Dbaj o siebie

Dbaj o siebie

w różne

Dbaj o siebie. By być szczęśliwym, trzeba siebie kochać. Ale miłość własna przejawia się w dbałości. Nie ma brzydkich kobiet ani mężczyzn, są tylko ludzie niezadbani. Czy czujesz się zadbany? Dajesz sobie to czego oczekujesz? Czy kochasz siebie? Nie? To jak chcesz być kochany? Na ogół wiele rzeczy nam przeszkadza w dbaniu o siebie. Obowiązki, praca, zobowiązania i wiele innych. Nauczono nas dbałości o żonę, męża, dzieci, rodzinę, bliskich, znajomych. Ale nie nauczono nas dbałości o siebie. To znaczy nie wszystkich. Zwróćmy uwagę, że kiedy dbamy o siebie i nasze potrzeby, jesteśmy w stanie pokazać się z najlepszej strony. Wówczas i inni doceniają naszą dbałość o siebie i korzystają z niej do woli. My zaś stajemy się mili, serdeczni, empatyczni, pomocni. Dlaczego? Gdyż zaspokoiliśmy dbałość o siebie, a teraz należycie możemy dbać o innych. Dbanie o siebie nie jest bynajmniej samolubne. To najwyższa troska o świat, gdyż to my jesteśmy swoim światem i go stwarzamy. Zatem należy być w doskonałej kondycji, aby ten świat był wspaniały /rajem/.

Dbaj o siebieDbaj o siebie – Obserwacja:

Skupienie się na tym, co sprawia, że ​​czujemy się odżywieni, zadbani i kochani /głównie przez siebie/ nadaje naszemu życiu sens. Jest doskonałą formą łagodzenia stresu i niepokoju oraz daje nam solidne podstawy do samospełnienia. Zatem praktykowanie samoopieki jest w dzisiejszych czasach ważne i nieodzowne. Samoopieka obejmuje wiele praktyk, które sprawiają nam nie dosyć, że przyjemność, to także promuje nasze zdrowie, emocje, ducha i psyche. Samoopieka to jeden z elementów zmiany paradygmatu. Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia, samoopieka to zachowanie, które podejmujemy, aby zadbać o własne zdrowie. Może ona obejmować higienę, odżywianie, rekreację, sport, ćwiczenia, opiekę zdrowotną, ale i fryzjera lub barbera, kosmetyczkę, dentystę i wiele wiele innych. Są też pewne zasady, które należało by stosować. Oto kilka z nich.

Sen jest ważny, ale nie jego pora

Jeśli chodzi o dbanie o zdrowie i dobre samopoczucie, sen jest zawsze pomocny. Wystarczająca ilość snu sprawia, że ​​układ odpornościowy działa znakomicie. Sen jest również najlepszym sposobem przeciwdziałania stresowi. Nasz mózg potrzebuje snu, aby funkcjonować.

Zauważ oznaki stresu

Warto wiedzieć, kiedy jesteśmy przeciążeni i zmęczeni, ale trzeba to zaobserwować i znaleźć rozwiązanie.

Ogranicz nadmiar pracy

Dobrze jest spędzać czas w domu, ale nie aby nadal pracować. Czas w zaciszu domowym wykorzystujemy na poszukiwanie i odkrywanie siebie i swoich pasji. Te zaś, gdy dochodzimy do mistrzostwa, przeradzają się w zabawę. Z czasem warto zmienić swoją pasję w „pracę”, tak aby w naturalny sposób przynosiła dochody. Wówczas już nigdy w życiu nie będziemy pracować, a to co robimy będzie dla nas doskonałą zabawą. Bycie aktywnym utrzymuje ciało w zdrowiu fizycznym, zmniejszając ryzyko przewlekłych chorób. Poprawia też samopoczucie. Ta zabawa uwalnia endorfiny, wyostrzając koncentrację i pomagając zasnąć.

Zmieniaj rodzaje zainteresowań

Warto czasem wyjść poza strefę komfortu. W ten sposób możemy uzyskać korzyści z dołączenia do nowych doświadczeń. Jeżeli nie wiesz co to oznacza, rób wiele rzeczy w sposób odwrotny niż zwykle.

