Najtrudniej poznać samego siebie

Czym dla nas jest samoświadomość

Czym dla nas jest samoświadomość

w świadomie/zdrowotnie

Czym dla nas jest samoświadomość? Samoświadomość jest formą wycofywania się z życia publicznego, a w to miejsce wkracza baczne obserwowanie swoich myśli i uczuć. Bywa proste, gdy zagłębiamy się w siebie i rozwijamy miłość własną. Może też  być trudne, gdy nadal pozostajemy w wyimaginowanym świecie systemów, ekscytując się sprawami, które nas nie dotyczą. Samoświadomość buduje nasz wewnętrzny świat, który bez niej nigdy się nie odsłoni lub pozostanie niezauważony.

Czym dla nas jest samoświadomośćCzym dla nas jest samoświadomość?

Świadomość siebie pobudza nas do zmiany i rozwoju. Nie ma nic ważniejszego dla prawdziwego wzrostu niż uświadomienie sobie, że nie jesteś głosem swojego umysłu – jesteś tym, który to słyszy. Wówczas możliwe są wszelkie zmiany i korekty tego, co nam nie służy. Uzmysłowienie sobie, że myśli są jakie są i wcale nie są nasze, jest pierwszym i najistotniejszym krokiem do samoświadomości. W tym wszystkim chodzi tylko o ciebie, o nikogo innego.

Samoświadomość polega na przeniesieniu uwagi z tego, co dzieje się wokół nas, na nasze życie. Dlatego zamiast skupiać się na tym, co robią i mówią inni, skupiamy się na tym co my na ten temat myślimy i czujemy. To przesunięcie uwagi z tego, co dzieje się wokół nas, na to, co dzieje się w nas. Dlaczego to robimy? Aby rozwijać miłość do siebie, aby być szczęśliwym i spełnionym, bo wówczas możemy osiągnąć to, co założyliśmy i być po prostu przydatnymi.

Gdy ćwiczymy samoświadomość, dotykamy trudniejszych, zawstydzających, dezorientujących i przytłaczających części tego, kim jesteśmy. Wówczas możemy to, co nam w sobie nie służy, przeszkadza, utrudnia – zmienić. Dążymy do szlachetności poprzez wyciszenie wewnętrznego krytyka, gdyż on żywi się naszym wstydem, nieśmiałością, ignorancją i lenistwem. Gdy uda nam się go uciszyć, mamy wówczas potężną moc, która wpływa na naszą motywację. Nic tak nie tłumi naszej indywidualności, zalet, umiejętności, pasji i motywacji jak nasz wewnętrzny krytyk.

Dbanie o siebie jest kluczowe

Gdy skupiamy się na sobie, na swoim rozwoju, trosce o siebie i współczuciu – wzrastamy. Wzrasta również nasza miłość do siebie i poczucie własnej wartości. Samoświadomość nie jest samooceną. Ona opiera się na uczciwości i prawdzie, ale wymaga współczucia i troski o siebie.

Sprzeczności są nam przyrodzone

Gdy stajemy się świadomi siebie, uświadamiamy sobie, jak wiele w nas sprzeczności. To pozwala nam na przejście z czarno-białego oglądu świata, na różne odcienie szarości. Nagle zaczynamy zauważać szarość, która istnieje wokół nas. Samoświadomość to praktyka na całe życie. W rzeczywistości pośpiech może doprowadzić do wycofania się lub nawet całkowitego poddania. Istotne są małe, zrównoważone kroki i wsparcie oraz wskazówki ze strony mistrza.

Jak stać się bardziej świadomym siebie?

Sposoby, dzięki którym możemy zwiększyć naszą samoświadomość to: prowadzenie dziennika, medytacja, uważność, oddech, rozmowa z ludźmi świadomymi, którym ufamy, poznawanie nowych rzeczy, sztuka, marzenia, podejmowane ryzyko, porażki, mówienie głośno czego chcemy. Prostym sposobem na rozpoczęcie ćwiczeń samoświadomości jest regularne sprawdzanie i zadawanie sobie pytań:

    • Co teraz czuję w swoim ciele?
    • Jakie myśli przebiegają przez mój umysł?
    • Co sobie mówię w głowie?
    • Jakie mam emocje?
    • Co robię w konsekwencji tego, jak myślę i czuję?

Czym dla nas jest samoświadomość – Podsumowanie:

Samoświadomość nie jest jedynym składnikiem zmiany i rozwoju. Istnieje wiele innych czynników potrzebnych do zmiany niektórych wyzwań i trwających wzorców w naszym życiu, ale samoświadomość wydaje się być podstawowym, pierwszym krokiem na tej ważnej ścieżce. Ciekawym paradoksem jest tutaj fakt, że kiedy akceptujmy siebie takimi, jakimi jesteśmy, możemy się wówczas zmienić.

PS. Samoświadomość to miłość do siebie, a dzięki temu miłość do świata. – August Witti

____________
Samoswiadomosc

najnowsze z świadomie

Kochaj świat

W rozwoju świadomości to bardzo ważne postanowienie: kochaj świat. To sposób na

Czym jest szacunek?

Czym jest szacunek? Szacunek to pozytywny sposób traktowania lub myślenia o kimś
Translate »
idź do góry
Skip to content