Najtrudniej poznać samego siebie

Jak kochać siebie

Jak kochać siebie

w prawdziwie/świadomie/zdrowotnie

Jak kochać siebie? Rzadko kiedy zadowolenie z siebie jest spełnione. Na ogół żyjemy w negatywności, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Wydaje się nam, że możemy ganić siebie, innych, narzekać, eksplodować złością, przeklinać i oceniać. Niestety nie możemy, gdyż szkodzimy sobie. Gdy skupiamy się na miłości i współczuciu dla samego siebie, budujemy poczucie własnej wartości i przełamujemy współzależności, dzięki czemu możemy tworzyć zdrowsze, szczęśliwsze relacje. A przede wszystkim uszlachetniamy siebie, co zaś niesie nam powodzenie, dobrostan i zdrowie.

Jak kochać siebieJak kochać siebie?

Miłość do siebie jest jedną z najtrudniejszych, a zarazem najważniejszych dla nas rzeczy do nauczenia, jakie kiedykolwiek zrobimy. To właśnie jest świadoma zmiana i świadome budowanie własnego życia. Z różnych powodów łatwiej jest kochać innych niż siebie. Bywa, że dla siebie potrafimy być okropni. Nieustannie poddajemy się ostrej wewnętrznej krytyce, niezdrowym związkom, toksycznym substancjom i samookaleczeniu.

Kochanie siebie nie jest samolubne i egoistyczne, jak wielu z nas sadzi. Ta miłość własna poprawia relacje z samym sobą i jest doskonałym przykładem świadomości, a zatem miłości. Nie możemy w pełni kochać innych nie kochawszy siebie. Jesteśmy jedyną osobą, z którą będziemy przez całe życie. Dlatego musimy wykształcić w sobie miłość do siebie, umiejętność cieszenia się własnym towarzystwem, zaufanie do sobie i rozpoznawanie swoich dobrych cech. No bo jak inaczej? Nasza relacja z samym sobą jest najważniejszą i najdłuższą relacją w życiu. Warto zatem poświęcić czas i wysiłek na zrozumienie siebie, na rozwój i na nawiązanie ze sobą bardziej kochającej relacji.

Kochania siebie czy miłości do siebie można się nauczyć. Oto kilka podpowiedzi, które ćwiczone, wzmacniają miłość własną lub ją uaktywniają. Często o tym co należy wyćwiczyć w sobie piszę i na ogół są te tożsame punkty. Zatem ćwiczmy.

Poznaj siebie.
Nie da się kochać siebie, nie wiedząc kim jesteś. Odkrywaj siebie nieustannie, podejmując wyzwania i angażuj przy tym to, w co wierzysz, co cenisz i lubisz.

Powiedz NIE, kiedy musisz.
Twoje granice są niezbędną formą dbania o siebie. Pozwalają one innym wiedzieć, że zasługujesz i oczekujesz szacunku. Także sobie wyznaczajmy granice, gdy wiemy, że postępujemy niegodnie.

Nie porównuj się z innymi.
Inni nie są lepsi ani gorsi, są po prostu inni. Masz wartość taką, jaką masz, a akceptacja siebie oznacza, że ​​nie ma potrzeby dokonywania porównań. Zwłaszcza z innymi.

Bądź zawsze obecny.
Wokół nas pełno rozproszeń. Wiele z nich jest wartościowych, ale ich nadmiar nuży i wyczerpuje. Powstrzymują nas one przed prawdziwym poznaniem siebie, przede wszystkim od bycia sobą.

Wykorzystuj swoje mocne strony.
Wszyscy mamy ogromne dary, ale wiele z nich pozostaje niezauważonych. Kiedy jesteś zajęty i rozproszony, trudno jest uzyskać dostęp do tych wspaniałych cech. Skupienie się na swoich mocnych stronach zwiększy Twoje pozytywne uczucia do siebie.

Podaruj sobie smakołyk.
Smakołyki to coś wyjątkowego, co dajesz sobie z radością. W przeciwieństwie do nagrody, nie trzeba na nie zapracować. Bądź dla siebie po prostu dobry, dając sobie smakołyki.

Bądź ze sobą szczery.
Większość z nas niestety jest wirtuozami samooszukiwania. Bywa, że nawet nie wiemy, że to robimy. Uczciwość wobec siebie jest kluczowa. To za jej pomocą możemy dostrzec to, co niechciane i zmienić to, co niekorzystne. Miłość własna oznacza branie odpowiedzialności za wszystko w swoim życiu, a przede wszystkim za siebie.

Uwolnij się od błędów i niedoskonałości.
Jesteś dla siebie surowy. Prawdopodobnie jesteś dla siebie trudniejszy niż ktokolwiek inny. Daj sobie trochę luzu i przyjmij swoje człowieczeństwo. Błędy są normalne. Niedoskonałości są częścią tego, co sprawia, że ​​jesteś.

Pracuj nad wybaczaniem sobie większych rzeczy.
Czasami trzymamy się żalu do siebie. Przebaczenie samemu siebie to proces polegający na stopniowym wierzeniu, że naprawdę zrobiłeś wszystko, co w twojej mocy.

