Najtrudniej poznać samego siebie

fizyka kwantowa

Fizyka kwantowa

w kwantowo/oświecenie/prawdziwie

Współczesna nauka, która podbija dzisiejszy świat, zmieniając rzeczywistość, zasady panujące do tej pory w nauce i punkt widzenia, który zasadza się na miłości to

fizyka kwantowa.

fizyka kwantowaKażdy myślący człowiek powinien się o niej dowiedzieć, zrozumieć i pojąć podstawy. Ponadto fizyka kwantowa ma to do siebie, że przeczuwamy ją intuicyjnie, wbrew temu co nam mówi stara nauka, i archaiczne zasady. Można pokusić się o nakreślenie ogólnych zasad, aby na nowo odkrywać świat.

  1. Cząstki są falami, i vice versa. Współczesna fizyka kwantowa wyraźnie mówi nam, że każdy obiekt we wszechświecie ma zarówno właściwości cząstek, które już znamy, ale i inne podobne, których znać jeszcze nie możemy. Wszystko jest falą, chociaż wygląda jakby zbudowane było z  cząstek. Każdy obiekt jest zbudowany z cząstek kwantowych, które mają cechy i cząstek i fal. Lecz cząstki kwantowe również zachowują się jak fale.
  2. Dominacja dyskretnych stanów kwantowych. W fizyce kwantowej wszystko jest w ilościach dyskretnych, gdzie wartość dyskretna oznacza wartość nieciągłą lub pojedynczą. Wiązka światła zawiera tylko liczby całkowite np. 1, 2, 3, 137, ale nie 1.5 lub 22.7. Bez względu na to, co robisz, układ kwantowy będzie przebywał w jednym z tych szczególnych stanów dyskretnych.
  3. Wszystko jest prawdopodobieństwem. W mechanice kwantowej przewidywane wyniki eksperymentu, są prawdopodobieństwem wykrycia każdego z możliwych wyników. Zatem bez względu na ilość i jakość przeprowadzonych eksperymentów, każdy nowy eksperyment daje wynik losowy. Zatem nigdy nie możemy powiedzieć definitywnie jaki będzie wynik eksperymentu.
  4. Pomiar określa rzeczywistość. Oznacza to, że do momentu mierzenia i wyników, stan rzeczywistości jest nieokreślony. Zatem może wyjść każdy z możliwych wyników. Cząstka kwantowa może i będzie zajmować wiele stanów, aż do chwili, gdy jest mierzona. Po dokonaniu pomiaru przyjmie jeden i tylko jeden stan.
  5. Korelacje kwantowe są non-local. Jedną z najdziwniejszych i najbardziej istotnych konsekwencji mechaniki kwantowej jest idea uwikłania. Kiedy dwie cząstki kwantowe są w interakcji, czyli są splątane, ich stan będzie zależeć od siebie nawzajem, bez względu na to jak daleko od siebie się znajdują. Cząstki te dają tożsame wyniki pomiaru. Zatem określając jeden wynik pomiaru, określimy drugi i vice versa. Korelacja pomiarów będzie widoczna po fakcie, kiedy zestawimy oba wyniki /porównamy je/.
  6. Nie wszystko co zabronione jest obowiązkowe. Kwantowa cząstka poruszająca się z punktu A do punktu B odbędzie absolutnie każdą możliwą drogę z punktu A do B /nawet te nieprawdopodobne/, w tym samym czasie.
  7. Fizyka kwantowa nie jest magią. Jakby dziwną wydawała się fizyka kwantowa, zasady, które są opoką fizyki są nienaruszone. Energia jest nadal zachowana, entropia ciągle wzrasta, nic nie może poruszać się szybciej niż prędkość światła.

Mechanika kwantowa ma wiele funkcji, na których opiera się nasza intuicja, stany nieokreślone pomiarów, efekty non-local. Ale najważniejszą zasadą w ogóle jest: “Jeśli coś brzmi zbyt dobrze by mogło być prawdziwe, to prawdopodobnie jest prawdziwe”.

PS. To co wiemy, to tylko kropelka. To czego nie wiemy, to cały ocean. – parafrazując  Isaaca Newtona

_____________
#FizykaKwantowa

ostatnie z kwantowo

Fizyka kwantowa w pigułce

Fizyka kwantowa w pigułce

Fizyka kwantowa w pigułce, pięknie podany i napisany artykuł, felieton, zestawienie, nie
wszystko jest energią

Wszystko jest energią

Wszystko jest energią. W naszym świecie ewidentnie wzrasta energia, a wzrost energii powoduje
Translate »
idź do góry