Ćwicz jogę

Joga oferuje ogromną listę korzyści zdrowotnych. Pomaga radzić sobie ze stresem, rozciągać nieaktywne mięśnie, buduje siłę i przypływ aktywności fizycznej. Łączy bowiem ruch z oddechem.

Śmiej się, skacz i wygłupiaj

Zachowuj się i czuj jak dziecko. Takie zachowanie poprawia nastrój. Zabawa w dowolnej formie wywołuje szereg pozytywnych neurochemikaliów, takich jak serotonina, oksytocyna i dopamina. Nawet minuta dziecięcej aktywności może spowodować wzrost ilości dobrych chemikaliów, zwłaszcza jeśli czujesz się zestresowany.

Weź leśną kąpiel

Polega ona po prostu na spacerowaniu po terenie porośniętym drzewami i głębokim wdychaniu powietrza. Drzewa uwalniają pewne substancje chemiczne, takie jak terpeny, które są związane z aktywacją przywspółczulnego układu nerwowego, który kieruje organizm w tryb odprężenia. Kąpiele leśne zmniejszają bowiem objawy depresji.

Rozerwij się lub zagraj

Monopol to gra antystresowa, bowiem gry i zabawy to doskonały sposób na relaks.

Unikaj podjadania

Zamiast narzucać sobie surowe zasady, spróbuj intuicyjnego jedzenia. To nie tyle dieta, co sposób odżywiania, który polega na dostarczaniu organizmowi tego, czego potrzebuje i kiedy tego potrzebuje. Intuicyjne jedzenie nie ogranicza żadnych konkretnych pokarmów ani nie wymaga liczenia kalorii. Ta praktyka to słuchanie swojego ciała i zwracanie uwagi na to, czego potrzebuje w danej chwili. Jesz, kiedy czujesz głód. Przestajesz jeść, kiedy czujesz się pełny.

Ogranicz kawę

Picie ponad 400 mg kofeiny dziennie wpływa na centralny układ nerwowy, układ pokarmowy i jakość snu. Nie każda filiżanka kawy jest równoważna pod względem zawartości kofeiny. Zależy to bowiem od stopnia palenia kawy i siły jej zaparzania. Nadmiar zwiększa niepokój i stres.

Ciesz się z własnych smakołyków

Samoopieka to idea odżywiania na każdym poziomie. Może to obejmować pieczenie, ponieważ dla wielu osób czynność ta resetuje organizm i psychikę.

Korzystaj z wysokobiałkowych przekąsek

Wysokobiałkowe przekąski powinny być pod ręką. Białko pomaga dłużej czuć się sytym i uniknąć załamania energetycznego. Stosuj jajka na twardo, orzechy, jogurt, masło orzechowe i warzywa. Włączenie większej ilości świeżych owoców i warzyw do codziennej diety to długoterminowa strategia wspierająca zdrowie psychiczne. Dieta bogata w przeciwutleniacze chroni przed stresem oksydacyjnym i zapobiega niezdrowym bakteriom jelitowym, które powiązane są z depresją.

Przygotuj sobie koktajl

Unikaj słodkich soków i syropów. Wybieraj zdrowsze produkty, takie jak herbata z hibiskusa, kombucha, woda gazowana i świeże owoce.

Ugotuj pożywny posiłek

Nie da się ukryć, że potrzebujemy jedzenia, nie tylko aby przeżyć. Poświęcenie czasu na przygotowanie posiłku jest jednym ze sposobów na ćwiczenie samoopieki. Ponadto pozwala nam wyrazić naszą kreatywność. Delektuj się tym doświadczeniem oraz przygotowanym posiłkiem.

Pomiń rutynę

Rutyna często jest źródłem stresu i obniża poczucie własnej wartości.

Ćwicz uprzejmość i wdzięczność

Ludzie, którzy regularnie praktykują dziennik wdzięczności, mają lepsze samopoczucie, zdrowie fizyczne i większy optymizm.

Wiedz czego nie robić

Dbanie o siebie nie musi być elementem działania. Może polegać na wyasygnowaniu czasu na rzeczy, które mają znaczenie w twoim życiu i usunięciu tych, które kradną energię. Poświęć kilka minut na zastanowienie się. Stwórz listę „czego nie robić” i przypomnienie, które pociąga do odpowiedzialności.

