Najtrudniej poznać samego siebie

Kochać siebie to zupełnie inny poziom

Kochać siebie to zupełnie inny poziom

w prawdziwie/świadomie/topowo

Kochać siebie to dosłownie doświadczać szczęścia i bezpieczeństwa na zupełnie nowym, wyższym poziomie. Wiele czasu poświęcam miłości do siebie. Coraz bardziej dbam o to, napełniam się miłością, ale też analizuję i dostrzegam związki z całą moją rzeczywistością, którą tworzę. My, ludzie, jesteśmy chętni na oddawanie życia za innych, trudzimy się i pracujemy dla innych, osłabiamy swoje wnętrze, aby zadowolić innych, staramy się dla innych, za innych chcemy umierać. I mimo iż robimy to tylko werbalnie, to nasze ciała to czują, są na to gotowe, ba, umierają powoli dla innych. A to nie w tym rzecz.

Kochać siebie to zupełnie inny poziomKochać siebie to zupełnie inny poziom

Nieustannie szukamy miłości na zewnątrz siebie, bezrefleksyjnie, gdyż jako dzieci znajdowaliśmy miłość i bezpieczeństwo właśnie u innych. Zostawało nam wynagradzane, gdy robiliśmy dobre rzeczy. I mimo iż już dawno wyrośliśmy z tego, nadal szukamy miłości w innych ludziach. Prawda jest taka, że ​​miłość, której szukamy, może pochodzić tylko z wnętrza. Z tych też powodów czyjaś miłość nigdy nie jest wystarczająca, abyśmy poczuli się szczęśliwi i bezpieczni, bo miłość do siebie to nasze poczucie wartości, zwiększenie naszych możliwości, docenienie siebie i o dziwo, zdecydowanie lepsze zdrowie. Jakiekolwiek uwagi pod swoim adresem, smutki, niezadowolenie z siebie, uwagi do siebie są degradujące. A można i trzeba pokochać siebie.

Po co to robimy? Po co musimy pokochać siebie? Praktykując miłość własną możemy przebić się przez ograniczające przekonania i żyć życiem, które naprawdę jest wartościowe. To miłość własna zmienia nasz paradygmat. Skierowuje naszą uwagę na „ja”, osłabiając „inni”. Dzięki temu, że pokochamy siebie w końcu, będziemy mogli docenić siebie jako świat. To ty jesteś swoim światem, swoją opoką, swoim wsparciem, nie kto inny. Każdy z nas buduje własne życie, dostatek, zdrowie i powodzenie. Nie ma w nim nikogo innego. To co o nas mówią inni, dla nas może być bez znaczenia. Natomiast to co myślimy o sobie, jest istotne, bo jest cały czas w nas, w każdym momencie możemy to przywołać i to właśnie nas degraduje.

Nauczyliśmy się szukać akceptacji, pochwał i samej miłości w innych, a nie w sobie. A przecież to nasze życie, zdrowie i dobrostan. Po co więc uzależniamy swoje szczęście od innych? A cóż nam ci inni mogą dać, jeśli sami sobie tego nie damy? Świadomość czy rozwój świadomości to dążenie do szlachetności, ale nie robimy tego dla poklasku, dla bonusów, czy wypłat. Robimy to dla siebie, gdyż wówczas możemy wreszcie siebie zrozumieć, naprawić, odpuścić sobie i wybaczyć. Wreszcie możemy żyć pełnią życia. Jak zatem to zrobić, aby kochać siebie? Oto kilka przykładów:

