Najtrudniej poznać samego siebie

nie lękaj się dziecko

Nie lękaj się dziecko

w filozoficznie/prawdziwie/zdrowotnie

Strach to jedna z podstawowych cech pierwotnych, mających swe źródło w instynkcie przetrwania. Stan silnego emocjonalnego napięcia, pojawiający się w sytuacjach realnego zagrożenia, naturalną reakcją organizmu jest np. odruch silnego napięcia mięśni, a w konsekwencji ucieczka lub walka. Ale to z czym mamy obecnie do czynienia, to nie strach, bo praktycznie nie ma żadnych zagrożeń, albo są jednostkowe, unikalne. To co wokół nas nieustannie jest tworzone, to lęk, zatem …

nie lękaj się dziecko.

nie lękaj się dzieckoStrach i lęk, to bardzo silne uczucia, tak silne, że aż wymierne – potrafią stwarzać. Strach powstaje na skutek realnych zagrożeń i trwa do momentu, gdy to zagrożenie nie ustąpi. Lęk to uczucie irracjonalne, nierozerwalnie związane z przyszłością. Lękamy się jakoby na zapas, nie mając racjonalnych przesłanek. Zatem wszystko co nas otacza, co powoduje u nas lęki, jest sztuczne i abstrakcyjne. System, czyli wszystko to co sprawia, że nie jesteśmy wolnymi, spokojnymi ludźmi, działa w oparciu o strach i lęk. Boisz się prawa, urzędu, odpowiedzialności, wymiaru kary, ale też lękasz się głodu, bezrobocia, utraty pracy, wojny, zawieruchy, kataklizmu, niepowodzenia i wielu, wielu innych. Pytanie zasadnicze – po co się boisz? Dlaczego się boisz? Czy są jakieś racjonalne przesłanki twego strachu? Czy rzeczywiście jest zagrożenie?

Czy wstając rano i drżąc ze strachu, zdajesz sobie sprawę z tego, że to tylko twój strach i imaginacja. Że wokół jest spokojnie i sielankowo, życie podąża leniwą ścieżką i to ty wprowadzasz ułudę zagrożenia. Zwłaszcza, gdy powtarzasz bzdury medialne i urojenia ludzi, którzy się strachem żywią. Tak, żywią, no może nie dosłownie, ale powodując u ciebie poczucie strachu i lęku, mogą swobodnie tobą sterować, kierować, naprowadzać tam, gdzie zupełnie nie chcesz być. Twoimi zachowaniami, pragnieniami, poczuciem swobody lub jego brakiem.

Strach i lęk to irracjonalne zagrożenie, którego nigdy nie odczułeś na sobie. Chyba jedynie w przypadku, gdy ktoś lub coś nastawało na twoje życie. Ale ileż takich sytuacji było? Zatem strach to narzędzie systemu, a ty jak szczeniaczek lękasz się nieznanego. Strach i lęki wystarczy ignorować, nie oglądać prowokacji, nie angażować się w panikę i nie siać jej. Wystarczy się nie bać! A życie stanie się łatwe, takie jakie jest. Człowiek rozsądny, działa rozsądnie i szuka wyjścia z każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji, a nie wypróżnia się i ucieka.

PS. Ser­ce oba­wia się cier­pień […] Po­wiedz mu, że strach przed cier­pieniem jest straszniej­szy niż sa­mo cierpienie. Strach ma wielkie oczy.

_______
#Strach

najnowsze z filozoficznie

Świat Ery Wodnika

Świat Ery Wodnika

Świat Ery Wodnika – To, że na naszej planecie zachodzą gigantyczne zmiany
podświadomość

Czym jest podświadomość?

Czym jest podświadomość? Podświadomość to potężna warstwa pod spodem umysłu. Obejmuje świadomość
Translate »
idź do góry