Najtrudniej poznać samego siebie

funter

Wsiądziem tera do Funtera

w motoryzacyjnie/innowacyjnie/polsko

Chętnie piszę o motoryzacji, chociaż osobiście mam jedno marzenie – Jeep Grand Cherokee, czarny, ubrany w rury, przyciemniane szyby, zapas z tyłu, czarna skóra, wypas. Dopisałbym jeszcze wiele, ale nie w tym rzecz. Do tej pory byłem fanem i użytkownikiem Audi. Dzisiaj natomiast …

wsiądziem tera do Funtera.


funterW Przemysłowym Instytucie Motoryzacji w Warszawie stworzono niezwykły jak na nasze krajowe warunki pojazd. Terenowe auto, które przystosowane jest do poruszania się w najtrudniejszych warunkach i terenie, których akurat u nas nie jest wcale tak mało. Powstał prototyp który swym wyglądem zaskakuje i dla wielu stanowi łakomy kąsek. Mowa tutaj o samochodzie Funter, bo taką nazwę przyjął ów pojazd. Zatem zaczynamy. W Funterze wszystkie cztery koła są skrętne, tym samym Funter potrafi zawrócić prawie w miejscu. Prototyp wyposażono w system 4WS, który pozwala na pokonywanie wąskich i krętych dróg z niebywałą swobodą i na zupełnym luzie. Autko dysponuje napędem na obie osie, wyposażony jest w zaawansowany układ hamulcowy, który pozwala hamować wszystkimi kołami jednocześnie, ale także kołami każdej strony osobno, a nawet pojedynczym kołem. To jest coś!

Rama Funtera została opracowana specjalnie i konkretnie do tego pojazdu. Wzorowana jest na autach sportowych tak, aby zapewnić odpowiednią sztywność pojazdu, ale też wysoki poziomu ochrony kierowcy i pasażerów. Generalnie jest to cudo motoryzacyjne, rodzimego pomysłu, które może być seryjnie produkowane w Polsce. Całość części i podzespołów jest dostępna na rynku polskim, zatem jako producenci nie bylibyśmy od nikogo zależni. Głównym atutem tego terenowego cuda jest to, że doskonale nadaje się do wykorzystania przez wojsko i wszelkie służby mundurowe, co w konsekwencji gwarantowało by nieustanne zapotrzebowanie. Jest to także doskonała alternatywa dla nienormatywnego Honkera, Humvee, które to nie spełniają polskich norm spalinowych.

funter1funter2 funter3 funter4 funter5 funter6funter7 funter8

PS. Karate, karatem, a siekierka, siekierką – powiedział góral, powaliwszy mistrza japońskiego.

_______
#Funter

najnowsze z motoryzacyjnie

Proszę Państwa, oto Ryś

Kolejnego wskrzeszenia kultowego polskiego auta, po Warszawie, Polonezie i Syrence, doczekał się

Game Over Cycles

Game Over Cycles … to nazwa, która przykuła mój wzrok. Uwielbiam grunge,
Koniec Dynamiki Newtona

Koniec Dynamiki Newtona

EmDrive Roger’a Shawyer’a, to cichy i niezwykle wydajny silnik “odrzutowy”, w którym
Milion aut w 10 lat

Milion aut w 10 lat

Zaciekawiły mnie dwie sprawy związane z motoryzacją polską. Pierwsza to miejski samochód

Tankowanie co cztery lata

Polak, Miłosz Kostrzewski stworzył koncepcję auta, które ładuje się co 4.5 roku,
Translate »
idź do góry