Co to jest uważność

Co to jest uważność

w świadomie/zdrowotnie

Co to jest uważność? Rozwój świadomości opiera się na paradoksie polegającym na tym, że gdy zaakceptujemy siebie w pełni siebie, wówczas dopiero możemy się zmienić. Praktyka uważności jest dobrze zbadaną metodą wywodzącą się z buddyzmu. Coraz bardziej stosowana zmniejsza nasz stres i poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego. Istotą tutaj jest bycie obecnym w naszym doświadczeniu bez osądzania siebie i oceny.

Co to jest uważność

Co to jest uważność?

Eliminujemy wówczas wewnętrzne blokady, a tym sposobem możemy wyeliminować nasze wady. Odrzucamy wszystkie nieprzyjemne uczucia, aby dotrzeć do miejsc przyjemnych, niezakłócających pozytywnego obrazu siebie lub miejsca, w którym chcielibyśmy być. Pozostawanie dalej na autopilocie ego, oddala szansę zmian, a to z kolei blokuje rozwój świadomości. Uważność to dbanie o nasze wewnętrzne doświadczenia oraz rozważenie i przemyślenie siebie. Każde doświadczenie przeżywamy z uważnością – własny oddech, pragnienie, to co się dzieje na zewnątrz nas, ale i ucisk w żołądku i obawy.

Rozważania:

I zamiast skupiać się na sobie w sposób egoistyczny oparty na strachu, zwracamy uwagę na wszystko, co zauważamy wokół siebie w sposób akceptujący. To pozwala nam na uwolnienie naszych wewnętrznych uczuć względem siebie i skupienie się na doświadczaniu. Naszym zadanie staje się zaakceptowanie, w sposób nieoceniający i bez osądu, siebie i sytuacji wokół. To zaś pozwala nam na zaakceptowanie i przyjęcie naszego dotychczasowego doświadczenia, rozszerzając naszą tolerancję. A to czego doświadczamy mija spokojnie, gdy nasza postawa jest akceptująca i przyjazna względem rzeczywistości.

Co to jest uważność? – Podsumowanie:

Poprzez uważność przybliżamy się do głębszego i prawdziwego poczucia kim jesteśmy, nie angażując się w codzienne dramaty. To zaś pozwala nam w pełni pokochać siebie. Uświadomiona miłość własna pozwala nam dostrzec jedność wszechświata i zrozumieć, że cudza krzywda jest naszą, bo wszystko co wokół jest naszą bezpośrednią kreacją, którą budujemy naszymi emocjami /myślami/ i zaangażowaniem świadomym bądź nie. Lepiej zatem być świadomym i uważnym niż rujnować swoje życie.

PS. Bycie uważnym to pełne zaangażowanie w każde nasze działanie. – August Witti

Tags: