Najtrudniej poznać samego siebie

Energia dnia kobiet

Energia dnia kobiet

w tradycyjnie/polsko/zdrowotnie

Mało mamy świąt świeckich, a już o tak pozytywnym nastawieniu wcale. Wielu Dzień Kobiet kojarzy się z komuną, ponieważ w naszym kraju Dzień Kobiet pojawił się w czasach PRL. Pamiętać jednak należy także o tym, że 8 marca 1908 roku w Nowym Jorku kilkanaście tysięcy kobiet wyszło na ulicę, aby walczyć o swój los. Zginęło wówczas 129 kobiet. 28 lutego 1909 roku w USA odbyły się pierwsze obchody Dnia Kobiet, upamiętniający właśnie tę pamiętną śmierć strajkujących kobiet. W 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna ustanowiła Międzynarodowy Dzień Kobiet. Do 1914 roku święto to obchodzono w wielu państwach Europy, w Szwajcarii, Austrii, Niemczech i Danii, a także Polsce.

Energia dnia kobiet!

Energia dnia kobietWielu światłych ludzi łączy Dzień Kobiet ze starożytnym świętem Matronalia, obchodzonym w Rzymie 1 marca, które to było świętem kobiecości i płodności, związanym z bóstwami żeńskimi. Wówczas też mężowie obdarowywali swoje żony upominkami. Święto tyczyło wszystkich kobiet bez wyjątku, również niewolnic, nałożnic i prostytutek.

Doceniając zatem wzorem starożytnych kobiecą mądrość, piękno, intuicję, a nade wszystko zdolność dawania i podtrzymywania życia, potraktujmy datę 8 marca jako ważną nie tylko w czasach starożytnych, ale i nowożytnych. Przez dziesiątki lat miliony kobiet walczyło o prawa takie jak mieli i mają mężczyźni. Przede wszystkim do prawa do głosowania, pracy i nauki, ale też do życia.

Święto Kobiet zatem to szacunek nas wszystkich do kobiet /matek i nie tylko/, którym zawdzięczamy narodziny, życie, wychowanie i opiekę. To święto kobiecości, łagodności i stworzenia. To propagacja nieskrywanej miłości i piękna, bo kto z nas choć raz nie doznał tego ze strony kobiety. Kto choć raz poczuł matczyny spokój, nigdy tego nie zapomni. Kto raz doznał miłości, ten chce stale przebywać w jej blasku.

Zatem świętujmy.

PS. Karolku, co sprawiłoby Ci radość w tym dniu?

____________
#SwietoKobiet

ostatnie z tradycyjnie

Twój pupil a CBD 10

Twój pupil a CBD

Temat jest nowatorski i oparty na doświadczeniu. Ale prawie cała nauka tak
mniszek lekarski

Pomocny mniszek lekarski

Mniszek lekarski można by nazwać ziołem remontowym dla naszego organizmu. Nielubiany przez
wiara katolicka

Wiara katolicka

Co by nie mówić, co by nie robić – coś w tym
gościu z wodociągów

Gościu z wodociągów

Przyjechało trzech, z dłuuugim gumowym wężem, z ciężką sikającą głowicą i z
Translate »
idź do góry