Jak być człowiekiem

Jak być człowiekiem?

w prawdziwie

Jak być człowiekiem? Życie to wieczna nauka. Możemy z niego wyciągnąć ważne lekcje, czytając, oglądając, zdobywając doświadczenie. Ale możemy zaoszczędzić sporo czasu i energii, ucząc się na doświadczeniach innych ludzi. I o to w tym wszystkim chodzi, bo w życiu świadomości się uczymy, miłości również, wolnej woli także, a po to, aby nauczyć się być człowiekiem. Bo człowiek nie tylko doświadcza, ale też ma potrzebę miłości, spełnienia, szczęścia i kreacji. I to nabywamy, ucząc się cały czas.

Jak być człowiekiemJak być człowiekiem?

Bardzo często nie wiemy nawet, co jest istotne. Żyjemy w stworzonej przez siebie fikcji, nie wyciągając wniosków, nie rozwijając się, decydując się na wyzbycie świadomości, na korzyść ego i autopilota. Wciąż zapominając, że nas jest dwóch. Jesteś ty jako świadomość i jesteś ty jako ego. Przy czym świadomość, o ile ją uzyskasz, to ty w pełni, a egotyzm to automat, który nawet nie wie, że żyje, wciąż zniewalany błędnym obrazem świata.

Pieniądze nie rozwiązują problemów

To zwykłe narzędzie. Towar, za który kupujemy artykuły pierwszej potrzeby i to co chcemy. Ale pieniądz nie jest panaceum na nasze problemy. Jest cała masa ludzi, którzy mają mało, ale mają pełne szczęścia życie i wielu, którzy mają wszystko, będąc nieszczęśliwymi i tragicznymi postaciami. Za pieniądze można kupić wiele, ale nie kupimy miłości, szczęścia i spełnienia, nie oddalą poczucia samotności. Tego trzeba się nauczyć i wypracować.

Obierz odpowiednie dla siebie tempo

Człowiek w każdym wieku ma odpowiednie tempo. Aby wspinać się na szczyt czy osiągnąć cel, należy znaleźć to tempo działania. Zwolnić jeśli potrzeba. Poczekać, aby zobaczyć i rozważyć inne opcje. Cieszyć się każdym kęsem i łykiem. Słuchać jeśli trzeba i rozważać ważną chwilę. Pracować nad celem i planować lub tworzyć bez parcia do przodu, bez nacisku. Idźmy powoli, aby w ogóle iść.

Nie da się zadowolić wszystkich

Nie ma potrzeby, aby wszyscy się z tobą zgadzali czy cię lubili. Zwłaszcza kosztem integralności i szczęścia. Inni nie dają potwierdzenia. Wszystko ma wynikać z naszego wnętrza. Dbaj o siebie, mów wyraźnie o co ci chodzi,  domagaj się szacunku i bądź wierny swoim wartościom. Nie musisz zadowalać wszystkich, ale powinieneś zadowolić siebie.

Zdrowie jest najcenniejszym atutem

Zdrowie jest bezcenne, zatem doceniaj je, pielęgnuj i chroń. Nie marnuj go z byle powodu. Przyszłość będzie jaśniejsza w zdrowiu. Zatem dbaj o zdrowie już teraz, bo później będzie za późno.

Nie zawsze dostajesz to, czego chcesz

Nie wszystko układa się tak, jak chcemy. Czasem mamy zbyt wysokie oczekiwania, a później wielkie rozczarowania. Bywa, że marzenia zawodzą, albo zmieniamy zdanie. Czasami trzeba spróbować kilka razy lub kilku rzeczy, zanim trafimy na właściwy kierunek.

Nie jesteś pępkiem świata

Nie jesteśmy epicentrum wszechświata. I mimo iż jesteśmy świadomi wszystkiego, co dzieje się w życiu, powinniśmy wiedzieć również, co dzieje się wokół. Rzeczy wpływają na innych podobnie jak na nas. Trzeba obserwować i zachować odpowiednią perspektywę.

Niewiedza nie jest wstydliwa

Nikt nie wie wszystkiego i nie zna wszystkich odpowiedzi. Nie ma wstydu, gdy nie wiemy. Udawanie idealnego nie czyni nas doskonałymi. Przyznanie się do ograniczeń lub niepewności nie musi być wstydem, gdyż uczymy się przez całe życie.

