki jesteś? Osoby, z którymi spędzasz czas, wpływają bezpośrednio na twoje myśli i nastawienie do siebie samego – bardziej niż myślisz. Jeśli przy którejś z tych osób źle się czujesz, porzuć znajomość dla podniesienia pewności siebie. Nie potrzebujesz stałej krytyki, aby się rozwijać. Szanuj ludzi, którzy cię wspierają, nie ganią.

3. Zajmij się swoim ciałem

Twoje ciało to pojazd, którym przemierzasz życie. Dbaj o niego tak jak na to zasługuje. Dbanie o siebie jest pozytywne i uzdrawiające dla umysłu, ciała i ducha.

  • Dieta – dobre odżywianie jest istotne w uzyskaniu pewności siebie, a także poczucia własnej wartości. Gdy dobrze się odżywiasz, czujesz się zdrowszy, silniejszy i bardziej energiczny, co powoduje lepsze samopoczucie.
  • Ćwiczenia – aktywność fizyczna zwiększa pewność siebie poprzez napływ siły, powietrza i energii.
  • Medytacja – ta praktyka relaksacyjna, zwiększa pewność siebie na kilka sposobów. Pomaga rozpoznać i zaakceptować siebie, uczy jak powstrzymać negatywne myśli i słowa, które zakłócają pewność siebie.
  • Sen – dobry, wysokiej jakości sen jest powiązany z pozytywnymi cechami osobowości, optymizmem i poczuciem własnej wartości.

4. Bądź dla siebie dobry

Traktuj siebie życzliwe, zwłaszcza gdy popełniasz błędy, zawiedziesz się na czymś lub doświadczysz niepowodzenia. To wówczas powinieneś przyjrzeć się temu jak się traktujesz, jak radzisz sobie z trudnymi emocjami. Współczucie dla siebie przyczynia się do konsekwentnej pewności siebie.

5. Mów do siebie pozytywnie

Pozytywne wyrażanie się o sobie pomaga w rozwijaniu współczucia wobec siebie. Pomaga w przezwyciężaniu zwątpienia i podejmowaniu wyzwań. Zamiast wmawiać sobie “Nie poradzę sobie z tym”, “To jest niemożliwe”, mów “Mogę to zrobić”, “Dam radę!”,  “Wystarczy tylko spróbować” i próbuj.

6. Staw czoła lękom

Nie odkładaj rzeczy, które masz zrobić dzisiaj. Najlepszym sposobem budowania pewności siebie jest stawienie czoła swoim lękom. Jeśli boisz się, że się zawstydzisz lub myślisz, że coś zepsujesz, spróbuj tego mimo wszystko. Powiedz sobie, że to eksperyment i zobacz, co się stanie. Gdy zmierzysz się ze swoimi lękami i spróbujesz trudnych rzeczy, zyskasz pewność siebie.

7. Buduj pozytywne nawyki

Rozwijaj w sobie dobre nawyki, przełamuj to co złe. Wyobraź sobie pozytywny obraz swojego autentycznego siebie, gdyż to ważne dla rozwoju twojej pewności siebie.

8. Wspominaj wcześniejsze osiągnięcia

Przejrzyj i przypomnij sobie wszystkie twoje osiągnięcia, aby nabrać animuszu i wykorzystaj je pozytywnie. Takie afirmacje są pomocne, jeśli masz skłonność do podważania własnej pewności siebie negatywnymi wypowiedziami na temat samego siebie. Zmień to natychmiast.

9. Wyznacz swoje cele

Wyznaczanie celów jest chyba najważniejszą częścią rozwoju pewności siebie. Wyznacz cele, które najlepiej wykorzystają twoje mocne strony, minimalizują słabości, wykorzystują szanse i ograniczają zagrożenia. Jeśli dostrzegasz w sobie wątpliwości i rozterki, zapisz je i rzuć im wyzwanie spokojnie i racjonalnie. Gdy opadną działaj.

10. Zmień perspektywę

Spójrz na wyzwanie z innej perspektywy, z innego punktu widzenia. Patrząc na daną sytuację przez bardziej realistyczny obiektyw niż zwątpienie, zdasz sobie sprawę, że naprawdę możesz robić, co zechcesz i osiągać to co postanowisz – wystarczy pozytywne nastawienie.

11. Wypróbuj coś nowego

Nasz mózg lubi nowości, lubi podpatrywać, uczyć się i zdobywać wiedzę. Korzystaj z wszelkich dostępnych możliwości jak osiągnąć swój cel. Pamiętaj, że żyjesz w niesamowitych czasach, gdzie wszystko już było i wystarczy zobaczyć film instruktarzowy na YouTube.

12. Zaakceptuj siebie

Nikt nie jest idealny. Wszyscy mamy problemy i wady. Naucz się akceptować swoje “wady” i niedoskonałości i kochaj siebie. To te tzw. wady sprawiają, że jesteś wyjątkowy. Akceptacja siebie jest kluczem do poczucia pewności siebie. Kiedy ludzie mówią ci komplementy podziękuj, zamiast zaprzeczać, odrzucać i przeciwstawiać im negatyw.

PS. Trudno pojąć wartość własnego życia, ale gdy to zrozumiesz, dostrzeżesz swoją istotność. – August Witti

___________
#PewnoscSiebie

najnowsze z prawdziwie

Jak być człowiekiem

Jak być człowiekiem?

Jak być człowiekiem? Życie to wieczna nauka. Możemy z niego wyciągnąć ważne
Życie vs myśl

Życie vs myśl

Życie vs myśl. To nie jakiś magiczny rytuał ani też żadna tajemnica.
Pieprzenie

Pieprzenie we świat

Pieprzenie we świat to objaw lekkości języka i myśli. Już wiesz, że
Translate »
idź do góry