Najtrudniej poznać samego siebie

Czym jest wolność?

Czym jest wolność?

w filozoficznie/prawdziwie

Wolność to brak przymusu. Stan, w którym można dokonywać wyborów spośród wszystkich dostępnych opcji. Gdy nie musisz nic, ale możesz, jeśli chcesz. Wolność może oznaczać brak osobistego zniewolenia /więzienie, niewolnictwo, praca przymusowa, porwanie/, brak ograniczeń ze strony władz /wolność słowa, wolność zgromadzeń, wolność wyznania/, a także brak ograniczeń systemowych /praca, szef, bank, szkoła, rodzina, urzędy/, a także zwyczajów społecznych i warunków naturalnych.

Czym jest wolność?

Czym jest wolność?Jednak hasło “Człowiek rodzi się i żyje wolnym” jest w obecnym świecie zgoła niezrozumiałe. Wolność może być “wolnością od”, ale także i “wolnością do/. Wolność od (wolność negatywna) oznacza brak przymusu (wolność od prześladowań, wolność od strachu, wolność od głodu), wolność do (czy też prawo do – wolność pozytywna) natomiast oznacza rzeczywistą możliwość podejmowania wyborów. Podstawowe wolności to: wolność zgromadzeń, wolność słowa, wolność religijna, wolność gospodarcza. Choć w niektórych warunkach może to być ułudą. Bo jakaż to wolność, np. prawo do własności, skoro nieustanie pobierane są od nas podatki?

Najogólniej rzecz ujmując, wolność to możliwość wyboru, to sytuacja w której człowiek kieruje się wyłącznie swoją własną wolą /wolną wolą/. Wolność może oznaczać brak osobistego zniewolenia. Może oznaczać też brak ograniczeń ze strony władz i innych jednostek, a także zwyczajów społecznych i warunków naturalnych. Podstawowy wymiar wolności to wolność polityczna w najróżniejszych dziedzinach życia społecznego, np. wolność wyznania i sumienia, wolność przekonań czy uczestnictwa w życiu publicznym. Wolny człowiek nie podlega kontroli ze strony państwa, o ile nie narusza obowiązujących praw, choć prawo może stanowić również zniewolenie.

Wszelkie nakazy, zakazy, zabronienia stanowią pogwałcenie wolności i przekładają się głównie na niewolę finansową. System, tworząc te prawa, wcale nie dba o nasze społeczne dobro, tylko o stan własnych /systemowych/ finansów. Z drugiej strony powstaje cały ruch społeczny wolnego oprogramowania /free software/ oraz wolnej dokumentacji /free documentation/. Coraz więcej też projektów open source, które są przyszłością technologii i współpracy.

Zasadniczym pytaniem jest – czy czujesz się wolny? I drugie – czy w istocie wolny jesteś? Bo Europa wolna już nie jest.

PS. Wolność to dar, nie każdy stworzony jest do wolności.

________
#Wolnosc

ostatnie z filozoficznie

Czy pomagać ludziom

Czy pomagać ludziom

Czy pomagać ludziom, którzy nie radzą sobie z życiem? To dosyć istotne

Nic tu po mnie

Ludzie mają to do siebie, że ich umysł zawsze chce czegoś innego

Wdzięczność

Wdzięczność jest dobra dla naszego organizmu, bo zdrowy umysł to zdrowe ciało.
Nowe życie

Nowe życie

Dziś na kolację opowiadanie … Nowe życie! https://www.themesfreedownload.net/
Translate »
idź do góry