Miłość jest wyborem

Miłość to nie tylko uczucie, przede wszystkim wybór, którego dokonujemy każdego dnia. Trzeba wybrać, aby odpuścić rozdrażnienie i irytacje, aby przebaczyć, być miłym, szanować, wspierać, być wiernym. Każda relacja wymaga pracy. Czasami jest łatwo, a czasami trudno. Wszystko zależy od nas, od naszego stosunku do…

Dobrze jest mieć szeroką perspektywę

Wszystko, co dzieje się w życiu, przemija. Na początku wydaje się wielkie, po czym, gdy tego dokonamy, marnieje. Większość z tych wydarzeń po latach nie ma żadnego znaczenia, zatem nie warto się przy tym upierać. Czasami, by iść dalej, trzeba odpuścić.

Cierpliwość to cnotą

Cierpliwość to zdolność do oczekiwania na coś ważnego bez poczucia frustracji z powodu opóźnień lub zwłoki. Warto nauczyć się czekać. Gdy jesteśmy cierpliwi, osiągamy wszystko o czym marzymy. Zarówno swoje największe cele, jak i doświadczamy prawdziwego szczęścia.

Strefa komfortu nie jest przyjacielem

Jeśli chcemy osiągnąć życiowe cele, powinniśmy wyjść ze strefy komfortu. Inwestując własne pieniądze, czy prosząc o podwyżkę, musimy wyjść ze swojej strefy komfortu. Nie da się tego zrobić inaczej.

Wstawać trzeba rano

Pierwsi, zwykle mają przewagę nad spóźnionymi. Dlatego zawsze starajmy się być rannym ptaszkiem.

Aby był postęp, trzeba zacząć

Postęp zaczyna się automatycznie, gdy następuje początek działania. Wyznaczanie celów to zasadnicza część startu.

Żyć trzeba chwilą obecną

Depresja i smutki wiążą się z przeszłością. Niepokój zaś to zamartwianie się o przyszłość. Pominięcie chwili obecnej prowadzi zbyt często do żalu. Starajmy się być tu i teraz, skoncentrowani na teraźniejszości, aby zmieniać swoje życie.

Bycie miłym jest szlachetne

Bycie miłym i pomocnym znacznie polepsza jakość życia, bo życie lubi bilans zerowy. Zatem wdzięczność zawsze otrzymasz, nie koniecznie wiedząc, z której strony.

Granice są istotne

Istotnym jest nie przekraczanie własnych granic, zwłaszcza w obliczu osób toksycznych. Niezależnie od tego, czy są członkami rodziny, czy współpracownikami, przebywanie w pobliżu toksycznych ludzi prowadzi do kłótni, nieporozumień i nadciśnienia. Ogranicz im możliwości. Ustal zdrowe, nieprzekraczalne granice.

Życie nie jest sprawiedliwe

Nie zawsze idzie tak, jak chcemy i prowadzi to do gniewu i frustracji. Ale pamiętać należy, że nic nikomu nie jesteśmy winni. Czasem brakuje nam zwyczajnie wiedzy.

Siła jest w nas

Jesteśmy silniejsi niż myślimy i możemy śmiało stawiać czoła wyzwaniom.

Każdy problem ma rozwiązanie

Zawsze trzeba się podnosić i nigdy nie poddawać. Każdy problem ma rozwiązanie, a jeśli nie ma, to nie jest problemem. Nie należy też bać się szukania pomocy, gdy jest taka potrzeba.

Przebaczenie daje wolność

Przebaczamy, aby uwolnić ból, złość i frustrację wobec innych. To najlepszy ze sposobów. Gniew i ból są bardzo szkodliwe dla nas. Nie znajdziemy prawdziwej radości, wewnętrznego spokoju, ani też szczęścia, jeśli nosimy w sobie ból i gniew. Wybaczamy innym ze względu na siebie.

Sukces nie zawsze jest mile widziany

Bliscy nie chcą, abyśmy robili szalone rzeczy. To strach przed nieznanym. Musimy robić co chcemy, nie martwiąc się tym, co myślą inni. Należy trzymać się swojej ścieżki, pamiętając, że to twoje życie.

Pomagać trzeba, jeśli to możliwe

Pomagajmy, jak tylko możemy. Wolontariat zawsze wraca, choć nie zawsze z właściwej strony. To my zmieniamy swój świat własnym przykładem. Pomóż innym, a świat pomoże tobie.

