Kościół katolicki upada

Kościół katolicki upada

w filozoficznie/prawdziwie/świadomie

Kościół katolicki upada. Kościół stoi obecnie na grząskim gruncie, choć jeszcze tego nie widzimy tak wyraźnie. KK stracił z oczu swoją misję i zaczyna wierzyć, że celem jego istnienia jest utrzymanie się. Biurokracja kościelna przesadnie się rozrosła i jak każdy współczesny system, musi upaść. Jasno widoczna natomiast stała się korupcja systemowa, która niestety wykracza już poza wykorzystywanie seksualne dzieci. Niełatwo też uwierzyć, że skorumpowany kościół stał się cyniczny, arogancki, z widocznym brakiem przywództwa i osądu. To zaś powoduje znacznie większą liczbę ukrytych skandali.

Kościół katolicki upadaKościół katolicki upada

To co przyniosły nam ostatnie lata woła o pomstę do nieba. Głównym zarzutem jest skandal związany z wykorzystywaniem seksualnym dzieci. I widać, że jest to nie do przyjęcia przez wiernych. Ponadto katolickie nadużywanie seksualne i korupcja duchowieństwa wzbogacone zostały o homoseksualizm dużej liczby księży. To wszystko stało się przerażające i zupełnie nie licuje z dotychczasowym postrzeganiem kościoła.

Główną przyczyną, dla której wciąż mało jest ujawnień skandali związanych z nadużyciami seksualnymi, jest niechęć mediów do ich upubliczniania. Jednak i w samym kościele następuje rozłam, gdyż dobrzy księża, broniąc własnej reputacji coraz częściej chcą zabierać głos, przez co zgnilizna jest odsłaniana i będzie odsłaniana. Metoda papieża Franciszka odmawiająca zareagowania na zarzuty jest w stylu współczesnego kościoła i jakże bliskiej nam osoby Jana Pawła II. Niestety wielu najwyższych rangą kardynałów i arcybiskupów w Watykanie należy do gejowskiej mafii.

Papież odciął się od rzeczywistości i słucha złych doradców. Jeśli Franciszek myśli, że może to przemilczeć, to śni. Opinia publiczna już widzi, jak biskupi tuszowali wykroczenia seksualne i nadużycia ze strony księży. I nie jest to sprawa lokalna czy dotycząca jednego kraju. Wciąż dochodzą do nas informacje ze świata religijnego, takie jak np. fakt, że ponad połowa holenderskich biskupów ukrywała seksualne wykorzystywanie dzieci przez duchownych. Istnieją także dowody, że niektóre akta zostały zmanipulowane lub zniszczone.

Ogólnie rzecz biorąc, wykorzystywanie seksualne dzieci w kościele katolickim nadal istnieje. I im mniej wiemy na ten temat, tym bardziej szerzy się ta zgnilizna. Papież Franciszek co prawda przyznał, że skandale związane z nadużyciami oddalają ludzi od Kościoła i że sami musimy się nawrócić, ale aby stanąć po stronie wiernych, kościół musi zmienić te sytuacje, które wiernych zniechęcają. Wiara wyparowała. Wciąż wmawia się nam, że istnieje rozwiązanie, pozwoli odwrócić trendy i zachować znaczenie społeczne. Padają propozycje zniesienia celibatu, wyrzeczenia się obowiązków, powołań kobiet do posługi apostolskiej. Ale czy to w ogóle możliwe, w tak zeskorupiałej instytucji?

Kościół katolicki upada – Podsumowanie:

Pierwszym krokiem powinna być reforma KK oraz rozliczenie samych siebie. To co niesie reformacja, czyli odnowienie wiary i przywrócenie właściwego obrazu Chrystusa, jest koniecznością. Fabryka sakramentów może dobrze prosperować w kulturze i społeczeństwie chrześcijańskim. Ale obecnie, gdy technologia /internet, media społecznościowe/ tworzą sytuację radykalnej przejrzystości, niezwykle trudne jest dochowanie tajemnicy. Zwłaszcza tej niepochlebnej. Wszyscy chrześcijanie i nie tylko muszą przygotować się na upadek kościoła, a ten upadek pociągnie za sobą upadek wszelkich instytucji. To się już dzieje!

PS. Należy pamiętać, że duchowość to nie religijność. I w tym cały jest ambaras. – August Witti

_________________
#KosciolKatolickiUpada