Najtrudniej poznać samego siebie

Czym jest świadomość?

Czym jest świadomość?

w filozoficznie/oświecenie/prawdziwie

Czym jest świadomość? To jedna z największych tajemnic, a za razem wiadoma, bowiem „świadomość jest jedyną rzeczą we wszechświecie, której ostateczną wewnętrzną naturę możemy stwierdzić, mówiąc – wiem”. Jawi się ona bez rozważań rozumowych, ale rozum nie stawia oporu i całkowicie to niejako przyjmuje i powtarza, podpisując się pod tym. Odbiór świata zewnętrznego odbywa się poprzez świadomość właśnie. Zaś ludzki mózg został przystosowany do modelowania rzeczywistości w sposób, który najbardziej sprzyja jej przetrwaniu, nie zaś w sposób, który najwierniej go reprezentuje.

Czym jest świadomość?

Czym jest świadomość?

Współczesna nauka stworzyła niezwykle dokładny opis świata zewnętrznego, mimo to niewiele nam powiedziała o świadomości. Przez tysiąclecia świat rozważał istotę świadomości snując różne teorie. A i tak nasza świadomość zabarwia wszystkie nasze obserwacje i nasze próby jej zrozumienia. Niemniej badania naukowe dostarczyły przydatnych spostrzeżeń na punkcie świadomość. Trudno badać świadomość, skoro świadome doświadczenia są z natury prywatne i bywa, że poza zasięgiem badań naukowych. Ale z pewnością można powiedzieć, że świadomość bada nas.

Doświadczenia mogą być poddawane systematycznej analizie i testom empirycznym w celu uzyskania zrozumienia i poznania. Ale tylko na poziomie ziemskim /rzeczywistym/. Aby coś dostrzec, zmienić, naprawić, skorzystać z tej wiedzy, trzeba wyjść powyżej. Z poziomu danego problemu /sytuacji/ niczego nie zmienię. Muszę wyjść wyżej, aby dostrzec to, co chcę zmienić. To właśnie jest świadomość, to wyjście wyżej, ta odskocznia od rozumowego strumienia myśli. I jawi się słowem „WIEM”, gdyż to nie podlega wewnętrznej dyskusji. Świadome wiem odczuwane jest sercem /literalnie/, gdyż w aspekcie najnowszych badań naukowych /moje ulubione słowo, chociaż mam jeszcze jedno – medyczne, czy medyczna. Wiadomo o co chodzi.

Pozwala nam dotknąć prawdy, poczuć ją wewnątrz i dostrzec na zewnątrz. Sama zaś świadomość opiera się na wierze, ale nie tej spauperyzowanej, religijnej, ale wierze w siebie jako istotę świadomą. Wierze momentami tak głębokiej, że dokonuje ona przyciągania i aktów woli. Ale aby to osiągnąć wiara musi być aksjomatyczna, bezwarunkowa, gdyż tylko wówczas może zrodzić się bezwarunkowa miłość. Te zagadnienia są z definicji poza rozumowe, zatem świadome. Gdy człowiek staje się świadomy, rozpada, zanika, rozwiewa się również jego ego. Gdyż jest ono niczym innym jak separacją, wyalienowaniem, wyizolowaniem i w konsekwencji samotnością.

PS. Takich dwóch, jak nas trzech, nie ma ani jednego. – August Witti

__________
#Swiadomosc

najnowsze z filozoficznie

Indolencja umysłowa

Indolencja umysłowa. To co piszę jest smutne i przykre, ale cierpimy na

Widzenie świata

Widzenie świata jest zależne od naszych myśli. Jeżeli szklanka jest do połowy
Mój mózg to kłamca

Mój mózg to kłamca

Mój mózg to kłamca. Nauczyliśmy się opiniować, konfabulować, oceniać. A na jakiej
Nie jesteś świadomy

Nie jesteś świadomy

Nie jesteś świadomy. Nie rozważamy zbyt wiele swoich zachowań i swego życia,
Pieprzenie we świat

Pieprzenie we świat

Pieprzenie we świat to objaw lekkości języka i myśli. Już wiesz, że
Translate »
idź do góry