Ćwicz pozytywny dialog wewnętrzny

Doceń małe zadania, które wykonujesz w ciągu dnia i pamiętaj, aby powiedzieć sobie, że to dobra robota. Znajdź czas na ćwiczenia. Świętuj także swoje codzienne sukcesy pozytywną rozmową wewnętrzną.

Wyzwól w sobie radość

Jednym ze sposobów jest zautomatyzowanie pracy nóg, czyli spacer, bieganie, taniec, ćwiczenia, jazda na rowerze.

Zmień swoje hasła

To dobre dla zdrowia psychicznego i bezpieczeństwa cyfrowego. Zmień hasła na te, które mają znaczenie, ale nadal zapewniają bezpieczeństwo. Powtarzanie jest potężnym bodźcem dla mózgu.

Spraw, by pióro/długopis było magiczne

To nie jest żart. Ta metoda może pomóc zmienić sposób myślenia w pozytywny sposób. Warto zatem spróbować, jeśli zadziała na ciebie. Tworzysz po prostu mocne połączenia z przedmiotami.

Ćwicz oddychanie przeponą

Spokojny i miarowy oddech może mieć natychmiastowy wpływ na stan psychiczny i fizyczny. Regularnie ćwicz oddychanie, aby pozytywnie rozpocząć lub zakończyć dzień.

Oddychaj naprzemiennie nozdrzami

Głębokie oddychanie jest bardzo przydatne do wyciszenia układu nerwowego. Najpierw wykonaj pełny wydech, a następnie głęboki wdech. Podczas następnego wydechu delikatnie przyłóż palec wskazujący do prawego nozdrza, aby je zamknąć. Wdychaj, używając tylko lewego nozdrza. Następnie przesuń palec wskazujący do lewego nozdrza, aby go zamknąć i wydychaj tylko przez otwarte nozdrze.

Medytuj

Nie potrzebujesz do tego żadnego specjalnego sprzętu ani miejsca. Medytować możesz zawsze i wszędzie. Medytacja polega na głębokim myśleniu lub skupieniu umysłu przez określony czas. Pomaga zmniejszyć stres , złagodzić objawy depresji i lęku oraz regulować negatywne myślenie.

Stosuj relaks przy muzyce

Wyłącz telewizor i posłuchaj muzyki. Muzykoterapia wykorzystuje muzykę, aby pomóc ludziom radzić sobie z potrzebami fizycznymi lub emocjonalnymi. Dowiedziono, że muzyka zmniejsza objawy lęku i depresji oraz podnosi poczucie własnej wartości.

Korzystaj z audiobooków

Audiobooki nie dosyć, że rozwijają, to uspakajają gonitwę myśli. Słuchanie audiobooków to doskonały dodatek do prac domowych. Sprawiają, że nie zauważasz zmęczenia, czas upływa przyjemnie, mimo niewdzięcznych zadań. Ponadto polepszają świadomość poprzez rozwój wiedzy.

Ćwicz uważne słuchanie

Słuchaj dźwięków wokół ciebie, nawet jeśli jest to tylko szum. Chodzi tu o rozpoznanie swego perymetru, czyli okolicy w której przebywasz. Daje to spokój i poczucie bezpieczeństwa.

Weź urlop

Zaplanowany czas wolny może pomóc na nowo być bardziej energicznym, pozytywnie nastawionym, zmotywowanym i mniej zestresowanym. To same korzyści.

Rozciągaj się

Gdy dokonujemy świadomej, fizycznej zmiany, takiej jak wstawanie i rozciąganie, umysł rozpoznaje tę zmianę i reaguje w korzystny sposób. Wstań i rozciągnij ramiona wysoko nad głową, pochyl się, dotknij palców stóp, usiąść na podłodze ze skrzyżowanymi nogami, aby rozciągnąć biodra.

Skontaktuj się z bliskimi

Więzi społeczne mogą zdziałać cuda dla dobrego samopoczucia psychicznego. Bliskie relacje i poczucie więzi społecznej są związane z szeregiem korzyści. Uczyń to priorytetem, stwórz harmonogram regularnych zaległości społecznych.

