Czy rośliny czują?

Czy rośliny czują?

w kwantowo/oświecenie/prawdziwie

Czy rośliny czują? To zasadniczo retoryczne pytanie, bo każdy kto miał do czynienia z hodowlą roślin wie, że rośliny czują. Ba, nawet rozumieją co do nich mówimy, ale to jest zarezerwowane dla uważnych i świadomych ludzi. Podobnież jak ze zwierzętami, z roślinami możemy się komunikować, chociaż ta umiejętność wymaga sporo ćwiczeń. Ale to doświadczenie jako biologiczne i naturalne, powoduje fascynację i głębokie zainteresowanie już ruszone.

Czy rośliny czują?

Czy rośliny czują?

Coraz więcej badań dowodzi, że rośliny reagują na dźwięki i zapachy. Rośliny nie mają wyspecjalizowanych narządów zmysłów. Ale podobnie jak zwierzęta, rośliny wyczuwają swoje środowisko. Emitują złożone profile zapachów w postaci lotnych związków, które mogą być wychwytywane przez inne rośliny, a także owady. Przykładowo gdy nadchodzi zagrożenie rośliny pod wpływem przymusu emitują chemiczne sygnały, które pobudzają pobliskie rośliny do zwiększenia ich obrony. Nie doceniamy i nie zauważamy tego, ponieważ komunikacja roślin jest dla nas niedostrzegalna i poza naszymi zmysłami.

Czy rośliny czują – obserwacja:

Rośliny nie mają specjalnych narządów zmysłów, więc ich wyrafinowany zmysł słuchu jest bardziej zaskakujący niż gdzie indziej. Drzewa zaś mają symbiotyczny związek z grzybami, tworząc podziemną sieć. Ta zaś łączy systemy korzeniowe drzew, umożliwiając im wymianę węgla, wody i składników odżywczych. I co zadziwiające te połączenia mogą być szczelne, rozbudowane do gigantycznych rozmiarów, których w ogóle nie bierzemy pod uwagę.

Drzewa angażują się w „sygnalizację obronną” podobną do mniejszych roślin, zwiększając ich naturalną obronę w odpowiedzi na szkody wyrządzone swoim sąsiadom. Odbywa się to wtedy, gdy sieci mikoryzowe grzybów, które pomagają w wysyłaniu tych wiadomości, są nienaruszone. Zatem to grzybnia jest internetem roślinnym, nie co innego. A istotą jest zachowanie tych sieci komunikacyjnych, bo bez nich przyroda ginie.

Czy rośliny czują? – Podsumowanie:

Uznając całą komunikację między roślinami, możemy się zastanawiać, czy ludzkie słowa zachęty mogą im pomóc w rozwoju. Jest to wielce prawdopodobne, ale nie z powodów, które zakładamy. „Za każdym razem, gdy odczuwamy poczucie połączenia z inną formą życia, jesteśmy bardziej skłonni do tego, by się tym zająć”. „Nie doceniamy tego, co rośliny mogą zrobić, ponieważ ich komunikacja jest dla nas niewidoczna. Jednak musimy także uważać na przecenianie ich umiejętności. Potrzebujemy zrozumienia, aby kierować się nauką, a nie pobożnym życzeniem.” Zatem obserwacja przyrody odbywa się teraz, a wnioski będą dla przyszłych pokoleń.

PS. Porozmawiać z drzewem, czemu nie? – August Witti

__________
#RoslinyCzuja