Hotel Forum – pokłosie komunizmu

Hotel Forum – pokłosie komunizmu

w różne

Hotel Forum – pokłosie komunizmu – czasy, które wracają. Nieczęsto już piszę o minionej epoce, chętniej o anarchizmie, który to jest świadomościowy. Ale pytanie jest zasadnicze, czy na pewno „minionej epoki”? Bo moim zdaniem nie. Krakowski hotel Forum, bo o nim tu owa, powstał, a w zasadzie został otwarty w 1989 roku. Był to szczyt luksusu ówczesnych czasów: 278 luksusowych pokoi, klimatyzacja, dwie restauracje, grill bar, drink bar, basen i wiele, wiele innych. Został zamknięty 9 listopada 2002 r. po zaledwie 13 latach funkcjonowania. Rzekomą przyczyną były wady konstrukcyjne, które okazały się kłamstwem.

Hotel Forum został zaprojektowany przez architekta Janusza Ingardena. Budowę rozpoczęto w 1978 roku, a zakończono w 1989 roku. Było on jednym z nowocześniejszych budynków w Krakowie i jednym takim hotelem w Polsce. Zajmował też najwyższa lokatę wywiadowczą u schyłku komunizmu. W pełni skomputeryzowana obsługa klienta, nowoczesne, drukowane karty hotelowe i wszechobecne podsłuchy i zaawansowana inwigilacja. Dwie restauracje serwujące wyszukane dania i potrawy, woda w toaletach spłukiwała się sama, no i w tamtym czasie można było skorzystać z basenu, sauny, solarium. Oczywiście był też Pewex.

Hotel Forum - pokłosie komunizmuHotel Forum – pokłosie komunizmu – Obserwacja:

Hotel Forum został zamknięty 9 listopada 2002 r. po 13 latach funkcjonowania. Wówczas tłumaczono to wadami konstrukcyjnymi. Ale przyczyna była z goła inna. W czasach komunizmu na celowniku Służby Bezpieczeństwa były głównie hotele „Orbis”, w których zatrzymywali się cudzoziemcy /dyplomaci, dziennikarze, specjaliści, artyści i ludzie polityki/. Z polskich obywateli głównie naukowcy, biznesmeni, a bywało że osoby związane z opozycją. SB szukało dowodów szpiegostwa, ale głównie informacji o obywatelach polskich /opozycji/. W Krakowie przez długi czas funkcjonowały dwa duże hotele orbisowskie: Francuski i Cracovia. Później powstały też Holiday Inn i motel Wanda oraz rzeczony Hotel Forum. Wydział SB zajmujący się prowadzeniem obserwacji w tych hotelach, czyli Wydział „B”, pozyskiwał agentów spośród pracowników hotelu, ale i obstawiał wszystkie stanowiska kierownicze. Nawet recepcjoniści dostarczali informacji o osobach, które odwiedzały objętego inwigilacją gościa hotelu oraz jego wyjściach na miasto.

Hotel Forum – pokłosie komunizmu – Rozważania:

Spotkania w hotelowych kawiarniach i restauracjach obserwowała pilnie obsługa gastronomiczna. Kierownicy mieli za zadanie spisywać obserwacje, a w pilnych sytuacjach zgłaszać. Nikt z grupy kierowniczej nie był bez przydziału, a większość to byli oficerowie służb, tajniacy i szpiedzy. Swoje szlify zdobywali poza granicami kraju, ćwicząc język i sposoby pozyskiwania informacji. Tajne przeszukania bagażu oraz zdjęcia dokumentów w pokojach realizowała obsługa hotelowa. Wykorzystywano także agenturę wśród taksówkarzy, pracowników wypożyczalni samochodów, a nawet osób z marginesu społecznego, prostytutek i cinkciarzy, czyli handlarzy obcą walutą. W pokojach hotelowych SB instalowała aparaturę podsłuchową i podglądową. Założenie tych instalacji przez odpowiedni pion, czyli Wydział „T”, odbywało się zwykle na etapie budowy albo remontu hotelu. Przy podsłuchach polegało to na rozprowadzeniu sieci przewodów wewnątrz budynku oraz doprowadzeniu kabla z budynku do punktu odbioru. Przewody zazwyczaj ukrywano w obudowie linii telefonicznych lub wentylacji.

Hotel Forum – pokłosie komunizmu – Fakty:

Wiosną 1977 r. krakowskie Przedsiębiorstwo Budowy Obiektów Użyteczności Publicznej „Budopol” przystąpiło do budowy Hotelu Orbis-Kongresowy, zwanego również Forum. Prace zakończono wiosną 1987 r. Hotel o najwyższym standardzie przeznaczony był dla cudzoziemców z państw zachodnich oraz jako miejsce międzynarodowych konferencji i sympozjów, także krajowych. Wydział „T” w Krakowie od lutego do sierpnia 1987 r. założył okablowanie budynku w dodatkowych kablach linii telefonicznej i doprowadził je do CPO „Wenus” w Komendzie Wojewódzkiej MO w Krakowie. W maju 1988 r. zainstalowano aparaturę podsłuchową typu „Alba-xH” w 45 pokojach.

Podsłuch w obiekcie kryptonim „Kometa” funkcjonował do 25 listopada 1989 r. Aparaturę usunięto, a raczej wypatroszono wszystko aż do muru. W przypadku Hotelu Forum instalacji dokonano w trakcie budowy i po jej zakończeniu. Konspiracja działań była możliwa także dzięki współpracy z bezpieką osób pracujących w hotelu – kierowników, recepcjonistów, kierowniczek pięter – które miały utrzymać tajemnicę. W hotelu agentura liczyła jedną piątą, jedną czwartą osób personelu. Ale i tak wszyscy wiedzieli o co chodzi i bywało, że donosili na własną rękę, otrzymując za to korzyści różnej natury.

Hotel Forum – pokłosie komunizmu – Podsumowanie:

Obecnie dawny Hotel Forum funkcjonuje jako zabytek i olbrzymi billboard reklamowy. W jego wnętrzach próżno szukać dawnego luksusowego wyposażenia, ale i podsłuchów. W niektórych pomieszczeniach ostały się resztki dekoracji oraz pojedyncze meble. Nieco lepiej zachowały się pomieszczenia techniczne, np. pralnia, w której pozostało sporo wyposażenia. To właśnie jest przyczyną zamknięcia, gdyż jeszcze wielu z sbeckich pracowników żyje i miewa się dobrze. Zapewne miewało by się gorzej, gdyby prawda wyszła na jaw, a pokrzywdzeni zaczęli dochodzić swych praw.

PS. Polska, jak się okazuje, nadal trwa w zaborach. Jest zbyt bogata w bogactwa naturalne, aby istnieć samodzielnie i niezależnie. – August Witti

________________
#PoklosieKomunizmu

Tags: