Fringe - Na granicy światów

Fringe – Na granicy światów

w filmowo

Fringe – Na granicy światów to amerykański serial science-fiction stworzony przez J.J. Abramsa, Alexa Kurtzmana i Roberta Orciego dla sieci telewizyjnej FOX. Nazwa serialu nawiązuje do fringe science, obejmującej nietypowe teorie naukowe, a główni bohaterowie zajmują się zjawiskami niezgodnymi z uznanymi teoriami naukowymi. Po wysokiej oglądalności pierwszych odcinków stacja FOX wyprodukowała pełny sezon, czyli 20 odcinków serialu. W krótce po tym nastąpiło stworzenie drugiego sezonu, liczącego 22 odcinki. Powstał także trzeci sezon serialu, a mimo spekulacji o zakończeniu produkcji Fringe, powstał czwarty, 22-odcinkowy sezon. W 2012 roku Fox poinformowało, że Fringe zostanie zakończony wraz z piątą, 13-odcinkową serią. Całość osiągnęła liczbę 100 odcinków.

Fringe - Na granicy światówFringe – Na granicy światów – Obserwacja:

Dawno już nie pisałem o filmach, ale też ich za wiele nie ma, zwłaszcza tych dobrych. Natomiast o serialu Fringe muszę napisać, gdyż już trzeci raz go oglądam. A cieszy mnie jak za pierwszym i stale mam dreszczyk emocji. W serialu tym mamy przeplatające się wątki świata realnego i alternatywnego oraz przeszłości. Dosyć często nadal stanowi to barierę nie do przebicia dla widzów. Serial opowiada o grupie osób prowadzących badania nad zjawiskami paranormalnymi oraz z pogranicza nauki. Warto też przypomnieć, że fizyka kwantowa wraz z mechaniką też były pograniczem nauki, a teraz przodują i wiodą prym. Zatem serial jest naprawdę ciekawy.

W skład grupy, nazwijmy ją dochodzeniową, wchodzą: agentka FBI Olivia Dunham, nadzwyczaj inteligentny mężczyzna Peter Bishop oraz jego błyskotliwy ojciec naukowiec doktor Walter Bishop. Całości dopełnia Astrid Farnsworth − agentka FBI, asystentka Olivii Dunham, a później Waltera. Oprócz rozwiązywania zagadek zjawisk paranormalnych, badają oni aspekty nauki alternatywnej (telepatia, lewitacja, niewidzialność, mutacja genetyczna itp.). Dla wielu ze świadomych siebie będą to bardzo ciekawe tematy. Tym bardziej, że fabuła oparta jest na spisku.

Fringe – Na granicy światów – Rozważania:

Na całym świecie występuje seria zbiorowych eksperymentów, znanych jako „Wzorzec” i nie są znane powody ich wykonywania. Olivia, Peter i Walter mają za zadanie zbadanie tych dziwnych wydarzeń oraz ustalenie źródła ich pochodzenia. Massive Dynamic to firma związana ze „Wzorcem” i największa korporacja na świecie zajmującą się zaawansowanymi badaniami przy użyciu nowoczesnych technologii, które nie są ogólnodostępne, ani też powszechnie znane.

Korporacja Massive Dynamic posiada wiele własnych patentów, które kilkukrotnie przewyższają możliwościami powszechnie stosowane urządzenia. Pierwszy sezon to sprawy „Wzorca”, drugi to światy równoległe i zmiennokształtni. Trzeci opowiada o równoległym świecie, a czwarty to doprawdy prawdziwe perypetie, zaś piąty to kontynuacja wydarzeń z odcinka 19. poprzedniego sezonu.

Fringe – Na granicy światów – Podsumowanie:

Grupa dochodzeniowa wybrańców pod przewodnictwem agentki FBI Olivii Dunham walczy z przestępczością w świecie, w którym nauka przerosła nasze największe marzenia, oczekiwania i najbardziej przerażające koszmary. Polecam całym sercem i życzę dreszczyku emocji, tak jak i mój.

PS. Czy czułeś kiedykolwiek, że gdy zbliżasz się do odpowiedzi, zmienia się pytanie? – August Witti

______
#Fringe