3 min czytania

Czym jest wolność

Czym jest wolność. Nasza wolność pojawia się, gdy nasze myśli zanikają, a my doświadczamy chwili obecnej. Zdawać by się mogło, że prowadzimy dwa życia: po pierwsze żyjemy w naszych myślach i to jest niepodważalne, ale żyjemy także jako doświadczenie obecnej chwili. Prawdziwa wolność przychodzi do nas poprzez naukę równoważenia myśli i chwili obecnej. Czym jest ta równowaga? To zdolność abstrakcyjnego myślenia. Myślenie abstrakcyjne poprawiło kondycję człowieka, ale stworzyło też pewne poważne problemy. Nasz stres wynika z ciągłego myślenia i martwienia się o przeszłość i przyszłość. Często “znikamy z teraźniejszości”, bo osadzamy się we własnej głowie – myślimy i martwimy się. Ale koncentrowanie uwagi na słowach i myślach lub na tym, co dzieje się wokół ciebie, to wybór, na którym skupiasz swoją uwagę.

Czym jest wolnośćCzym jest wolność?

Jeśli zdecydujesz się skupić swoją uwagę na myślach, będą one dominować. Ale jeśli twoja uwaga będzie zauważać światło wokół ciebie lub rzeczy wokół ciebie, wówczas światło i rzeczy wokół ciebie będą dominować. To zaś zaciemnia myśli. Jeśli chcesz się osadzić w chwili obecnej zacznij medytować. Podczas medytacji /oddechu i określonych myśli/ zaznajamiasz się z ciszą i bezruchem. Spędzanie czasu samotnie na łonie natury to kolejny sposób na lepsze poznanie i poszerzenie ciszy i bezruchu. Długie samotne spacery po lesie, polach lub parkach przybliżają cię do poznania samego siebie. Ciszy i bezruchu /braku myśli/ nie można poznać za pomocą myśli i słów. Można je poznać jedynie poprzez ich doświadczenie.

Zaś wolność polega na posiadaniu mniejszej liczby myśli. Wielu ludzi wierzy, że wolność można osiągnąć poprzez studiowanie nauk. Niestety jest to bariera w osiągnięciu wolności. Gdy dostrzegasz brak myśli, odrzucasz przebłyski myśli, gdyż nie pasują do żadnego ze słów i nauk, które studiowałeś. Wówczas żadna ukryta rzeczywistość nie zostaje ujawniona, nie stajesz się jednością z wszechświatem, nie stajesz się świadomością.

Czym jest wolność? – Rozważania:

Największym problemem, który wyniknął z rozwoju naszego myślenia abstrakcyjnego, jest obawa o śmierć. Aby poradzić sobie z tym strachem, opracowano pojęcia: życie wieczne, zbawienie, wyzwolenie i reinkarnacja. Wówczas to powstały religie i duchowość, aby po prostu przestać się bać. Wiele religii, w tym hinduizm, buddyzm i chrześcijaństwo, opracowały medytację, modlitwę, typy rozmów wewnętrznych, które zmniejszają stres, a tym samym strach. Joga, tai chi i qigong to inne formy tego podejścia. Chodzi o przesunięcie równowagi z życia “w głowie” na życie oparte na bezpośrednich doświadczeniach. To zaś łagodzi strach przed śmiercią. Naszą zdolność do abstrakcyjnego myślenia zaczęliśmy najpierw wyrażać poprzez rysowanie na kamieniach wizerunków ludzi, zwierząt, roślin itp. Następnie opracowaliśmy bardziej skomplikowane obrazy i symbole, które ostatecznie stały się naszymi literami i słowami. Rozwijaliśmy i udoskonalaliśmy nasze abstrakcje, aż stały się językiem, rozumem i matematyką, które tworzą niesamowicie potężny, precyzyjny i natychmiastowy system komunikacji, którego używamy dzisiaj.

Czym jest wolność? – Podsumowanie:

Kiedy rozwinęliśmy abstrakcyjne myślenie i język, informacje zgromadzone w naszych mózgach nie umierały już wraz z nami. Te informacje mogły zostać zapisane i przekazane przyszłym pokoleniom. W ten sposób abstrakcyjne myślenie i język umożliwiły zbiorowe uczenie się i pamięć, w której informacja jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Abstrakcyjne myślenie i język umożliwiły każdemu nowemu pokoleniu ludzkości oparcie się na informacyjnych barkach tego, czego nauczyły się poprzednie pokolenia. Nasz ludzki rozwój abstrakcyjnego myślenia i języka był prawdopodobnie najbardziej znaczącym osiągnięciem, jakie kiedykolwiek miało miejsce na Ziemi. Abstrakcyjne myślenie i język pozwoliły ludziom zdominować Ziemię i żyć w swobodzie, komforcie i dobrobycie w porównaniu z innymi stworzeniami. Ale wraz z tymi korzyściami pojawiło się wyzwanie, jak lepiej radzić sobie ze stresem i zmartwieniami wynikającymi ze zbyt długiego myślenia.

PS. Wolność to zrównoważenie myśli i chwili obecnej. – August Witti

Poprzednia historia

Samotność to stan umysłu

Następna historia

Ludzie są głupi