Najtrudniej poznać samego siebie

Ku pamięci

w filozoficznie/prawdziwie

Swoje własne życie możemy rozpatrywać w dwóch wariantach, jako zbitek przypadkowych zdarzeń, tak sądzimy gdy jesteśmy mało rozgarnięci, albo jako związek przyczynowo-skutkowy, w którym każde zdarzenie kształtując naszą świadomość, oddziałuje na nasze życie. Zatem każda osoba, która stanęła na naszej drodze, miała i ma bezpośredni wpływ na nasze życie. Dlatego …

ku pamięci tych osób dziękuję.

memory1To nie jest właściwe, gdy mówimy, że ktoś odszedł, umarł i go nie ma. Ta osoba jest nadal w naszym życiu i im więcej spędziliśmy z nią czasu, tym większy ma wpływ na naszą rzeczywistość. Zauważamy, zwłaszcza w ostatnich czasach, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa historia, światopogląd i wychowanie, rodziców, dziadków, często już nieżyjących, przyjaciół i wrogów. Wrogowie i nieprzyjaciele chyba najbardziej kształtują nasze życie, bo im musieliśmy się przeciwstawiać i z nimi walczyć, zatem wpływ był bezpośredni. Wrogowie, byli partnerzy, zawistnicy i donosiciele, kształtują nasze życie, utrudniając i rujnując w danej chwili, ale przez to stajemy się twardsi i bardziej odporni. Dzięki temu nasze późniejsze koleje losu stają się niejednokrotnie lepsze, bardziej świadome i o ile nie popadniemy w zawiść, gniew i zemstę, to życie to nabiera prawdziwej wartości. Zatem wszystko to, co przeszłe w naszym życiu nas kształtuje, i rozumny człowiek winien sobie z tego zdać sprawę, niejednokrotnie być wdzięcznym ludziom z przeszłości, za wspomnienia, za wzmocnienie i za obecne życie, bo gdyby nie rozstanie, nie było by obecnych związków, gdyby nie zmiana, była by stagnacja, gdyby nie śmierć, nie było by wspomnień, gdyby nie doświadczenia, nie było by życia.

Warto czasem wspomnieć tych byłych, tych co odeszli, tych minionych, tych przeszłych, bo dzięki nim obecne życie jest takie wspaniałe. Świadomość tych zależności jest ważna, bo nic nie dzieje się bez przyczyny. Każda nasza decyzja ma konsekwencję, a każde wypowiedziane słowo zostawia swój ślad. Jedyne czego można sobie życzyć to pogoda ducha, prawość i dobra karma. Złość i nienawiść nie prowadzi do pozytywnych odczuć, ale nie musimy od razu wszystkich kochać, wystarczy przestać o tych niesympatycznych, niemiłych i nieprzyjaznych myśleć, a mieć w pamięci tych miłych sercu, kochanych i szanowanych, i wspomnieć ich często. To wspomnienie, nie tylko umarłych, powoduje że nasze życie nie idzie na marne. Najgorszym jest zapomnienie. Zatem powiedzmy coś miłego ku pamięci!

PS. Is­tnieje­my, póki ktoś o nas pamięta.

_______
#Pamiec

najnowsze z filozoficznie

Czym jest duchowość

Czym jest duchowość

Czym jest duchowość? Dążenie do duchowości każdego z nas jest nieodłącznym elementem
Wewnętrzny komfort

Wewnętrzny komfort

Wewnętrzny komfort, rozpatrzony w kategoriach “Czym jest ten wewnętrzny komfort” i “Jak
Translate »
idź do góry