Przytulaj się

Przytulanie wyzwala oksytocynę /hormon miłości/. Powoduje spadek wydzielania kortyzolu /hormon stresu/, obniża ciśnienie krwi i tętno w sytuacjach stresowych, wzmacnia układ odpornościowy. Zwiększa także poczucie własnej wartości. Ale pozytywne relacje możemy rozwijać przytulając zwierzęta. Występuje wówczas skokowy wzrost oksytocyny.

Weź dobry masaż

Zaledwie 10 minut masażu ramion wystarczy, aby zwiększyć relaksację, zmniejszyć stres i poprawić zmienność rytmu serca.

Ogranicz informacje

W dzisiejszych czasach mamy nadmiar informacji i bodźców, co nie służy zdrowiu. Warto ograniczać informacje, zwłaszcza te medialne i często tragiczne. To właśnie nadmiar tych informacji powoduje nasze rozdrażnienie i bóle głowy. Należy więc mądrze korzystać z informacji.

Unikaj złych wiadomości

Aby poradzić sobie z niepokojem warto ograniczyć złe wiadomości. Nasze mózgi każdorazowo starają się zrozumieć docierające do nas informacje, co w konsekwencji tych złych może powodować zdenerwowanie. Nasz świat stał się schizofreniczny, co nie oznacza, że i my musimy się tacy stać.

Zrób sobie przerwę

Jeśli nasza motywacja spada, zróbmy sobie przerwę, a jeśli można, połóżmy się. Te krótkie okresy odpoczynku pomagają zmniejszyć zmęczenie i odzyskać energię.

Planuj najbliższą przyszłość

Sprawdź swój harmonogram i zdecyduj, czy są obszary, w których możesz być aktywny. Te rozmyślania i planowania wprowadzają w nasze życie spokój, gdyż nie mamy już takiej ilości niezaplanowanych zdarzeń, przez co nasz mózg może się skupić na sobie.

Śmiej się ile możesz

Śmiech to najlepsza forma odpoczynku i relaksacji. Zwiększasz spożycie powietrza, pomagając sercu, płucom i mięśniom. Uwalnia hormony dobrego samopoczucia /endorfiny/, w ten sposób łagodząc napięcie i poprawiając samopoczucie. Poprawia również funkcje odpornościowe, wytwarzając przeciwciała i aktywując ochronne komórki organizmu.

Praktykuj pozytywną afirmację

„Wszystko w porządku. Wystarczy mi. Mam dość” – przykładowa afirmacja.

Spróbuj kreatywnego pisania

Kreatywne pisanie sprzyja wyrażaniu siebie, budowaniu pewności siebie, wyjaśnianiu myśli oraz wzmacnia empatię i umiejętności komunikacyjne. Poprawia zdrowie emocjonalne i psychiczne.

Kup sobie coś lub zafunduj

Gdy pracujemy, ćwiczymy, jemy i udzielamy się towarzysko w domu, wpadamy w rutynę. Odchodzimy wówczas od dbałości o siebie. Wszelkie odskocznie powodują powrót do otwartości. Wyjdź z domu i kup nowy strój /rzecz/. Idź do fryzjera, kosmetyczki, na kawę lub lody, byle przerwać ten marazm. To sprawi, że na nowo poczujesz się dobrze.

Przypomnij sobie swoje sukcesy

Rozpamiętywanie nie jest dobrą metodą na stres lub obawy. Ale niestety jest powszechne. Przypominanie sobie sukcesów pomaga obniżyć poziom stresu i sprawić, że będziemy bardziej odporni i optymistyczni.

Sprawdź co najlepsze dla ciebie

Takie rozważania i kultywowanie przyjemności wprowadza nas w stan spokoju i radości. To zaś jest bardzo istotne dla zdrowia psychicznego, które przeradza się w fizyczne.

Uporządkuj finanse

Dobre samopoczucie finansowe polega na bezpieczeństwie finansowym w tej chwili. Wiąże się to z przekonaniem, że masz wystarczająco dużo pieniędzy, aby robić to, co chcesz, więc nie musisz się martwić, że ci się nie uda. Zacznij od bezpłatnej aplikacji finansowej, która zwiększy umiejętności ekonomiczne i budżetowe.

