Jak pozbyć się bólu

Jak pozbyć się bólu?

w prawdziwie/świadomie/zdrowotnie

Jak pozbyć się bólu? Wszyscy wiemy co to jest ból, niektórzy nawet aż za bardzo, gdyż doświadczają bólu codziennie. Nie ukrywam, że należę do tych osób jako, że mam sporo konfliktów wewnętrznych, które rozwiązuję, raczej się nie oszczędzałem, ponadto uprawiałem zbyt dużo ryzykownych sportów, aby wyjść z tego bez szwanku. Trójstronne podejście do uczenia się bólu może poprawić jakość życia osób doświadczających bólu przewlekłego. Ból nie oznacza, że ​ciało jest uszkodzone, myśli, emocje i doświadczenia wpływają na ból, także ponownie przeszkolenie dla nadopiekuńczego system bólu.

Jak pozbyć się bóluJak pozbyć się bólu

Przewlekłego bólu doświadcza co piąty ziemianin. Bólu zaś doświadcza każdy. Gdy ból utrzymuje się dłużej, może zakłócić każdy aspekt naszego życia. Trzeba jednak wiedzieć o bólu tyle, że mniejsze zagrożenie oznacza mniejszy ból. A błędnym przekonaniem jest, że ból odzwierciedla uszkodzenie tkanek. Aby zrozumieć ból, trzeba znać jego koncepcje.

  • Ból jest obrońcą.
  • System bólu często bywa nadopiekuńczy.
  • Ból tworzy się w mózgu.
  • Nie jest dokładnym wskaźnikiem stanu tkanek.
  • Jest wiele potencjalnych przyczyn bólu.
  • Wszyscy jesteśmy bioplastyczni, czyli przystosowujemy się do zmian.
  • Edukacja przeciwbólowa to sposób leczenia bólu.
  • Ból nie oznacza, że ​ciało jest uszkodzone.
  • Myśli, emocje i doświadczenia wpływają na ból.

Ból jest obrońcą:

Informacja, która do nas dociera w postaci bólu, jest ostrzeżeniem, że trzeba przystopować, cokolwiek robimy. Czyli na dobrą sprawę winniśmy bólowi szacunek, za to że nas ostrzega. Powinniśmy wziąć tę informację do siebie i dokładnie ją przemyśleć, ale i szukać rozwiązań i poczytać tak, aby zrozumieć.

System bólu często bywa nadopiekuńczy:

Gdy ból staje się nadopiekuńczy, wszystko go może wywołać. Wykonywanie ruchów lub ćwiczeń, które powodują ból, pomogą mu się zresetować. Resetowanie bufora systemu bólu wymaga czasu. Ale nasz system zapamiętuje każdą małą wygraną i powoli, ale pewnie robi postępy.

Ból tworzy się w mózgu:

Nasz mózg może nawet wywoływać sam uczucie bólu w miejscach, w których nie ma nocyceptorów /np. ręka której brakuje/. Ból zatem jest po prostu przypadkowym produktem ubocznym nieznanego zestawu oddziałujących ze sobą obszarów mózgu.

Nie jest wskaźnikiem stanu tkanek:

Nieprzyjemne doznania czuciowe i emocjonalne związane z faktycznym lub potencjalnym uszkodzeniem tkanki są zawsze subiektywne. Dwa procesy /nocyceptywny i neuropatyczny/ powodują, że szkodliwe bodźce są postrzegane jako ból, gdy centralny i obwodowy układ nerwowy są nienaruszone. Nazywamy ten ból neuropatycznym.

Jest wiele potencjalnych przyczyn bólu:

Uczulenia, ból przewlekły, przyczyny psychologiczne, psychosomatyczne, skurcze mięśni, napięcie, przykurcze, sumowanie przestrzenne, wyuczona reakcja, wady genetyczne wyolbrzymiające doznania, neutrofile, przewlekłe ogólnoustrojowe zapalenie i stany zapalne, zapalenie nerwów, neuropatyczne, uwięzienie nerwów, dystans społeczny, palenie ect.

Wszyscy jesteśmy bioplastyczni, czyli przystosowujemy się do zmian:

Zdolność przystosowywania się do zmian to ogromna ludzka zaleta. Ta zdolność jest tak wielka, że jak coś zrozumiemy, to już jakbyśmy zawsze to wiedzieli i umieli. Zatem warto pracować nad zmianami własnych cech czy schematów, gdyż okazuje się to być łatwe.

Edukacja przeciwbólowa to sposób leczenia bólu:

Na tej zasadzie jak powyżej działa edukacja przeciwbólowa, gdyż jak coś zrozumiemy, odsłoni się przed nami, już takiej wagi do tego nie przywiązujemy, gdyż jest zwykłe i normalne.

Ból nie oznacza, że ​ciało jest uszkodzone:

Na tej samej zasadzie jak fakt, że ból nie jest wskaźnikiem stanu tkanek, wszystkie nieprzyjemne doznania czuciowe i emocjonalne związane z faktycznym lub potencjalnym uszkodzeniem tkanki są zawsze subiektywne.

Myśli, emocje i doświadczenia wpływają na ból:

Myślenie, a co za tym idzie gadanie o własnym bólu, podsyca ten ból, zamiast go neutralizować. Wszystko na co zwracamy w swoim życiu uwagę, zasilamy. Czyli de facto powodujemy, że się nam jawi. I odwrotnie, jeśli zaprzestaniemy gadać i myśleć o czymś, powoli zaczyna to coś z naszego życia znikać. Dzieje się to z prostej przyczyny, iż za wszystko w swoim życiu jesteśmy odpowiedzialni i wszystko tworzymy świadomie, bądź nie.

Jak pozbyć się bólu – Podsumowanie:

I jak zwykle, im więcej płaszczyzn poznawczych uruchomimy do zrozumienia bólu, podobnie jak ze wszystkim, przestanie on dla nas być zagrożeniem, gdyż człowiek boi się nieznanego, jak zresztą każde zwierzę. Zatem trzeba poznać coś, aby oswoić.

PS. Poznanie jest miarą szczęścia i dobrostanu, gdyż pozbywamy się strachu. – August Witti

______________
#JakPozbycSieBolu