Najtrudniej poznać samego siebie

kot Schrödingera

Kot Schrödingera

w kwantowo/oświecenie/prawdziwie

Erwin Schrödinger urodził się w Wiedniu 12 sierpnia 1887 roku. Był znamienitym fizykiem /kwantowym/ i został uhonorowany Nagrodą Nobla właśnie w dziedzinie fizyki w 1933 roku. Jest znany ze swojej pracy dotyczące teorii kwantowej, w szczególności eksperymentu myślowego z udziałem kota w celu wyjaśnienia wadliwej interpretacji kwantowego założenia, o nazwie …

kot Schrödingera.

kot SchrödingeraKopenhaska interpretacja mechaniki kwantowej w istocie stwierdza, że obiekt w systemie fizycznym może jednocześnie występować we wszystkich możliwych konfiguracjach /postaciach/. Obserwując system zmuszamy ten system do upadku i zajęcia pozycji przedmiotu w jednym z możliwych stanów. Schrödinger nie zgodził się z taką interpretacją i wysnuł swoją teorię.

“Zamknął” kota w pojemniku, wraz z trucizną, która uwalnia się po rozpadzie atomowym. Zatem nie wiemy tak naprawdę, czy kot żyje, czy nie. Dowiedzieć się tego możemy wówczas, gdy ktoś otworzy pojemnik i dokona aktu obserwacji. Tak więc, dopóki nie stwierdzimy naocznie co dzieje się w pudełku i jaki jest stan kota, kot istnieje w stanie nieokreślonym, czyli jest żywy i martwy jednocześnie.

Oczywiście zagadnienie to jest śmieszne i niedorzeczne. Kwantowa superpozycja /nieokreśloność/ nie może działać przy dużych złożonych obiektach, takich jak koty, ponieważ niemożliwe jest, aby organizm kota był jednocześnie żywy i martwy. W ten sposób Schrödinger uznał, że interpretacja kopenhaska musi być z natury wadliwa.

Wiele osób błędnie pojmuje eksperyment myślowy Schrödingera, nie do końca go rozumiejąc. Przede wszystkim kotu nic się nie stało, bo to hipoteza. Ponadto Schrödinger uważał, że taka superpozycja kota jest niemożliwa. Natomiast superpozycja kwantowa działa dla najmniejszych elementów materii, takich jak elektrony, atomy i takie tam. Większe obiekty muszą być traktowane zupełnie inaczej.

PS. Anegdota to anegdota, a prawda to prawda. Jak mawiał górol, karate karatem, a ciupaska ciupaską.

_____________
#KotSchrödingera

ostatnie z kwantowo

Fizyka kwantowa w pigułce

Fizyka kwantowa w pigułce

Fizyka kwantowa w pigułce, pięknie podany i napisany artykuł, felieton, zestawienie, nie
wszystko jest energią

Wszystko jest energią

Wszystko jest energią. W naszym świecie ewidentnie wzrasta energia, a wzrost energii powoduje
Translate »
idź do góry