Najtrudniej poznać samego siebie

Jak kochać siebie w 12 krokach

Jak kochać siebie w 12 krokach

w prawdziwie/świadomie/zdrowotnie

Jak kochać siebie w 12 krokach. To oczywiste, że gdy odkrywasz siebie i swoją świadomość, możesz osiągnąć więcej. Gdy wkraczasz już na ścieżkę samoświadomości, dostrzegasz potrzebę dbania o siebie i swoja psychikę, a w ten właśnie sposób dbania o planetę i o wszystko. To niestety nadal jest wyższy poziom świadomości, gdyż pozwala postrzegać świat poprzez siebie. Nie, jak do tej pory zewnętrznie, bez kojarzenia tego co zewnętrz, z tym co w środku.

Postrzeganie poprzez siebie natomiast, to mentalne i wyobrażeniowe wprowadzenie do swojego wnętrza struny /muzycznej struny/. Struny którą nieustannie w sobie obserwujemy, a która nie powinna drgnąć. A raczej nieustannie dążymy do tego, by nie drgała. Każdy wewnętrzny podmuch emocjonalności pobudza tą strunę. A ona ma nie drgać i nie powinna brzmieć. Ot i cała zabawa.

Jak kochać siebie w 12 krokach

Jak kochać siebie

W wielu felietonach o tym piszę. Piszę o najistotniejszej na świecie idei. Idei dla każdego z nas niosącej szczęście, miłość i pokój. Idei tak potężnej, że jest niezwyciężona. Jak zatem sprawić, by te nasze starania o wyższą świadomość zaczęły się spełniać? Jak być szczęśliwym?

Oto kilka praktyk by wprowadzić w swoje życie miłość własną, auto opiekę, a w konsekwencji szczęście i miłość w ogóle. 

1. Pielęgnuj wdzięczność

Z pewnością słyszałeś to milion razy, ale prawdą jest, że prowadzenie dziennika wdzięczności, za co jesteś wdzięczny, może mieć duży wpływ na twój sposób myślenia i postrzegania świata. Badania wskazują, że włączenie wdzięczności do codziennego życia pomaga odeprzeć stres, poprawić jakość snu, pielęgnować pozytywne relacje społeczne i rodzinne. Niejednokrotnie uratować związki i przyjaźnie.
____________________

Myśląc o rzeczach, za które jesteś wdzięczny, szukaj pozytywnych przykładów, notuj, dlaczego ta rzecz sprawia, że ​​jesteś za nią wdzięczny.

2. Pozdrawiaj przechodniów

Nie ma znaczenia, czy tylko kiwniesz głową, czy się uśmiechniesz, czy powiesz „dzień dobry” każdemu. Rób to tak, aby stało się to nawykiem. Ta pogodność wpływa bezpośrednio na ciebie.
____________________

Robiąc to, zauważysz, że możesz czuć się bardziej obecny i połączony ze wszystkim, w tym z osobami wokół ciebie, nawet jeśli ich nie znasz. A to duży atut dla ciebie i twojej – zarówno świadomości, jak i podświadomości.

3. Stosuj cyfrowy detoks

To nadmiar informacji nas zniewala i ogłupia, bo powoduje nadmiar myśli. Odłączenie mediów /TV, Internetu, telefonu, etc./ nawet na krótki czas wpływa korzystnie na samopoczucie.
____________________

Po prostu porzuć wszystko i wyjdź do przyrody, bądź odpocznij w ciszy. Wyjdź z domu, połącz się z naturą, spotkaj z przyjaciółmi lub znajdź swoją formę wypoczynku bez myślenia. Nawet krótka przerwa pozwala się zrelaksować i skupić na tym, co sprawia ci radość i wprowadza spokój.

4. Mów dobrze o sobie i do siebie

Z natury jesteśmy wobec siebie surowi. Łatwo nam dać się złapać w nadmierną surowość i krytycyzm w stosunku do postrzeganych błędów u siebie, a co gorsza u innych. Ta negatywność, bezsensowna rozmowa z samym sobą obniża naszą motywację, zapał i samopoczucie.
____________________

Jeśli nieustannie wmawiasz sobie, że nie jesteś w czymś dobrym i masz do siebie dużo zastrzeżeń, trudno wówczas znaleźć motywację do czegokolwiek. A już najmniej podjęcia kroków w kierunku samorozwoju i samoopieki. Zaprzestań tego „Nie wierząc tym myślom” lub zmieniając temat myśli. I ćwicz pozytywne rozmowy z samym sobą. Gdyż jesteś najlepszym swoim przyjacielem. Nie wrogiem.

5. Praktykuj akty dobroci

Bycie miłym głównie dla siebie, ale poprzez siebie także dla innych może pomóc ci w nadaniu sensu celowi i sprawić, że poczujesz się mniej odizolowany od reszty.
____________________

Zrób coś miłego dla siebie, zrób dla kogoś. Mów komplement, postaw komuś posiłek, przypomnij się znajomemu ot tak, przekaż darowiznę dla potrzebujących istot i zauważ, że nastrój twój nieco się poprawia, gdy robisz coś dobrego dla czystej radości. Wzrastasz w środku, zatem robisz to dla siebie.