 • Uporządkuj swój świat
  Zanim cokolwiek zaczniemy, musimy uporządkować swój świat. Porządek to rzecz, okazuje się, nie oczywista. Nie musimy odnowić i odmalować domu czy mieszkania. Za to musimy go gruntownie wysprzątać, tak aby nabrało to miejsce funkcjonalności. A samo miejsce to nie tylko nasz dom, ale i miejsce pracy, otoczenie w którym przebywamy, miasto w którym żyjemy. I chodzi tu o uporządkowanie.
 • Odrzuć ideę własnej doskonałości
  Świat jest doskonały, taki jaki jest. Ty także jesteś doskonały. Doskonałość sama w sobie nie istnieje i zakładanie, że gdzieś jednak istnieje, jest błędne. Owszem, możesz zmienić to czy owo, ale tylko dla siebie. Dla innych może to być nie do zaakceptowania, a to pociągnie za sobą paraliżujące problemy ze zdrowiem psychicznym. Zatem skup się na sobie i swoim światku, tak aby sprawiał ci on radość. Nigdy nie będziesz doskonały. Ale jest też dobra wiadomość. A mianowicie taka, że ​​już jesteś doskonały w swojej niedoskonałości.
 • Oczekiwania innych wobec ciebie są nierealistycznym standardem
  Ten chce tego, tamten innego, bo naszą ludzką naturą jest nieustanne pragnienie więcej. Jeśli nawet uda ci się osiągnąć ten nierealistyczny standard, zawsze będziesz nieszczęśliwy, gdyż zawsze chcesz więcej. Nigdy zatem się nie porównuj do nikogo. Jedyne co możesz osiągnąć w ten sposób to tylko nienawiść do samego siebie i depresja. Im więcej porównań z innymi, tym większa utrata siebie.
 • Żyj chwilą, chociaż przez chwilę dziennie
  Poświęć choć chwilę, aby zatrzymać tę niekończącą się pogoń i po prostu spójrz na siebie i w głąb siebie. Zobacz kim jesteś, doceń piękno chwili, w której żyjesz, zauważ, że świat oferuje ci wszystko, a ty żyjesz, oddychasz i funkcjonujesz. Jaki to luksus…
 • Pamiętaj o codziennej wdzięczności
  Bez dwóch zadań to klucz do szczęścia. Niewypowiedziana lub nieokazana wdzięczność nas zabija. Można zapytać dlaczego? Otóż ty sam potrzebujesz akceptacji i wdzięczności, a nigdy jej nie otrzymasz, będąc niewdzięcznym. Okazywanie wdzięczności za pomoc przyjaciół, za zdrowie, dom, sprawność i intelekt, pobudza te rzeczy do działania. Niewdzięczność je natomiast odpycha. Pamiętajmy o tym.
 • Zaakceptuj też fakt, że nie możesz i nie musisz kontrolować wszystkiego
  Jedyne, co możesz kontrolować, to samego siebie, rzeczy, na które masz bezpośredni wpływ i twoje reakcje. Nie możesz kontrolować innych, ich wyborów, zachowań, postawy, podobnie jak nie możesz kontrolować pogody. Zrób wszystko, co możesz i zawsze „zgódź się z wola nieba”. Wszystko w końcu się ułoży.
 • Samoopieka
  Świat uczy nas, że dbanie o siebie jest samolubne. My w odpowiedzi zapracowujemy się na śmierć, aby wszyscy wiedzieli, jak dobrzy jesteśmy. To zaś prowadzi nas do degradacji własnej osoby. To ty masz być zaopiekowany, nie kto inny, bo jesteś twórcą swego własnego życia. A jeśli koniecznie już potrzebujesz pomocy, wyraź to głośno i wprost do miejsca skąd się jej spodziewasz. Jedynym pewnym miejscem jest twój świat, o ile go należycie zbudujesz.
 • Sprawdź siebie emocjonalnie
  Zapytaj po prostu samego siebie „jak się czujesz?”. Poczuj to uczucie w sobie. Oddalanie tych uczuć nie na wiele się zdaje, gdyż one tak czy siak do ciebie wrócą.
 • Zmierz się z negatywnymi myślami
  Rozważ w sobie ich działanie. Czy są ci pomocne? I zanim powiesz coś negatywnego, zadaj sobie pytanie, czy ta myśl przynosi ci jakąś korzyść? Czy stwarza cię lepszym, czy gorszym? A może działa przeciwko tobie? Umiemy być wobec siebie agresywni, zwłaszcza psychicznie, a to ewidentnie nam nie służy. Te obelgi, umniejszanie, „jestem taki a taki” powoduje tylko umniejszenie naszej wartości wobec siebie.
 • Zaciśnij krąg
