Jak zacząć działać

Jak zacząć działać

w filozoficznie/prawdziwie/świadomie

Jak zacząć działać? Z racji tego, że człowiek podąża, potrzebą ludka jest działanie. Najtrudniejsze w podejmowaniu czegoś zwykle nie jest znalezienie motywacji, aby to zrobić, ale pomysł “od czego zacząć”. Dlatego też fajnie jest korzystać z różnych porad, których obecnie od groma i to w różnym stopniu zaawansowania. Porady, nazwijmy je “motywacyjne”, są wszechstronne i stosowane są do każdego projektu, który możemy podjąć. Informacja o tym, jak zacząć działać z konkretnym celem, nie dosyć, że jest indywidualna, to zwykle wymaga ukierunkowania.

Jak zacząć działaćJak zacząć działać?

Inaczej uczymy się grać w tenisa, a inaczej uczymy się jak radzić sobie z problemami w związku. Dobrze na początek jest wiedzieć jak, aby trzymać się tematu i koncentrować na wynikach swoich celów. W obu przypadkach potrzebujemy bardzo różnych, ale konkretnych instrukcji, aby zacząć.

Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania umożliwiającego rozpoczęcie każdego działania. Jednak zawsze możemy sobie pomóc chociaż zbliżyć się do ustalenia, jak co zrobić. Oto kilka przykładów działań wstępnych.

Zmęcz się fizycznie

Zmęczmy się fizycznie zanim zaczniemy się męczyć intelektualnie. Człowiek z natury, jak każde żyjątko, potrzebuje powietrza /tlenu/, wody, uziemienia, ruchu i słońca, opcjonalnie jedzenia. W tym celu, aby zwiększyć swoją wydajność intelektualną, należy dostarczyć organizmowi tych czynników. Ale dostarczyć ich nie po wykonanej pracy, bo to psu na budę, ale przed nią. Zatem zanim przystąpimy do działania warto się dotlenić, chociażby medytacją, nawodnić i poruszać tak, aby odblokować zastoje z nocy.

Podziel na części

Gdy pierwszy raz myślimy o robieniu czegokolwiek, zwłaszcza czegoś dużego, musimy bezwzględnie wiedzieć od czego zacząć. Zatem pierwszym działaniem powinno być zasięgnięcie wiedzy, przemyślenie sprawy i rozbicie wyzwania na mniejsze kroki, z którymi na początku śmiało sobie poradzimy.

Zwykle istnieje porządek rzeczy. Po ustaleniu kolejności kroków, rozbijamy nasz cel na mniejsze. Zaś przy mniejszych krokach jesteśmy bardziej skupieni i zwykle je ogarniamy. Gdy podejmiemy decyzję tego pierwszego kroku, możemy się skupić nad tym, co musimy zrobić lub czego się nauczyć, aby ten malutki cel osiągnąć.

Nie skupiaj się na przeszkodach

Czasem gdy nawet podzielimy nasz projekt, “nasz cel”, na etapy, nadal może on być dla nas przytłaczający. A z pewnością to nastąpi, gdy będziemy się martwić tym co za nami. Przeszłość, nawet ta najbliższa, może nas pochłonąć. To zaś nie pozwoli nam skończyć nawet tego pierwszego kroku, a co dopiero całości. Takie problemy są bezcelowe. Martwić należy się tylko aktualnymi problemami, bo są tu i teraz, a nie problemami z przeszłości lub przyszłości. Pierwsza to już przeszłość i minęła, a druga jeszcze nie istnieje. Zatem nie ma się specjalnie czym martwić.

Usuń rozpraszacze

Rozproszenia są wszędzie wokół nas, ale koniecznością jest ich usunięcie lub zignorowanie, aby cokolwiek zacząć. Zatem odłóżmy telefon, wyłączmy telewizor, także komputer jeśli niepotrzebny, zakomunikujmy światu, że nie wolno nam przeszkadzać. Nasz czas jest ważny, jak każdego i jeśli pozwolimy sobie na skupienie, możemy zacząć działanie znacznie łatwiej.

Zejdź z linii startu

Jeśli już wszystko inne zawiedzie, zacznijmy nie od początku, jak nam się wydaje, ale w dowolnym miejscu. Jeśli później nadal nie będziemy mogli zacząć, zacznijmy gdziekolwiek, na chybił trafił. Nie ma doprawdy znaczenia, czy coś robimy po kolei, czy nie, byle by zacząć i nabrać rozpędu. Gdy zaś się już wdrożymy, ominiemy początkowe blokady i wejdziemy na kurs działania. Lepiej jest zrobić coś niż nic. Istnieje coś takiego jak apatia. To trudna rzecz do zwalczenia, ale możliwa. Należy wówczas zastosować dodatkowe rozwiązania.

Zmień zdanie

Czasami naprawdę prostą sprawą jest udawanie sukcesu, aż się on zrealizuje. Możemy zmienić sposób działania swojego mózgu, uczynić swoje nastawienie bardziej pozytywnym – po prostu próbując. Zacznijmy od przemyśleń swojej pracy. Dopóki nie minie niechęć, bądź nie podejmiemy decyzji o zaprzestaniu, nadal jest to nasze działanie i nadal powinniśmy je realizować. Zrestartujmy nasze myślenie. Znajdźmy coś, co pokochamy w swoim działaniu, gdyż każde działanie winno być zabawą, nie pracą. Ale jeśli w dalszym ciągu nam nie wychodzi, zmieńmy działanie, by nie popaść we frustrację.

Nagradzaj siebie

Jeśli skończymy pracę nad naszym zadaniem, którego się obawiamy, nagródźmy się za to. To tzw. przysłowiowa “wiecha”. Jeśli skończymy duży projekt, pozwólmy sobie na cały dzień wypoczynku lub robienia tego co kochamy. To nas rozluźni i doda nam skrzydeł.

Jak zacząć działać – Podsumowanie:

Jeśli nie czujemy odpowiedniej motywacji do działania, zacznijmy je planować tak, aby zanim do niego przystąpimy, zająć właściwą pozycję. Gdy mamy pewność, że może ta praca, to zadanie przynieść nam jakikolwiek problemy, zacznijmy planować z wyprzedzeniem kolejne kroki. Znajdźmy taką postawę i sytuację, w której będziemy mogli się realizować i którą będziemy lubili. Każde zadanie winno być zabawą, nie zaś presją mentalną. Nie pozwalajmy sobie na represjonowanie siebie zbędnymi myślami. Nie traćmy celu z oczu.

PS. Praca jak to praca, nie musi być lubiana, ani przynosić bezpośrednich korzyści. Byle była wesołą zabawą, a wszystko będzie OK. – August Witti

______________
#JakZaczacDzialac