Czterej pancerni

Czterej pancerni i pies

w motoryzacyjnie/polsko/pomysłowo

Czterej pancerni i pies. Nie piszę w ogóle o broni, bo jakoś tak mi nie po drodze, ale o polskim czołgu “Concept 01”, muszę napisać. Ze względu na sentyment, ulubionych kiedyś autorów i na ulubiony za dzieciaka film Czterej pancerni i pies.

Czterej pancerni

Czterej pancerni

Całkowicie niewidzialna dla ludzkiego oka konstrukcja, która niczym kameleon zmieni kolor obiektów obserwowanych gołym okiem, np. czołgu albo stanowiska dowodzenia. Dzieło naukowców Wojskowego Instytutu Techniki Inżynieryjnej im. J. Kosackiego we Wrocławiu. Opracowali oni system, który umożliwia przedmiotom przybieranie barw otoczenia. Nowoczesny pancerz modularny ma w pełni ochronić przebywającą w jego wnętrzu załogę. Dodatkowo pancerz czołgu jest pokryty specjalnymi płytkami heksagonalnymi, które umożliwią czołgowi dopasowanie temperatury poszycia do temperatury otoczenia. Inteligentny system chłodzenia sprawi, że czołg stanie się niewidzialny dla detektorów podczerwieni (promieniowania cieplnego). A powłoka, która pochłania fale radiowe pozwoli czołgowi po prostu zniknąć z ekranów radarów.

Napęd to potężny silnik Diesla o mocy do 940 KM. System wspomagania jazdy i automatyczna skrzynia biegów pozwoli rozpędzić czołg do 90 km/h na drogach utwardzonych i 70 km/h w terenie. Zasięg maszyny to 500 km na drogach i minimum 250 km nawet w najtrudniejszym terenie. Układ napędowy umożliwia maszynie pokonywać teren o nachyleniu do 30 stopni, przeprawiać się przez tory wodne o głębokości do 1,5 m, a po zabezpieczeniu do 5 metrów pod wodą, a także przejeżdżać przez okopy i rowy o maksymalnej szerokości 2,6 m.

Systemy obserwacji i wspomagania pozwalają na obserwację otoczenia w promieniu 360 stopni. Systemy optoelektroniczne pozwalają na podgląd zewnętrzny w ciągu dnia i nocy, automatycznie wykrywając i śledząc obiekty poruszające się w polu widzenia, stanowiące potencjalne zagrożenia dla czołgu i załogi. Dodatkowo zautomatyzowany system gaśniczy, klimatyzacja, system zarządzania polem walki, system automatycznego rozpoznawania “obcy-swój”, systemy nawigacji satelitarnej i system kamer wspomagający pracę kierowcy pozwala na dosyć spokojną służbę.

Działo zamontowane na bezzałogowej wieży będzie umożliwiało oddawanie strzałów zarówno klasycznymi pociskami kalibru 105 lub 120 mm, jak i kierowanymi rakietami przeciwpancernymi. Automat ładowniczy załaduję lufę z prędkością 6 strzałów na minutę. 16 pocisków jest umieszczonych w automacie ładowniczym znajdującym się we wieży, natomiast 29 pocisków w kabinie. Łącznie 45 pocisków. Dodatkowo 1000 pocisków 7,62 mm, jako amunicja dla karabinu maszynowego UKM-2000C, karabin maszynowy WKM-B kalibru 12,7mm z zapasem 750 pocisków i automatyczny granatnik z pociskami kalibru 40 mm w ilości 400 sztuk. Uzbrojenie stabilizowane elektronicznie, aby zachować maksymalną celność. Dla celności też zamontowano dalmierze laserowe, kamery do obserwacji nocnej i dziennej, a także system termowizyjny trzeciej generacji.

PS. Teraz tylko pozostaje modlić się, aby ten czołg zaczął być produkowany seryjnie dla polskiej armii 😀

Troszkę się go wystraszyli i zabraniają go produkować – no ci z NATO.
__________
#PolskiCzolg