Jak dobrze wypocząć?

Jak dobrze wypocząć?

w zdrowotnie

Jak dobrze wypocząć? Kiedy czujemy się wyczerpani i zmęczeni, staramy się zrelaksować, śpiąc dłużej. Bywa jednak, że po całej przespanej nocy nadal czujemy się wyczerpani. Okazuje się, że odpoczynek nie jest należycie wykorzystany. Wszyscy jesteśmy w stanie się wyczerpać. Tak samo jak nasze mięśnie potrzebują wypocząć, nasz umysł także tego potrzebuje. Nie ma też znaczenia czy jest to wysiłek umysłowy, czy fizyczny. Nasz mózg nie jest zaprojektowany na nieustanne działanie. Najbardziej wydajnym jest, gdy może poruszać się między skupieniem i brakiem skupienia. Dzieje się tak dlatego, gdyż w okresach odpoczynku, zabawy i relaksu mózg jest w stanie konsolidować wspomnienia, krystalizować naukę i pracować nad rozwiązywaniem problemów. Skupiony, zużywa około 5% energii ciała, podczas gdy w odpoczynku około 20% energii ciała.

Jak dobrze wypocząć?Jak dobrze wypocząć?

Okazuje się, że czas spędzony na odpoczynku sprawia, że ​​jesteśmy bardziej produktywni. Odpoczynek, potocznie zwany relaksem, nie jest opcjonalną czynnością. Każdy wysiłek i praca potrzebują odpoczynku. Nie możemy mieć nieustannego wyżu fizycznego bez odpoczynku. A im lepiej wypoczywamy, tym jesteśmy bardziej aktywni. To nasze wewnętrzne działanie jest nieodłączną częścią dobrego samopoczucia, produktywności i rozwoju. Różnie objawia się zmęczenie. Często jest to brak inspiracji lub blokada twórcza. Bardzo mocno odczuwamy, gdy nasza kariera blokuje nam to, co kochamy robić.

Jak dobrze wypocząć? – Rozważania:

Zatem aby właściwie odpocząć, nie wystarczy tylko sen. Należy wyjdź na łono natury. Wybrać się na spacer. Zrobić coś dla samej zabawy. Zapoznać się z kreatywnością innych. Odwiedzić muzeum lub spotkać się z przyjaciółmi. Gdy czujemy się rozkojarzeni, przytłoczeni lub nie możemy się skupić, niewątpliwie potrzebujemy odpoczynku psychicznego. Taki odpoczynek pozwala odłączyć się od wymagań poznawczych i pozwala mózgowi przejść na domyślny tryb pracy. Należy też robić sobie przerwy w ciągu dnia. Odłożyć wszystkie urządzenia na godzinę przed snem i pozwolić sobie na podsumowanie dnia.

Jak dobrze wypocząć? – Obserwacja:

Nasze ciała zawsze informują nas czy odczuwamy ból lub nie śpimy wystarczająco dużo. Odpoczynek fizyczny nie musi być wcale aktywny. Może z powodzeniem być pasywny. Ten bierny odpoczynek to sen lub drzemka. Aktywny wypoczynek fizyczny to aktywność, która poprawia samopoczucie fizyczne. Może to być masaż, ćwiczenia, rozciąganie lub joga. W momencie gdy korzystamy z obu tych odpoczynków, wówczas zyskujemy największy poziom energii fizycznej. Dobrą metodą jest też odpoczynek towarzyski. Zarządzanie własną energią polega na znalezieniu równowagi między tym co wyczerpuje, a odpoczynkiem. A przede wszystkim nie należy się wikłać w znajomości toksyczne. Trzymać należy się osób, które sprawiają, że czujemy się dobrze ze sobą i podczas spędzania z nimi czasu.

Dobrze też zastosować technikę „bycia na tak”. Podziel się tym, co czujesz z innymi w bezpiecznej przestrzeni. Rozmowa z przyjacielem może być inspirująca, ale zapisywanie w dzienniku także. Ćwiczmy uważność. To dokładna obserwacja otoczenia i związanych z nim możliwości. Wyłączmy telefon podczas odpoczynku, a także wszystkie inne stresory. Dobrym rozwiązaniem jest medytacja na świeżym powietrzu. Gdy czujemy się oderwani od świata, odpoczynek duchowy da nam poczucie celu i przynależności. Miłość, akceptacja, zrozumienie pomagają nam się ugruntować. Warto poznać ludzi uduchowionych, którzy będą odpowiadać naszym zainteresowaniom. Pomocny bywa wolontariat.

Jak dobrze wypocząć? – Podsumowanie:

Zatem odpoczynek to nie tylko sen. Można uchronić się przed wyczerpaniem, stosując świadomy odpoczynek. W obecnych czasach istnieje wiele aplikacji, które pomogą nam się wyciszyć lub przypomną, gdy nadejdzie czas na odpoczynek. Można skorzystać też z własnego biogramu. Wyznaczanie granic w pracy może być trudne. Jeśli mamy tendencję do pracy nocnej lub w czasie nadgodzin, warto zaplanować odpoczynek. Nie czekajmy na wyczerpanie, ale cały czas napełniajmy zbiornik energii. Wdrożenie świadomego odpoczynku wymaga zmiany sposobu myślenia.

PS. Nawet krótka drzemka potrafi wskrzesić umierającego. – August Witti

__________
#Wypoczynek