Najtrudniej poznać samego siebie

Jak kochać siebie

Jak kochać siebie

w prawdziwie/świadomie/zdrowotnie

Jak kochać siebie? Rzadko kiedy zadowolenie z siebie jest spełnione. Na ogół żyjemy w negatywności, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Wydaje się nam, że możemy ganić siebie, innych, narzekać, eksplodować złością, przeklinać i oceniać. Niestety nie możemy, gdyż szkodzimy sobie. Gdy skupiamy się na miłości i współczuciu dla samego siebie, budujemy poczucie własnej wartości i przełamujemy współzależności, dzięki czemu możemy tworzyć zdrowsze, szczęśliwsze relacje. A przede wszystkim uszlachetniamy siebie, co zaś niesie nam powodzenie, dobrostan i zdrowie.

Jak kochać siebieJak kochać siebie?

Miłość do siebie jest jedną z najtrudniejszych, a zarazem najważniejszych dla nas rzeczy do nauczenia, jakie kiedykolwiek zrobimy. To właśnie jest świadoma zmiana i świadome budowanie własnego życia. Z różnych powodów łatwiej jest kochać innych niż siebie. Bywa, że dla siebie potrafimy być okropni. Nieustannie poddajemy się ostrej wewnętrznej krytyce, niezdrowym związkom, toksycznym substancjom i samookaleczeniu.

Kochanie siebie nie jest samolubne i egoistyczne, jak wielu z nas sadzi. Ta miłość własna poprawia relacje z samym sobą i jest doskonałym przykładem świadomości, a zatem miłości. Nie możemy w pełni kochać innych nie kochawszy siebie. Jesteśmy jedyną osobą, z którą będziemy przez całe życie. Dlatego musimy wykształcić w sobie miłość do siebie, umiejętność cieszenia się własnym towarzystwem, zaufanie do sobie i rozpoznawanie swoich dobrych cech. No bo jak inaczej? Nasza relacja z samym sobą jest najważniejszą i najdłuższą relacją w życiu. Warto zatem poświęcić czas i wysiłek na zrozumienie siebie, na rozwój i na nawiązanie ze sobą bardziej kochającej relacji.

Kochania siebie czy miłości do siebie można się nauczyć. Oto kilka podpowiedzi, które ćwiczone, wzmacniają miłość własną lub ją uaktywniają. Często o tym co należy wyćwiczyć w sobie piszę i na ogół są te tożsame punkty. Zatem ćwiczmy.

Poznaj siebie.
Nie da się kochać siebie, nie wiedząc kim jesteś. Odkrywaj siebie nieustannie, podejmując wyzwania i angażuj przy tym to, w co wierzysz, co cenisz i lubisz.

Powiedz NIE, kiedy musisz.
Twoje granice są niezbędną formą dbania o siebie. Pozwalają one innym wiedzieć, że zasługujesz i oczekujesz szacunku. Także sobie wyznaczajmy granice, gdy wiemy, że postępujemy niegodnie.

Nie porównuj się z innymi.
Inni nie są lepsi ani gorsi, są po prostu inni. Masz wartość taką, jaką masz, a akceptacja siebie oznacza, że ​​nie ma potrzeby dokonywania porównań. Zwłaszcza z innymi.

Bądź zawsze obecny.
Wokół nas pełno rozproszeń. Wiele z nich jest wartościowych, ale ich nadmiar nuży i wyczerpuje. Powstrzymują nas one przed prawdziwym poznaniem siebie, przede wszystkim od bycia sobą.

Wykorzystuj swoje mocne strony.
Wszyscy mamy ogromne dary, ale wiele z nich pozostaje niezauważonych. Kiedy jesteś zajęty i rozproszony, trudno jest uzyskać dostęp do tych wspaniałych cech. Skupienie się na swoich mocnych stronach zwiększy Twoje pozytywne uczucia do siebie.

Podaruj sobie smakołyk.
Smakołyki to coś wyjątkowego, co dajesz sobie z radością. W przeciwieństwie do nagrody, nie trzeba na nie zapracować. Bądź dla siebie po prostu dobry, dając sobie smakołyki.

Bądź ze sobą szczery.
Większość z nas niestety jest wirtuozami samooszukiwania. Bywa, że nawet nie wiemy, że to robimy. Uczciwość wobec siebie jest kluczowa. To za jej pomocą możemy dostrzec to, co niechciane i zmienić to, co niekorzystne. Miłość własna oznacza branie odpowiedzialności za wszystko w swoim życiu, a przede wszystkim za siebie.

Uwolnij się od błędów i niedoskonałości.
Jesteś dla siebie surowy. Prawdopodobnie jesteś dla siebie trudniejszy niż ktokolwiek inny. Daj sobie trochę luzu i przyjmij swoje człowieczeństwo. Błędy są normalne. Niedoskonałości są częścią tego, co sprawia, że ​​jesteś.

Pracuj nad wybaczaniem sobie większych rzeczy.
Czasami trzymamy się żalu do siebie. Przebaczenie samemu siebie to proces polegający na stopniowym wierzeniu, że naprawdę zrobiłeś wszystko, co w twojej mocy.

