Kości zostały rzucone

Kości zostały rzucone

w innowacyjnie/polsko/topowo

Kości zostały rzucone. Kości to podstawa szkieletu człowieka, bardzo ważny element nośny, bez którego nikt nie potrafi się obyć. Po sześciu latach badań prof. Grażyny Ginalskiej, znanej w Lublinie biochemik, powstał niezwykły kompozyt, który pod każdym względem się wyróżnia. Jest nietoksyczny, nie powoduje alergii i po kilku miesiącach przekształca się w prawdziwą kość. Sztuczną kością z Lublina, właśnie zaczęli testować ortopedzi i stomatolodzy.

Kości zostały rzucone

Kości zostały rzucone

Materiał kompozytu podobny jest do ludzkiej kości, sprężysty, twardy i dający się łatwo formować. Materiał ten wszczepiony do organizmu nie jest odrzucany i nie powoduje stanów zapalnych. Po kilku miesiącach przekształca się w naturalną kość. Prof. Ginalska wraz z asystentką, poszukując najlepszych rozwiązań trafiły na prof. Annę Ślósarczyk i mgr inż. Zofię Paszkiewicz z Katedry Ceramiki i Materiałów Ogniotrwałych Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Rozpoczęła się owocna współpraca, połączyły porowaty granulat hydroksyapatytowy o specyficznych cechach, opracowany przez uczone z AGH, z kilkoma polimerami organicznymi. W 2009 r. powstał niezwykły biomateriał – elastyczny, sprężysty, łatwo poddający się obróbce, na przykład przycinaniu. Nie pęka podczas tych zabiegów. Biomateriał powstał jako efekt pracy czterech wyjątkowych kobiet.

Kości zostały rzucone – Podsumowanie:

Znajomość procesów zachodzących w komórkach i świetne kontakty z lekarzami pomogły prof. Ginalskiej w pracy nad sztuczną kością. Badania wykazały, że kompozyt stanowi naturalne rusztowanie dla komórek organizmu, które chętnie się na nim „osiedlają”. Nie jest odrzucany i staje się częścią kości. Czas odbudowy kości jest związany z czasem potrzebnym na regenerację. W miejscu wszczepienia kompozytu tworzą się naczynia krwionośne. Ni mniej, ni więcej powstaje naturalna kość.

Dodatkowo kompozyt szybko chłonie roztwory wodne, można go nasączyć antybiotykiem, co dodatkowo ochroni miejsce wszczepienia implantu przed infekcjami. Można również w terapii używać czynników wzrostu, przyspieszających proces gojenia. Wynaleziony kompozyt zaimplementowany w ciele pacjenta jest elastyczny i plastyczny. Z łatwością daje się dopasowywać do kształtu ubytku /miejsca, które ma wypełnić/. Przyszłość implantologii rysuje się zupełnie spokojnie, a ortopedzi wreszcie nie mają już wymówek.

PS. Zatem – Kości zostały rzucone. – Alea iacta est. – Juliusz Cezar

___________
#SztucznaKosc