  Krąg społeczny, twoja chmura wpływają na całe twoje życie, nieprzerwanie. Zatem rozważ czy wszyscy w tym kręgu są ci potrzebni. Rozważ ich moc, kto ci pomaga, a kto szkodzi. I zrozum wreszcie – nie jesteś nikomu nic winien, więc jeśli ktoś ciągnie cię w dół, zrezygnuj z tej osoby. Nie jesteś nikomu winien swojego czasu ani opieki. Możesz oczywiście, jeśli chcesz. Ale możesz też porzuć tę osobę, sytuacje, bądź rzecz. To twoje życie.
 • Odżywiaj się zdrowo
  To, co jesz, wpływa bezpośrednio na twoje zdrowie psychiczne. Jeśli zjesz coś, co uważasz za złe, takie się staje. Twoja podświadomość to czuje, twoje ciało również. Ale nie wstydź się, gdyż życie jest zbyt krótkie, żeby się wstydzić za siebie i za to czego nie dopełniłeś. Nie ma to żadnego znaczenia. Zdejmij wszelkie ograniczenia, przestań się odchudzać i jedz jak człowiek. Ale jedz pokarmy, które lubisz i które są naturalne. Twoje ciało ci podziękuje, a ty podziękuj jemu.
 • Ruszaj się
  Nie ma potrzeby biegać i ćwiczyć na siłowni. Za to wypróbuj jakąś nową formę aktywności fizycznej i znajdź taką, która sprawi ci przyjemność. Po prostu baw się dobrze, a z pewnością twoje ciało wróci do normy.
 • Pamiętaj, kim jesteś
  Przeciwności losu są twoimi przyjaciółmi, bo zmuszają cię do wysiłku i uczynienia życia interesującym, abyś mógł dotrzeć tam, gdzie chcesz.
 • Kochaj swoje ciało
  Twoje ciało jest narzędziem twojej przygody, gry, filmu, życia. Jest zaprojektowane dla ciebie i jest narzędziem, dzięki któremu możesz robić wszystko, co chcesz w twoim życiu. Traktuj swoje ciało jak dziecko, z miłością i zrozumieniem, że jest doskonałe takie, jakie jest. Szczęście pochodzi z samoakceptacji.
 • Zauważ minimalizm
  Prawdziwe szczęście i miłość nie wypływają z nowych rzeczy, lecz z docenieniu tego, co już masz i czego doświadczasz. Nie zachłystuj się bogactwem świata, bo wiele z tych rzeczy zupełnie do życia nie jest ci potrzebnych, a tylko zabiera twoją uwagę.
 • Cały czas się ucz
  Poszukuj, eksperymentuj, doświadczaj. I znajdź to, co ci w tym wszystkim odpowiada. Szczęście nie bierze się znikąd, to stała, codzienna praktyka.
 • Oczyść swoje środowisko
  Usuń wszystkie negatywy, skądkolwiek one na ciebie wyzierają. Media, media społecznościowe, bzdury, które wkładasz do swojego umysłu i stają się twoim życiem. Dlatego tak ważne jest, abyś wypełniał swój umysł pozytywami, bo w ten sposób będziesz miał pozytywne i szczęśliwe życie. Nie zaprzątaj sobie głowy negatywami, bo one generują tylko strach, a ten jest twoim największym przeciwnikiem.
 • Nie bądź dla siebie zbyt twardy
  Nie wierz we wszystko, co myślisz. Ten nasz wewnętrzny krytyk, który stara się, abyśmy byli mali i bezpieczni, uniemożliwia nam pełne spokoju życie.
 • Szukaj wspierających cię ludzi
  Otaczaj się tymi, którzy cię kochają i zachęcają. Maja przypominać ci, że jesteś niesamowity i doskonały.
 • Pamiętaj o sobie
  Na tej planecie nie ma nikogo takiego jak ty, więc nie możesz porównywać się z innymi. Jedyną osobą, z którą powinieneś się porównywać, jesteś ty sam.
 • Pozbądź się toksycznych związków
  Zakończ wszystkie toksyczne związki i znajomość z każdym, kto ci umniejsza. Tacy ludzie nie zasługują na bycie częścią twojego życia.
 •  Świętuj każdy swój sukces
  Świętuj swoje wygrane bez względu na to, czy duże, czy małe. Przytul się do siebie, pogratuluj i wypowiedz te magiczne słowa „YESS”. Bądź dumny z tego, co osiągnąłeś. To cię umocni i spowoduje, że pokochasz siebie i będziesz szczęśliwy.
 • Wyjdź poza swoją strefę komfortu
  Odkrywanie, przełamywanie siebie, ciągłe próbowanie czegoś nowego tylko cię pobudza. To niesamowite uczucie, gdy zdajemy sobie sprawę, że osiągnęliśmy coś, o czym wcześniej nawet nie myśleliśmy. To rzecz, która uruchamia magiczne słowo „YESS”, bo wówczas jesteś z siebie dumny.
