Jest tylko tu i teraz

Jest tylko tu i teraz

w świadomie

Jest tylko tu i teraz. Co wiemy o czasie? Mówi się, że czas płynie niepowstrzymanie i ciągle się rozwija. Poeci mówią, że czas potyka się, pełza, zwalnia, a czasem nawet wydaje się zatrzymywać. Mówią, że przeszłość jest nieunikniona. Ale gdy budzimy się ze snu, mamy mglistą świadomość, że poczucie czasu, którego właśnie doświadczyliśmy, jest iluzoryczne. Carlo Rovelli – włoski fizyk teoretyk, popełnił książkę pt. Siedem krótkich lekcji fizyki, zawierającą tematy m.in. czarnych dziur, kwantów i czasu. Ale istotą tej pozycji jest obserwacja czasu, który zdaniem twórcy w ogóle nie istnieje, w jakimkolwiek głębokim sensie swego istnienia.

Jest tylko tu i terazJest tylko tu i teraz – Obserwacja:

Zgodnie z teorią Carlo Rovelli, sam czas znika na najbardziej podstawowym poziomie. Teorie proszą nas o zaakceptowanie poglądu, że czas jest jedynie funkcją naszej ludzkiej percepcji. Patrząc, widzimy świat jak przez szybę, oglądamy grę cieni w jaskini Platona. Niezaprzeczalne doświadczenie czasu jest nierozerwalnie związane ze sposobem, w jaki zachowuje się ciepło. Czas jest ulicą jednokierunkową. W elementarnej gramatyce rzeczy nie ma rozróżnienia między „przyczyną” a „skutkiem”.

Jest tylko tu i teraz – Rozważania:

Pogląd Rovelliego jest taki, że nie ma sprzeczności między wizją wszechświata, która sprawia, że ​​ludzkie życie wydaje się małe i nieistotne, a naszymi codziennymi smutkami i radościami. Jesteśmy częścią natury, a radość i smutek są aspektami samej natury. Natura jest znacznie bogatsza niż tylko zestawy atomów. W Siedmiu lekcjach jest fragment, w którym autor porównuje fizykę i poezję: obie próbują opisać to, co niewidzialne. Można by dodać, że fizyka, odchodząc od rodzimego języka równań matematycznych, w dużym stopniu opiera się na metaforze i analogii.

Rovelli ma dar do niezapomnianych porównań. Mówi nam na przykład, tłumacząc, że płynny „upływ” czasu jest iluzją, że „wydarzenia świata nie układają się w uporządkowaną kolejkę jak Anglicy, tłoczą się chaotycznie jak Włosi”. Pojęcie czasu, jak mówi, „straciło warstwy jedna po drugiej, kawałek po kawałku”. Zostaje nam „pusty, smagany wiatrem krajobraz, niemal pozbawiony wszelkich śladów doczesności… świat odarty z esencji, lśniący jałowym i niepokojącym pięknem”.

Praca Rovelliego jako fizyka, w prostych słowach, zajmuje z jednej strony dużą przestrzeń pozostawioną przez Einsteina, a z drugiej rozwój teorii kwantowej. Jeśli ogólna teoria względności opisuje świat zakrzywionej czasoprzestrzeni, w której wszystko jest ciągłe, teoria kwantowa opisuje świat, w którym oddziałują dyskretne ilości energii. Mówiąc słowami Rovelliego, „mechanika kwantowa nie radzi sobie z krzywizną czasoprzestrzeni, a ogólna teoria względności nie może wyjaśnić kwantów”. Tak czy inaczej świat jest iluzją obserwacji, której dokonujemy. Mało tego, obserwacja ta jest indywidualna i zależna od wielu czynników wiedzy i świadomości obserwatora.

Jest tylko tu i teraz – Podsumowanie:

Dla świadomego umysłu jest zrozumiałe i oczywiste, że przeszłość nie istnieje, bo już jej nie ma i nie wróci. Zatem powinna być ignorowana i marginalizowana. Generalnie nie ma co o niej myśleć, bo ani się nie zmieni, ani też nie zniknie. Była i nie ma. Przyszłość zaś jest niewiadomą i nie można jej w żaden sposób przewidzieć. Za to można ją budować tu i teraz. I tylko tu i teraz istnieje. I na tym mamy się skupić. Dodać muszę, że skupić mamy się tylko na sobie, bo również poza nami nic nie istnieje, gdyż wszystko co tworzymy jest iluzją materii i wydarzeń. Zatem żyjemy w tu i teraz i tylko tym mamy się zajmować. Nie da się rozpamiętywać przeszłości i snuć przyszłości, gdyż są zmienne i wystarczy jeden drobny element, by wszystko w naszych głowach przebudować. Trwałością jest tylko chwila obecna, a prawdą istnienie. Amen.

PS. Jestem ja, tu i teraz, reszta jest iluzją. – August Witti

________
#TuiTeraz

Tags: