Kot w roli Religi

Kot w roli Religi

w artystycznie/filmowo/polsko

Kot w roli Religi. Poczynania Tomasza Kota śledzę od początku. I od samego początku zadziwia mnie ten aktor, swoją doskonałą umiejętnością wcielenia się w rolę. W filmie „Skazany na bluesa” nie grał Ryszarda Riedla, on Riedlem był. Hansa Klossa wystylizował na epickiego bohatera, jak w kinie amerykańskim, a teraz na czas powstawania filmu „Bogowie” stał się Zbigniewem Religą, bardziej Religą niż sam Religa. Zatem Kot w roli Religi jest bardzo autentyczny.

Kot w roli Religi

Kot w roli Religi

Bogowie” Łukasza Palkowskiego to opowieść o wspaniałej postaci jaką był nasz naczelny polski kardiochirurg – Zbigniew Religa. Historia trudna i pionierska, osadzona w czasach zapyziałej komuny. Lekko, z poczuciem humoru, acz jest to humor, który w pełni zrozumieć mogą ludzie, którzy w dobie komunizmu żyli. Dobrze skonstruowana fabuła, ma specyficzny zachodni klimat. Religa jest pokazany w filmie jako Relig-man, który własną siłą woli, uporem i konsekwencją kreuje otaczającą trudną rzeczywistość. Działa, a nie gada, żąda, nie prosi i tworzy wbrew wszystkiemu. Tomasz Kot przybliżył nam postać prof. Religi wnikliwą obserwacją, a nie pracą charakteryzatora. Mamy więc wysoką, zgarbioną postać bohatera, długie włosy w chirurgicznym nieładzie. Charakterystyczny chód, grymas twarzy tak autentyczny, że widzimy Religę grającego siebie, a nie Tomasza Kota w roli Religi i oczywiście nieodłączny papieros i kawa.

Kot w roli Religi – Podsumowanie:

„Bogowie” to ciekawe spojrzenie na czasy PRL-u, acz nieprawdziwe. Polityka i politycy są tu tylko jedną z przeszkód na drodze do celu Religi. Jeśli trzeba bohater wchodzi w każdy układ z partyjnym dygnitarzem, przyjmuje także podziękowania i pomoc od gangstera, którego synowi uratował życie. Taki był właśnie Religa. Do celu po trupach – i dosłownie, i w przenośni. Środowisko lekarskie ukazane jest tutaj jako piąta władza i tak właśnie było, tak nadal by chciano, ale już tak nie jest i nie będzie. Religa swoją postawą i uporem stał ponad podziałami, uprzedzeniami, polityką, religią – ale on miał charyzmę,  której obecnym lekarzom brak. Jednocześnie jest to dosyć niespotykana postać w polskim kinie.

reżyseria: Łukasz Palkowski
scenariusz: Krzysztof Rak
gatunek: Dramat, Biograficzny
produkcja: Polska
aktorzy: Tomasz Kot, Piotr Głowacki, Szymon Piotr Warszawski, Magdalena Czerwińska, Rafał Zawierucha, Marta Ścisłowicz, Karolina Piechota, Wojciech Solarz

PS. „Spierdalać mi stąd – do esbeków w czarnej wołdze –  was też ktoś musi leczyć.”

_____________
#ZbigniewReliga