Zaakceptuj, że niektórzy ludzie cię nie polubią.
Zgadza się, niektórzy ludzie cię nie lubią i to jest w porządku. Nie marnuj czasu, próbując zadowolić ludzi, których nie można zadowolić lub ludzi, którzy po prostu nie są dla ciebie aż tak ważni.

Wyznacz swoje priorytety.
Co tydzień umieszczaj coś zabawnego w swojej stronie, liście, dzienniku. Nie zaniedbuj tego. Podobnie jak odpoczynek, wszyscy potrzebujemy zabawy, aby czuć się dobrze. Nie oszczędzaj na tej ważnej potrzebie.

Ćwicz wdzięczność.
Wdzięczność to jeden z najprostszych sposobów na skupienie się na dobru w sobie i w swoim życiu. Spróbuj zidentyfikować 3 rzeczy, za które jesteś wdzięczny każdego ranka.

Zapisuj swoje sukcesy.
Praktykuj tę aktywność związaną z miłością do siebie, ponieważ tworzy ona zapis twoich osiągnięć (dużych i małych), które możesz ponownie przeczytać, gdy czujesz się przygnębiony. Codziennie też czytaj swoją listę /dziennik/, by uzyskać maksymalne korzyści.

Poczuj swoje uczucia.
Uczucia są integralną częścią tego, kim jesteśmy. Nie możesz być autentyczną osobą, nie uznając i nie odczuwając wszystkich swoich uczuć. Nie unikaj niewygodnych uczuć, takich jak gniew i smutek. Jeśli je wypierasz, odrzucasz część siebie. Pozwól sobie na wyrażenie ich w zdrowy, pełen szacunku sposób.

Zadbaj o swoje ciało.
Dobre zdrowie jest naprawdę bezcenne. Podaruj sobie dobre samopoczucie fizyczne – regularnie ćwicz, zdrowo się odżywiaj, pij wodę, śpij 7-8 godzin przez większość nocy i ogranicz alkohol.

Realizuj swoje pasje, hobby i marzenia.
Hobby może być zabawne, relaksujące, wymagające, kreatywne, towarzyskie, sportowe lub edukacyjne. Różne hobby odpowiadają nam na różne potrzeby. Znajdź coś, co odpowiada tobie. Odkryj swoje pasje i zainteresowania.

Żyj dla siebie.
Podobnie jak własne granice, bycie asertywnym jest sposobem na pokazanie innym, że twoje opinie i potrzeby mają znaczenie. Kochanie siebie oznacza, że ​​znasz swoją wartość i potrafisz przekazywać ją innym.

Napisz do siebie list miłosny.
To trudne zadanie, ale naprawdę wymaga od ciebie zidentyfikowania rzeczy, które lubisz w sobie. Trzeba się dobrze zastanowić i otworzyć, aby pisać do siebie list miłosny.

Poproś o pomoc, kiedy jej potrzebujesz.
Inną częścią dbania o siebie jest rozpoznawanie, kiedy potrzebujesz pomocy. Pomoc to nie słabość. To bardzo ludzka potrzeba. Wszyscy czasami potrzebujemy pomocy.

Mów do siebie i o sobie uprzejmie.
Mów do siebie tak, jakbyś rozmawiał z ukochaną osobą. Nie ograniczaj się myślowo, nie wyzywaj i nie krytykuj siebie. Mów do siebie z szacunkiem i uprzejmością.

Otaczaj się ludźmi, którzy traktują cię z życzliwością i szacunkiem.
To, z kim spędzasz czas, odzwierciedla to, co o sobie myślisz. Ci, którzy czują się godni, otaczają się pozytywnymi ludźmi. Czasami kochanie siebie oznacza, że ​​musisz zakończyć relacje z agresywnymi lub niemiłymi ludźmi, przyjaciółmi i partnerami.

Pozwól sobie na przerwę.
Czas zwolnić i pozwolić odpocząć ciału i umysłowi. Nie musisz robić wszystkiego. Ustal priorytety, co ma największe znaczenie dla ciebie i odrzuć wszelkie poczucie winy związane z niewykonaniem czegoś. Odpoczynek to odmładzająca i podstawowa forma dbania o siebie.

Jak kochać siebie – Podsumowanie:

Jeśli dojrzałeś już do miłości własnej i do tego, że chcesz być świadomy siebie. Ćwicz jedną lub dwie czynności /powyżej/ związane z miłością do siebie przez tydzień lub dwa, a następnie wypróbuj jeden z trudniejszych sposobów. Gdy codziennie będziesz ćwiczył i budował swoją rutynę, wówczas to wejdzie w nawyk i już nie będzie sprawiać żadnego wysiłku.

PS. To oczywiste, że to TY najbardziej w całym wszechświecie zasługujesz na miłość i uczucie. Daj je sobie. – August Witti

_____________
#JakKochacSiebie

najnowsze z prawdziwie

Anarchia jest dobra

Anarchia jest dobra

Anarchia jest dobra. Żadna ze znanych mi osób nie wierzy, że anarchia
Czym jest wiara?

Czym jest wiara?

Czym jest wiara? To poważne rozważania, biorąc pod uwagę, że wiara ma

Indolencja umysłowa

Indolencja umysłowa. To co piszę jest smutne i przykre, ale cierpimy na
Translate »
idź do góry