Nieustannie trenuj swój mózg

Było nie było, nasz mózg zarządza. Bycie odpornym oznacza pokonywanie życiowych wzlotów i upadków z siłą i przekonaniem. Ale do tego potrzebne nam sprawne i otwarte myślenie. Pozostawanie w rutynie nam nie sprzyja, zaś wszelkie zmienne budują w nas wyobraźnię. Ta zaś pozwala uczynić życie spełnionym i ciekawym.

Ucz się od najlepszych

Uczy się na przykład prawd książkowych, blogowych i życiowych. Nie ma oczywiście nic bardziej prostszego niż przeżywanie własnych doświadczeń. Ale jeżeli ktoś spisał wnioski, bo ktoś już to przerobił, to może jest szansa uniknąć tych złych doświadczeń i w naszym życiu. Takie przykłady mogą być inspirujące. Jest kilka prostych opcji samopomocy. Uwolnienie od niespokojnych myśli i uczuć jest dla nas istotne. Zatem ucz się, aby nie musieć przeżywać tragedii.

Motywuj życiową odporność

Nie musisz czytać, możesz słuchać, oglądać, a nawet sobie wyobrażać poprzez rozmyślanie. Historie stawiania czoła przeciwnościom bywają pomocne.

Posprzątaj swoje osobiste miejsca

Bałagan prowadzi do stresu i niepokoju. A niezorganizowanie podwyższa poziom kortyzolu /hormon stresu/. Poświęć więc kilka minut dziennie na uporanie się z bałaganem, nawet jeśli jest to tylko szafa lub szuflada. Bałaganu będzie ubywać, ty zaś powoli osiągniesz spokój.

Dołącz do klubu

Wymieniaj się opiniami, odkrywając swój świat, poprzez większe jego zrozumienie.

Ucz się nowego języka

Nauka języków wprowadza nas w nastrój przygody. To kolejny sposób na wyzwanie dla mózgu i doskonalenie praktycznych umiejętności. Nauka języka może promować zdrową starość, a nawet opóźniać efekty demencji.

Podróżuj przez kuchnie

Wyszukiwanie ciekawych i oryginalnych przepisów kulinarnych i ich realizacja to wspaniała podróż smakowa. Daje niesamowite wytchnienie i uspokojenie w tym zagonionym czasie.

Weź udział w kursie

Obecnie mamy wiele bezpłatnych kursów online. Spróbuj zacząć od tych popularnych. To zwiększy poziom hormonów takich jak serotonina i dopamina.

Bądź kreatywny poprzez sztukę

Rysowanie, malowanie, a nawet robienie na drutach zawsze jest relaksujące. To szansa na odcięcie się od świata rozpraszaczy i skupienie się na jednej rzeczy naraz i na sobie. Nie lekceważ potęgi sztuki, która uspokaja umysł i przynosi radość.

Odezwij się

Troska o siebie może oznaczać zrobienie czegoś miłego dla innych. Możemy napisać i wysłać kartkę z wakacji, zadzwonić, skorzystać z połączeń online, aby wzmacniać więzi. Dzięki temu możemy poprawić innym dzień, aby samemu mieć taki sam radosny.

Popraw sobie nastrój

Obecnie nie ma problemu z poprawą nastroju, jeśli chcemy. Możemy dzięki internetowi oglądać śmieszne rolki, stand up’y, możemy posłuchać ciekawego podcastu. To wszystko powstaje bowiem dla nas. W ten sposób świat nam pomaga.

Przekaż darowiznę na rzecz, w którą wierzysz

Gdy jesteś hojny, odbiorcy ci dziękują, a mózg to od razu docenia. Wszystkie rodzaje hojności mają pozytywny wpływ na samopoczucie. Kiedy zaś przyczyna jest szczególnie ważna, powoduje to zmniejszenie stresu i niepokoju. Okazuje się jednak, że ma to także wpływ na poziom szczęścia.

Subskrybuj

Gdy poznajemy nowe hobby lub trening, mamy opcje subskrypcji w różnych tematach. To zaś pomaga nam trzymać się celu poznawczego. Może też sprawić, że powstanie nowe hobby. Hobby zaś to rzecz unikalna, oryginalna i tylko dla nas, tym samym poprawia nam nastrój i wprowadza spokój.

