Wolność to brak przymusu. Stan, w którym można dokonywać wyborów spośród wszystkich dostępnych opcji. Gdy nie musisz nic, ale możesz, jeśli chcesz. Wolność może oznaczać brak osobistego zniewolenia /więzienie, niewolnictwo, praca przymusowa, porwanie/, brak ograniczeń ze strony władz /wolność słowa, wolność zgromadzeń, wolność wyznania/, a także brak ograniczeń systemowych /praca, szef, bank, szkoła, rodzina, urzędy/, a także zwyczajów społecznych i warunków naturalnych.
Czym jest wolność?
Jednak hasło “Człowiek rodzi się i żyje wolnym” jest w obecnym świecie zgoła niezrozumiałe. Wolność może być “wolnością od”, ale także i “wolnością do/. Wolność od (wolność negatywna) oznacza brak przymusu (wolność od prześladowań, wolność od strachu, wolność od głodu), wolność do (czy też prawo do – wolność pozytywna) natomiast oznacza rzeczywistą możliwość podejmowania wyborów. Podstawowe wolności to: wolność zgromadzeń, wolność słowa, wolność religijna, wolność gospodarcza. Choć w niektórych warunkach może to być ułudą. Bo jakaż to wolność, np. prawo do własności, skoro nieustanie pobierane są od nas podatki?
Najogólniej rzecz ujmując, wolność to możliwość wyboru, to sytuacja w której człowiek kieruje się wyłącznie swoją własną wolą /wolną wolą/. Wolność może oznaczać brak osobistego zniewolenia. Może oznaczać też brak ograniczeń ze strony władz i innych jednostek, a także zwyczajów społecznych i warunków naturalnych. Podstawowy wymiar wolności to wolność polityczna w najróżniejszych dziedzinach życia społecznego, np. wolność wyznania i sumienia, wolność przekonań czy uczestnictwa w życiu publicznym. Wolny człowiek nie podlega kontroli ze strony państwa, o ile nie narusza obowiązujących praw, choć prawo może stanowić również zniewolenie.
Wszelkie nakazy, zakazy, zabronienia stanowią pogwałcenie wolności i przekładają się głównie na niewolę finansową. System, tworząc te prawa, wcale nie dba o nasze społeczne dobro, tylko o stan własnych /systemowych/ finansów. Z drugiej strony powstaje cały ruch społeczny wolnego oprogramowania /free software/ oraz wolnej dokumentacji /free documentation/. Coraz więcej też projektów open source, które są przyszłością technologii i współpracy.
Zasadniczym pytaniem jest – czy czujesz się wolny? I drugie – czy w istocie wolny jesteś? Bo Europa wolna już nie jest.
PS. Wolność to dar, nie każdy stworzony jest do wolności.
________
#Wolnosc