Najtrudniej poznać samego siebie

Czym jest świadomość

Czym jest świadomość?

w filozoficznie/oświecenie/prawdziwie

To jedna z największych tajemnic, a za razem wiadoma, bowiem “świadomość jest jedyną rzeczą we wszechświecie, której ostateczną wewnętrzną naturę możemy stwierdzić, mówiąc – wiem”. Jawi się ona bez rozważań rozumowych, ale rozum nie stawia oporu i całkowicie to niejako przyjmuje i powtarza, podpisując się pod tym. Odbiór świata zewnętrznego odbywa się poprzez świadomość właśnie. Zaś ludzki mózg został przystosowany do modelowania rzeczywistości w sposób, który najbardziej sprzyja jej przetrwaniu, nie zaś w sposób, który najwierniej go reprezentuje. Zatem …

czym w istocie jest świadomość?

Czym jest świadomośćWspółczesna nauka stworzyła niezwykle dokładny opis świata zewnętrznego, mimo to niewiele nam powiedziała o świadomości. Przez tysiąclecia świat rozważał istotę świadomości snując różne teorie. A i tak nasza świadomość zabarwia wszystkie nasze obserwacje i nasze próby jej zrozumienia. Niemniej badania naukowe dostarczyły przydatnych spostrzeżeń na punkcie świadomość. Trudno badać świadomość, skoro świadome doświadczenia są z natury prywatne i bywa, że poza zasięgiem badań naukowych. Ale z pewnością można powiedzieć, że świadomość bada nas.

Świadome doświadczenia mogą być poddawane systematycznej analizie i testom empirycznym w celu uzyskania zrozumienia i poznania. Ale tylko na poziomie ziemskim /rzeczywistym/. Aby coś dostrzec, zmienić, naprawić, skorzystać z tej wiedzy, trzeba wyjść powyżej. Z poziomu danego problemu /sytuacji/ niczego nie zmienię. Muszę wyjść wyżej, aby dostrzec to, co chcę zmienić. To właśnie jest świadomość, to wyjście wyżej, ta odskocznia od rozumowego strumienia myśli. I jawi się słowem “WIEM”, gdyż to nie podlega wewnętrznej dyskusji. Świadome wiem odczuwane jest sercem /literalnie/, gdyż w aspekcie najnowszych badań naukowych /moje ulubione słowo, chociaż mam jeszcze jedno – medyczne, czy medyczna. Wiadomo o co chodzi.

Świadomość pozwala nam dotknąć prawdy, poczuć ją wewnątrz i dostrzec na zewnątrz. Sama zaś świadomość opiera się na wierze, ale nie tej spauperyzowanej, religijnej, ale wierze w siebie jako istotę świadomą. Wierze momentami tak głębokiej, że dokonuje ona przyciągania i aktów woli. Ale aby to osiągnąć wiara musi być aksjomatyczna, bezwarunkowa, gdyż tylko wówczas może zrodzić się bezwarunkowa miłość. Te zagadnienia są z definicji poza rozumowe, zatem świadome. Gdy człowiek staje się świadomy, rozpada, zanika, rozwiewa się również jego ego. Gdyż jest ono niczym innym jak separacją, wyalienowaniem, wyizolowaniem i w konsekwencji samotnością.

PS. Takich dwóch, jak nas trzech, nie ma ani jednego.

Hits: 229

najnowsze z filozoficznie

Czym jest miłość

Czym jest miłość

Czym jest miłość? Miłość to mało rozumiany stan. Większość ludzi myli miłość
Jak działa karma

Jak działa karma

Jak działa karma? Zewsząd słyszymy i sami mówimy, że “karma to suka”,
Translate »
idź do góry