Plany są tylko planami

Życie nie ma planu. Ale aby się dostosowywać, trzeba płynąć z prądem. Bądźmy zatem otwarci i elastyczni.

Nic nie jest trwałe, bo wszystko przemija

Życie niesie dobre i złe chwile. Nic nie trwa wiecznie. Rzeczy wstrząsające dobiegają końca tak jak wszystko. Za kilka lat będziesz się z tego śmiać. Dobre rzeczy też się kończą. Dlatego trzeba unikać pogrążania się w wydarzeniach i żyć chwilą, bo wszystko jest tymczasowe.

Ludzie się zmieniają

Rzadko dajemy ludziom drugą szansę. Oceniamy ich na podstawie ich chwilowych działań lub naszego widzenia świata. Unikamy ludzi i patrzymy na nich z góry. Czas to zmienić. Osoba, którą byłeś dziesięć lat temu, nie jest tą samą osobą, którą jesteś dzisiaj. To samo dotyczy innych. Nie oceniaj. Daj szansę innym, bo ludzie chcą się zmienić. Zostaw przeszłość i daj innym szansę.

Rodzina to nie wszystko

Pamiętajmy, że każdy ma inne przekonania, wizje i ścieżki. Gdy odkryjesz kim jesteś, wszystko się zmieni. Przestaniesz znosić pewne rzeczy, które kiedyś kochałeś lub znosiłeś. Nie ma znaczenia ile osób odejdzie, bo i tak trzeba pozostać przy swoich przekonaniach. Wówczas pojawią się właściwi ludzie. Rodzina może nas odrzucić, ale to nie ma znaczenia, bo pewnego dnia powróci.

Wahanie nie jest dobrym doradcą

Chwytaj dzień. Ludzie nie podejmują działań z powodu braku odwagi lub pewności siebie. To wahanie powstrzymuje ich przed zrobieniem kroku naprzód. Jeśli zaś ty nie podejmiesz działań, będziesz żałować, że ich nie podjąłeś.

Zawsze trzeba próbować

Gdy coś nie wyjdzie, nigdy nie powinniśmy się poddawać. Trzeba próbować. Dobrą rzeczą jest zasada, by wznosić się za każdym razem, gdy upadasz. Popełnianie błędów jest częścią życia. Aby osiągnąć własne cele, trzeba uczyć się na błędach i próbować dalej, przy zachowaniu elastyczności.

Akcja przynosi reakcję

To ważna zasada. Każdej akcji towarzyszą jej konsekwencje. Warto zachować pewną ostrożność. Traktujmy innych tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani, a wówczas życie zmieni się na lepsze.

Żyć należy pełnią

Życie toczy się szybko. Większość z nas myśli, że zawsze są tacy sami, a to nie jest prawda. Dlatego trzeba żyć pełnią życia, ponieważ jest ono krótkie. Nie wiemy, co przyniesie jutro, a każda zmarnowana chwila, to zmarnowana chwila życia. Opinie innych nie mogą kontrolować naszego życia.

Nic nie jest pewne i trwałe

Nie doceniamy tego, co mamy, dopóki to nie zniknie. A przecież wszystko się kończy. Gdy jesteśmy młodzi, wiele rzeczy się nam po prostu wydaje. Sądzimy, że mamy czas, aby powrócić do tego co było, ale to nie prawda. Nic w życiu nie ma gwarancji. A życie może się zmienić w jednej chwili. Zatem doceniajmy wszystko, póki jest.

Jak być człowiekiem – Podsumowanie:

Nauka życia to największe lekcje. Jeśli chcemy odnieść sukces, musimy się rozwijać i ewoluować. A przede wszystkim żyć chwilą, aby żyć pełnią życia. Pamiętać trzeba nieustannie, że to nasze życie. I to my wiemy, co jest dla nas najlepsze. Nie pozwólmy innym myśleć za nas i nami sterować. Idźmy własną ścieżką, gdyż wówczas możemy ją odkryć. I pamiętajmy, wydarzenia w życiu są tylko lekcją, którą gdy przyjmiesz dzisiaj, to jutro zmieni twoje życie.

PS. Każdy powinien żyć tak, by stanowić wzór dla innych, bo wówczas to życie zmieniamy. – August Witti

_____________
#BycCzlowiekiem