Najtrudniej poznać samego siebie

szczęście

Czym jest szczęście

w świadomie/oświecenie/prawdziwie

Czym jest szczęście? Źródło szczęścia jest w nas samych, dlatego szczęście zaczyna się w nas i na nas kończy. Zewnętrzne zdarzenia mogą wyzwolić manifestację szczęścia, ale prawdziwe źródło szczęścia pochodzi z naszego wnętrza. Nasze wewnętrzne szczęście jest pokryte warstwami negatywnych myśli, lęków, zmartwień i niepokojów. Pojawia się ono, gdy uspokajamy swoje myśli, wówczas zmartwienia znikają. Aby zrozumieć szczęście, najpierw musimy się dowiedzieć, czym jest przyjemność.

szczęście

Czym jest szczęście?

Przyjemność jest postrzegana przez zmysły, natomiast szczęście jest od zmysłów niezależne. Przyjemność to uczucie satysfakcji, zadowolenia i zachwytu, wywołane różnymi wydarzeniami lub działaniami. Zaś kiedy jesteś szczęśliwy, drobne nieprzyjemności nam nie przeszkadzają. Gdy jesteśmy nieszczęśliwi, czujemy, mamy wrażenie, że wszystko obraca się przeciwko nam. Możesz to zrekompensować sprawiając sobie przyjemność.

Szczęście:

To uczucie satysfakcji, ożywienia, uniesienia i radości, które wychodzą z naszego wnętrza. Doświadczamy go, gdy np. istotny problem został rozwiązany, gdy cel został osiągnięty, gdy czujemy się dobrze, wręcz wyśmienicie.

Są jednak ludzie, którzy boją się szczęścia, gdyż sądzą, że na nie nie zasługują, albo wpojono im, że bycie szczęśliwym to obraza Boga, albo że jeśli doświadczą szczęścia, zostanie im to odebrane. Na ogół towarzyszy temu przekonanie, że po chwilach szczęścia zawsze następuje długie nieszczęście. Nic bardziej mylnego.

Świat fizyczny podlega ciągłym zmianom. Rzeczy powstają, są tworzone, podtrzymywane, zmieniane, przekształcane lub niszczone. Taki jest stan rzeczy. Żadna sytuacja nie pozostaje taka sama, jaka jest, bo takie są prawa natury. Entropia, czyli chaos. Zatem tak czy siak, wcześniej czy później doświadczymy nieszczęścia. Powstaje ono gdy zmieniają się okoliczności. Gdy te zmiany nam nie odpowiadają, wówczas doświadczamy nieszczęścia. To dystans pozwala nam nie doświadczać nieszczęścia. Gdy mamy dystans do siebie i świata, nic nie może zakłócić naszego dobrego nastroju i wspaniałego stanu umysłu. Wówczas zdarzenia zewnętrzne nie wpływają na nasze poczucie szczęścia i spokoju.

Co zatem utwierdza nas w szczęściu? Co trzeba zrobić, aby być szczęśliwym?

 • ciesz się spokojem w życiu;
 • dowiedz się, jak uspokoić swój umysł i emocje;
 • zmniejsz swój stres i nerwowość;
 • przestań rozwodzić się nad zmartwieniami i lękami.

Kiedy pojawia się szczęście?

 • np. problem został rozwiązany, ciężar został zdjęty lub strach zniknął;
 • pragnienie lub ambicja została spełniona;
 • zdobywamy lub otrzymujemy coś, czego bardzo chcieliśmy;
 • czujemy się spokojni w dobrym samopoczuciu;
 • jesteśmy przekonani o miłości bliskiej nam osoby;
 • otrzymujemy lub wygrywamy pieniądze;
 • chwalą nas i doceniają;
 • ktoś nas uzupełnia.

Wówczas nie musimy myśleć, martwić się ani pragnąć celu, przedmiotu, zdarzenia lub okoliczności, ponieważ albo już to osiągnęliśmy, albo otrzymaliśmy, albo zupełnie nam przeszło z powodu szczęścia właśnie. Następuje wówczas rodzaj odprężenia psychicznego, które objawia się wewnętrznym szczęściem. Umysł, który jest wypełniony pragnieniami, oczekiwaniami, zmartwieniami lub lękami, jest szczęścia pozbawiony. Jeśli nauczysz się wyciszać umysł i wybierać myśli, zaczniesz doświadczać więcej wewnętrznego spokoju w swoim życiu. A gdy pojawi się wewnętrzny spokój, pojawi się również szczęście i radość.

PS. Każdy z nas ma moc, by zmienić swój sposób myślenia. – August Witti

Tags:

najnowsze z świadomie

Święta roślina życia

Święta roślina życia

Do tematu marihuany powracam często i będę powracał, gdyż moim zdaniem jest
szczęście niepojęte

O szczęście niepojęte

O szczęście niepojęte – nie zadziwia już nikogo fakt, że szczęśliwi ludzie
Analiza świadomości

Analiza świadomości

Analiza świadomości – w dosłownym sensie “conscientia” /łać./ oznacza wiedzę z wiedzą,
Alkohol a świadomość

Alkohol a świadomość

Alkohol a świadomość, to trudne zagadnienie społeczne, gdyż zagubieni w świecie, we
Translate »
idź do góry