 • Bądź wyjątkowy
  Zauważ rzeczy, które cię wyróżniają. To właśnie sprawia, że ​​jesteś wyjątkowy.
 • Medytuj
  Poświęć czas na uspokojenie swojego umysłu, kontempluj nad sobą. Wdychaj i wydychaj, oczyszczając swój umysł z myśli i po prostu bądź.
 • Podążaj za swoimi pasjami
  Rzeczy, które cię ekscytują, które naprawdę chcesz robić, są jak paliwo dla twojego jestestwa. Pasje powodują, że realizujesz siebie nie innych.
 • Bądź cierpliwy i wytrwały
  Miłość własna stale się rozwija. Nieustannie napełniamy się miłością. To coś, co należy ćwiczyć codziennie, ale opanowanie tego może zająć całe lata, ba, całe życie. Więc bądź miły dla siebie i wspieraj się w trudnych czasach.
 • Bądź umyślny
  Uważaj na to, co myślisz, czujesz i czego chcesz. Żyj swoim życiem w sposób, który naprawdę to odzwierciedla.
 • Traktuj innych z miłością i szacunkiem
  To dzięki temu czujemy się lepiej i chcemy być tak traktowani. Co nie oznacza, że wszyscy odwdzięczą się za twoją przysługę, ale to ich problem, nie twój. Ty rób tak jak chcesz być postrzegany i szanowany.
 • Połącz się z innymi
  Gdy napotkasz wartościowych ludzi, których potrzebujesz, aby pomogli ci we wzroście, połącz się z nimi, dbaj o nich i kontaktuj się z nimi. Nie oczekuj, że przejdziesz przez swój rozwój sam, bez pomocy tych ludzi.
 • Naucz się odmawiać, gdy nie czujesz się na siłach, bądź nie chcesz
  Naucz się mówić nie. Mówienie „nie” nie czyni cię złym człowiekiem, czyni z ciebie mądrą i racjonalną osobę.
 • Wybacz sobie
  Każdy ma coś w sobie czego się wstydzi Czas to odpuścić. Nie możesz już tego zmienić, co zrobiłeś w przeszłości, ale możesz skupić się nad swoją przyszłością. Wstyd w niczym ci nie pomaga, a wręcz przeszkadza.
 • Spróbuj pisać
  Pisanie to dobry sposób uwalniania. Zapisanie wszystkiego na kartce papieru, bez względu na to, czy szalone, wredne, smutne, czy też przerażające – uwalnia. Zapisz, podrzyj, spal lub cokolwiek musisz zrobić, aby odpuścić temat.
 • Skieruj swój wzrok do wewnątrz
  Wyluzuj i usiądź na kilka minut sam ze sobą. Pomyśl o cudownych rzeczach, które dzieją się w twoim życiu. Poświęć czas marzeniom, wizjom, wyobrażeniom i spróbuj się zastanowić jak je spełnić.
 • Porzuć potrzebę aprobaty
  Zawsze znajdzie się ktoś, kto cię nie lubi albo nienawidzi. To nieistotne i nieważne. Twoje życie jest twoje.
 • Bądź realistą
  Nikt nie jest permanentnie szczęśliwy, każdego dnia. Każdy popełnia jakieś błędy, odczuwa emocje /dobre i złe/ i to jest w porządku. Pozwól sobie być takim człowiekiem.
 • Nie bój się kreatywności
  Postaraj się być kreatywny i wyrażaj siebie w dowolny sposób. Malowanie, pisanie, rzeźbienie, budowanie, muzyka, cokolwiek ci się podoba. Upewnij się, że zostawiłeś swojego wewnętrznego krytyka za drzwiami swojego umysłu i działaj. To właśnie nas buduje i wyzwala.
 • Odpuść przeszłość, traumy, ból i cierpienie
  To jest trudne i może wymagać wsparcia świadomych. Prawdą jest, że odpuszczając rzeczy, które nam się przytrafiły, to prawie jak zrzucenie ciężaru z barków. Nie musimy tego wciąż nosić ze sobą. Zasługujemy na lepsze i spokojniejsze życie.
 • Znajdź swoje szczęśliwe miejsce
  Znajdź swoje miejsce, w którym czujesz się całkowicie swobodnie, spokojnie, szczęśliwie, pozytywnie. Gdzie żyjesz pełnią życia. To miejsce posłuży ci w trudnych chwilach. Wyobrażaj sobie je, gdy tylko ci to potrzebne, a i czasem zaglądnij.
 • Wymień pozytywne rzeczy o sobie
  Sporządź listę swoich najlepszych cech i osiągnięć. Będzie to przypomnieniem, gdy masz trochę gorszy dzień.
 • Skontaktuj się ze swoim wnętrzem
  Zasługujesz na rozmowę ze sobą w taki sam sposób, w jaki rozmawiasz ze swoim przyjacielem, bratem, powiernikiem. Bądź dla siebie wyrozumiały.