Zaakceptuj, że niektórzy ludzie cię nie polubią.
Zgadza się, niektórzy ludzie cię nie lubią i to jest w porządku. Nie marnuj czasu, próbując zadowolić ludzi, których nie można zadowolić lub ludzi, którzy po prostu nie są dla ciebie aż tak ważni.

Wyznacz swoje priorytety.
Co tydzień umieszczaj coś zabawnego w swojej stronie, liście, dzienniku. Nie zaniedbuj tego. Podobnie jak odpoczynek, wszyscy potrzebujemy zabawy, aby czuć się dobrze. Nie oszczędzaj na tej ważnej potrzebie.

Ćwicz wdzięczność.
Wdzięczność to jeden z najprostszych sposobów na skupienie się na dobru w sobie i w swoim życiu. Spróbuj zidentyfikować 3 rzeczy, za które jesteś wdzięczny każdego ranka.

Zapisuj swoje sukcesy.
Praktykuj tę aktywność związaną z miłością do siebie, ponieważ tworzy ona zapis twoich osiągnięć (dużych i małych), które możesz ponownie przeczytać, gdy czujesz się przygnębiony. Codziennie też czytaj swoją listę /dziennik/, by uzyskać maksymalne korzyści.

Poczuj swoje uczucia.
Uczucia są integralną częścią tego, kim jesteśmy. Nie możesz być autentyczną osobą, nie uznając i nie odczuwając wszystkich swoich uczuć. Nie unikaj niewygodnych uczuć, takich jak gniew i smutek. Jeśli je wypierasz, odrzucasz część siebie. Pozwól sobie na wyrażenie ich w zdrowy, pełen szacunku sposób.

Zadbaj o swoje ciało.
Dobre zdrowie jest naprawdę bezcenne. Podaruj sobie dobre samopoczucie fizyczne – regularnie ćwicz, zdrowo się odżywiaj, pij wodę, śpij 7-8 godzin przez większość nocy i ogranicz alkohol.

Realizuj swoje pasje, hobby i marzenia.
Hobby może być zabawne, relaksujące, wymagające, kreatywne, towarzyskie, sportowe lub edukacyjne. Różne hobby odpowiadają nam na różne potrzeby. Znajdź coś, co odpowiada tobie. Odkryj swoje pasje i zainteresowania.

Żyj dla siebie.
Podobnie jak własne granice, bycie asertywnym jest sposobem na pokazanie innym, że twoje opinie i potrzeby mają znaczenie. Kochanie siebie oznacza, że ​​znasz swoją wartość i potrafisz przekazywać ją innym.

Napisz do siebie list miłosny.
To trudne zadanie, ale naprawdę wymaga od ciebie zidentyfikowania rzeczy, które lubisz w sobie. Trzeba się dobrze zastanowić i otworzyć, aby pisać do siebie list miłosny.

Poproś o pomoc, kiedy jej potrzebujesz.
Inną częścią dbania o siebie jest rozpoznawanie, kiedy potrzebujesz pomocy. Pomoc to nie słabość. To bardzo ludzka potrzeba. Wszyscy czasami potrzebujemy pomocy.

Mów do siebie i o sobie uprzejmie.
Mów do siebie tak, jakbyś rozmawiał z ukochaną osobą. Nie ograniczaj się myślowo, nie wyzywaj i nie krytykuj siebie. Mów do siebie z szacunkiem i uprzejmością.

Otaczaj się ludźmi, którzy traktują cię z życzliwością i szacunkiem.
To, z kim spędzasz czas, odzwierciedla to, co o sobie myślisz. Ci, którzy czują się godni, otaczają się pozytywnymi ludźmi. Czasami kochanie siebie oznacza, że ​​musisz zakończyć relacje z agresywnymi lub niemiłymi ludźmi, przyjaciółmi i partnerami.

Pozwól sobie na przerwę.
Czas zwolnić i pozwolić odpocząć ciału i umysłowi. Nie musisz robić wszystkiego. Ustal priorytety, co ma największe znaczenie dla ciebie i odrzuć wszelkie poczucie winy związane z niewykonaniem czegoś. Odpoczynek to odmładzająca i podstawowa forma dbania o siebie.

Jak kochać siebie – Podsumowanie:

Jeśli dojrzałeś już do miłości własnej i do tego, że chcesz być świadomy siebie. Ćwicz jedną lub dwie czynności /powyżej/ związane z miłością do siebie przez tydzień lub dwa, a następnie wypróbuj jeden z trudniejszych sposobów. Gdy codziennie będziesz ćwiczył i budował swoją rutynę, wówczas to wejdzie w nawyk i już nie będzie sprawiać żadnego wysiłku.

PS. To oczywiste, że to TY najbardziej w całym wszechświecie zasługujesz na miłość i uczucie. Daj je sobie. – August Witti

_____________
#JakKochacSiebie

najnowsze z prawdziwie

Duchowość kwantowości

Duchowość kwantowości. Odkrycie fizyki kwantowej na nowo zdefiniowało sposób, w jaki postrzegamy
trójkąt dramatyczny

Trójkąt dramatyczny Karpmana

Trójkąt dramatyczny jest dobrze znanym modelem psychologicznym. Sporo ludzi powiela ten odwieczny, choć
Translate »
idź do góry