6. Jedz posiłki uważnie

Pośpiech nigdy nie był i nie będzie w cenie. To choroba cywilizacyjna, bo wobec nieśmiertelności duszy i niezbieżności kosmosu, pośpiech nie ma żadnego sensu. Uważne jedzenie zaś daje szansę sprawdzenia zarówno fizycznych odczuć, jak i emocji z jedzeniem związanych.
____________________

Zjedz posiłek spokojnie, w ciszy, kontemplując każdy kęs. Przeżuwaj powoli, delektuj się smakiem. Traktuj to jak rodzaj medytacji, rytuału, który działa odstresowująco.

7. Wysypiaj się

Brak wypoczynku, a zwłaszcza pełnego snu sprawia, że jesteśmy marudni, nieuważni przez cały dzień. Postaraj się spać od siedmiu do ośmiu godzin dziennie, a jeśli to możliwe w nocy, gdyż służy to zdrowiu, dobrej kondycji i uwadze.
____________________

Znajdź swój sposób na poprawę jakości swojego snu. Postaraj się zmniejszyć spożycia kofeiny po południu i wieczór, przyjmuj suplement melatoniny, relaksując się w ciepłej kąpieli lub pod prysznicem przed snem. Idź spać rozluźniony i spokojny. Albo jeśli już nic nie działa zmęcz się porządnie, to z pewnością zaśniesz.

8. Oddychaj świadomie

Świadomy oddech to taki, gdzie myślisz wraz z oddechem – wdech – wydech. Poświęć chwilę w ciągu dnia na świadomy oddech. Może być to na spacerze, w ruchu, w sklepie, gdy sobie przypomnisz, przed zaśnięciem tak, aby skupić się tylko na oddychaniu. Wykazano, że ćwiczenie nawet kilku minut dziennie głębokiego oddychania przyspiesza reakcję relaksacyjną naszego organizmu i reguluje stres.
____________________

Ćwiczenia głębokiego oddechu polegają na wykonaniu wdechu /licząc do 4/, przytrzymaniu oddechu /licząc dalej do 7/ i wydechu /dochodząc do 8/. I od nowa.

9. Sprzątaj tam gdzie przebywasz

To, jak się czujesz – wpływa na twoją regeneruję lub stres. Uporządkowanie miejsca pracy, mieszkania, pobytu, również ma na to wpływ, gdyż korzystasz z tego gdzie jesteś i chciałbyś zapamiętać otoczenie jak najpiękniej.
____________________

Uporządkuj swoją przestrzeń. Ta uporządkowana przez ciebie przestrzeń ma cieszyć ciebie. Nagródź się za to np. dbając o siebie w czystej przestrzeni.

10. Wybacz sobie i innym

Trzymanie żalu, bólu i urazy rani nas samych, rani też innych. Ale głównie to ciebie boli i rani. Ranią nas emocje z tym związane. Ale uświadomić sobie trzeba, że przeszłość już minęła i nie wróci, więc nie ma co przydawać jej wadze. Być może wszyscy chcą zgody.
____________________

Trzeba jednak wiedzieć, że zadry w naszej psychice i brak przebaczenia rodzą w nas negatywne myśli. Te zaś nie pozwalają nam na świadomość. Odpuść i nie chodź spać w złości, gdyż nie leży to w twoim zdrowotnym interesie.

11. Zaangażuj się w samoopiekę

Codzienna dbałość o siebie ma wyglądać jak rozpieszczanie. Chodzi o ciało i psychikę, zatem należało by dobrze się odżywiać, dostarczać organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych, aby wesprzeć mózg i ciało. Podobnież jest z ćwiczeniem. Twoje ciało wymaga rozciągnięcia i ruchu – nie odmawiaj mu tego.
____________________

Ćwiczenia i dbałość nie musza być czasochłonne. Szukaj raczej krótkich interwałów czasu /10-20 min./ w ciągu całego dnia, w których wyjdziesz na spacer, zrelaksujesz się, wynagrodzisz i zadbasz o siebie świadomie.

12. Bądź dla siebie miły

Jesteśmy zbyt pamiętliwi i nad wyraz drażliwi. Zamiast brać rzeczy do siebie /osobiście/ i być samokrytycznym wobec siebie i innych, lepiej okazać empatię i zrozumienie drugiej osobie, ale przede wszystkim sobie. Pokochać siebie.
____________________

Pomyśl o sposobach, wywierania pozytywnego wpływu na siebie i na innych. Może to być grzeczność i pomoc potrzebującemu, np. kobiecie niosącej ciężary, może zaproponowanie kawy w pracy i zrobienie jej dla wszystkich. Pamiętaj jutro też jest nowy dzień, więc jeśli dziś się o coś z kimś pokłóciłeś, daj sobie spokój z urazą, wybacz i zacznij jutro od nowa. I kochaj przede wszystkim siebie.

Kochać siebie – Podsumowanie:

Postaraj się być dla siebie najlepszym przyjacielem, troskliwym i wybaczającym, tak jakbyś traktował kochaną osobę. To oczywiste, że próbujemy zostać najlepszą wersją siebie, gdyż nam to najnormalniej w świecie służy. Ale bycie lepszym oznacza też lepsze traktowanie siebie.

PS. Wiele razy proponowałem miłość i przyjaźń, ale nigdy nie sobie. A powinienem zacząć od siebie i kochać siebie. – August Witti

___________
#KochacSiebie

najnowsze z prawdziwie

Czym jest intencja?

Czym jest intencja? Intencja /zamiar, dobra chęć/ to stan psychiczny, w którym
Bóg jest nauką

Bóg jest nauką

Bóg jest nauką. Nauka to odwieczna chęć zrozumienia wszechrzeczy, a wszechrzecz to
Translate »
idź do góry