Kochać siebie – Podsumowanie:

Gdy nauczysz się kochać siebie i praktykować miłość do siebie, rozwiniesz wówczas lepszą relację ze sobą. To niezbędne dla ciebie i budowania zdrowej więź z innymi. Miłość własna nie pojawia się z dnia na dzień, ale z czasem staniesz się w tym lepszy, bo zaczynasz rozumieć dlaczego to robisz. W momentach gdy czujesz się zestresowany, pomyśl o tym ile już osiągnąłeś. A gdy nauczysz się, jak być dobrym dla siebie, będziesz o krok bliżej do bycia najlepszą wersją siebie. Baw się zatem dobrze i ciesz się byciem sobą. Ciesz się swoim niesamowitym życiem.

PS. Miłość do siebie wznosi nas na wyżyny. – August Witti

___________
#KochacSiebie

najnowsze z prawdziwie

Kształtuj swoją wyobraźnię

Kształtuj swoją wyobraźnię. Wyobraźnia to najlepsza część człowieczeństwa. Nie ma na świecie
Cel w życiu

Cel w życiu

Cel w życiu. Posiadanie celu jest jednym z podstawowych czynników szczęścia. Bez
Rozmowa wewnętrzna

Rozmowa wewnętrzna

Rozmowa wewnętrzna. Z tych samych przyczyn wierzymy i nie wierzymy w Boga.
Translate »
idź do góry