Zamów danie na wynos

Często tak trywialna rzecz pozwala nam na niemyślenie o jedzeniu. Dodatkowo mamy więcej czasu dla siebie, wspomagamy inicjatywę, no i mamy smaczne jedzenie bez wysiłku.

Stosuj outsourcing

Po co masz tracić czas, zalewany morzem obowiązków, prac i napraw? Rozważ zatrudnienie pomocy. Jeśli nie lubisz szorowania podłóg zatrudnienie kogoś do pomocy wydaje się logiczne. Rozważ też inne opcje, które pomogą zrealizować cel.

Stwórz przydomowy ogród

Ogrodnictwo ma wspaniały wpływ na zdrowie psychiczne. Pielęgnacja roślin, zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz, zwiększa zaangażowanie i daje korzyści interakcji z naturą.

Wypróbuj wirtualne terapie

Narzędzia do terapii online i aplikacje wirtualne są nowe, ale przynoszą wymierne korzyści. Pomagają w nauce radzenia sobie ze stresem.

Rozmawiaj

Nie musisz podejmować zobowiązań, gdyż poradnictwo może składać się z kilku sesji lub jednej. Nie musisz czekać. Czasami wystarczy przystać do grupy online i po prostu porozmawiać.

Mów, co myślisz

Zamiast wypychać myśli z umysłu, mów głośno, co czujesz. Ta technika zmniejsza aktywność ciała migdałowatego. To część mózgu, która wykrywa zagrożenia i wyzwala reakcję organizmu na stres. Gdy czujesz złość lub zdenerwowanie, zwerbalizuj te uczucia. Pomoże to skutecznie je przetwarzać i poczuć się lepiej emocjonalnie.

Pozbądź się niepokoju

Często myślimy o lęku jako o negatywnym stanie psychicznym, z którego chcemy się wynieść. Niepokój może być zdrowym uczuciem. Może to być sygnał, że trzeba się bardziej przygotować do czegoś lub mieć się na baczności. Nie odczuwalibyśmy niepokoju, gdybyśmy nie mieli celów i rzeczy, które chcemy robić.

Rozpal ogień

Pod koniec dnia pracy, aby stworzyć atmosferę przytulności i dobrego samopoczucia rozpal ogień np. w kominku lub po prostu obejrzyj go w telewizorze lub komputerze. To działa niesamowicie kojąco.

Okazuj miłość do siebie

Dbanie o swoje ciało poprawia samopoczucie. Kąpiel, maseczka, golenie, kremowanie, paznokcie, włosy, zęby, to wszystko potrzebuje uwagi, czułości i miłości, by móc dobrze służyć.

Okazuj zwierzętom troskę

Zabawy ze zwierzętami to relaks. Ponadto okazujesz, że ci zależy, przez co łagodzisz i swoje niepokoje. Tak zabawa zmniejsza stres, zwiększa energię i szczęście, poprawia samopoczucie. Poświęćmy czas swoim zwierzakom, bo de facto poświęcamy go sobie.

Wyprostuj się

Wszelkie zgarbienie powoduje ból i sztywność. Aby nabrać pozytywnego nastawienia, wyprostuj kręgosłup i ściągnij ramiona do tyłu. Poćwicz trochę i się rozciągnij. Tym sposobem wrócisz do formy.

Dbaj o siebie – Podsumowanie:

Rozpieszczanie siebie i dbałość to miłość własna, która gdy kultywowana, umila nasze życie i wprowadza weń spokój. Wybierz coś konkretnego, o czym wiesz, że przyniesie ci radość, realizuj to bądź wprowadź, a następnie uważnie ciesz się tym i delektuj. Poświęć czas na swoją obecność podczas tego doświadczenia. To wyraźnie wzmacnia i pozbawia niechcianego stresu. A to istotne – nieprawdaż? Będąc spokojnym, zrównoważonym i wypoczętym, możemy osiągnąć więcej. Możemy także być spełnieni i szczęśliwi.

PS. Dbałość o siebie to objaw miłości własnej, która zawsze daje moc, gdyż jest energią. – August Witti

__________
#DbajoSiebie