Czym jest świadomość siebie

Czym jest świadomość siebie

w świadomie/zdrowotnie

Czym jest świadomość siebie? Samoświadomość to ponadprzeciętna umiejętność, którą każdy może posiąść. Wystarczy tak naprawdę zauważyć, że oprócz „JA” świadomego istnieje w nas „ja” nieświadome. To nieświadome ja poddane jest manipulacji i kłamstwu, które sami sobie zadajemy oszukując siebie. Umiejętność tą zyskujemy, gdy zaczynamy świadomie obserwować siebie, swoje małe ja. To jedna z najważniejszych naszych umiejętności, bo pociąga i wyzwala całą resztę, o ile nasza świadoma uwaga na tym spocznie.

Czym jest świadomość siebieCzym jest świadomość siebie?

Samoświadomość opiera się na dwóch aspektach uważności i miłości. Dokładniej o ile nas nie nauczono, a wielu z nas, czyli mnie, mimo iż nauczono uwagi, to przy braku miłości, na nic się to zdało. A owszem wiem, potrafię, umiem, ale pogody ducha i miłości cały czas się uczę. Okazuje się bowiem, że zbyt dosłownie traktuję życie i zanadto wierzę myślom. To z kolei utrzymuje moją podświadomość na niskim myślowo-emocjonalnym poziomie. Samoświadomość to nawyk – nawyk zwracania uwagi na sposób, w jaki myślisz, czujesz i zachowujesz się. To uważne spojrzenie na siebie, ze świadomością, że duże „JA” widzi wszystko, ocenia zgodnie z prawdą, wie co dobre co złe i pilnuje małe „ja”.

Od wtedy wówczas zaczyna się zabawa ze świadomością, a przy tym ponowne poszukiwanie własnych wzorców sposobu myślenia, własnych wzorców i prawdziwe postrzegania tego, co dzieje się wokół. To także zrozumienie własnych emocji i nastrojów, własnych przeżyć i dostrzeżenie banalności problemów. Oznacza to zwrócenie uwagi na to, jak zachowujemy się w określonych sytuacjach. Jakie emocje nami targają i które nam nie służą. Działamy nieustannie na swoją korzyść, nie materialną, chociaż to samo przychodzi, ale duchową. Świadomie dbamy o to aby być zdrowym, pięknym, bogatym i żyć w szczęściu i dostatku. Samoświadomość, to bycie dla siebie najlepszym przyjacielem, kumple, powiernikiem, sojusznikiem, ale i nauczycielem /mistrzem/. Dbamy o swój stan emocjonalno-myślowy, sprawnościowy, zdrowotny, dbamy o pozytywy w życiu, bo to one tworzą szczęście.

Tworzą też lepsze relacje, poprawę nastroju, spokój wewnętrzny, mobilizację. Wraz ze wzrostem świadomości związku między myślami, zachowaniem i emocjami, są dla nas coraz bardziej widoczne. Łatwiej jest nam regulować nasze uczucia i nastroje. Pojawia się wówczas jaśniejsze poczucie tego, w co wierzę i czego tak naprawdę chcę. Łatwość w komunikacji w każdym aspekcie życia. Pojawia się asertywność, czyli szczere wypowiedzi o tym, czego chcę i pragnę. Dostrzegam także innych, szanuję ich, bo dostrzegam zależność, dostrzegam jedność. A przede wszystkim „Nie wierzę tym myślom!”.

PS. Nie ma nikogo nad tobą, pokochaj się zatem! – August Witti

______________
#Samoswiadomosc