Najtrudniej poznać samego siebie

nie lękaj się dziecko

Nie lękaj się dziecko

w filozoficznie/prawdziwie/zdrowotnie

Strach to jedna z podstawowych cech pierwotnych, mających swe źródło w instynkcie przetrwania. Stan silnego emocjonalnego napięcia, pojawiający się w sytuacjach realnego zagrożenia, naturalną reakcją organizmu jest np. odruch silnego napięcia mięśni, a w konsekwencji ucieczka lub walka. Ale to z czym mamy obecnie do czynienia, to nie strach, bo praktycznie nie ma żadnych zagrożeń, albo są jednostkowe, unikalne. To co wokół nas nieustannie jest tworzone, to lęk, zatem …

nie lękaj się dziecko.

nie lękaj się dzieckoStrach i lęk, to bardzo silne uczucia, tak silne, że aż wymierne – potrafią stwarzać. Strach powstaje na skutek realnych zagrożeń i trwa do momentu, gdy to zagrożenie nie ustąpi. Lęk to uczucie irracjonalne, nierozerwalnie związane z przyszłością. Lękamy się jakoby na zapas, nie mając racjonalnych przesłanek. Zatem wszystko co nas otacza, co powoduje u nas lęki, jest sztuczne i abstrakcyjne. System, czyli wszystko to co sprawia, że nie jesteśmy wolnymi, spokojnymi ludźmi, działa w oparciu o strach i lęk. Boisz się prawa, urzędu, odpowiedzialności, wymiaru kary, ale też lękasz się głodu, bezrobocia, utraty pracy, wojny, zawieruchy, kataklizmu, niepowodzenia i wielu, wielu innych. Pytanie zasadnicze – po co się boisz? Dlaczego się boisz? Czy są jakieś racjonalne przesłanki twego strachu? Czy rzeczywiście jest zagrożenie?

Czy wstając rano i drżąc ze strachu, zdajesz sobie sprawę z tego, że to tylko twój strach i imaginacja. Że wokół jest spokojnie i sielankowo, życie podąża leniwą ścieżką i to ty wprowadzasz ułudę zagrożenia. Zwłaszcza, gdy powtarzasz bzdury medialne i urojenia ludzi, którzy się strachem żywią. Tak, żywią, no może nie dosłownie, ale powodując u ciebie poczucie strachu i lęku, mogą swobodnie tobą sterować, kierować, naprowadzać tam, gdzie zupełnie nie chcesz być. Twoimi zachowaniami, pragnieniami, poczuciem swobody lub jego brakiem.

Strach i lęk to irracjonalne zagrożenie, którego nigdy nie odczułeś na sobie. Chyba jedynie w przypadku, gdy ktoś lub coś nastawało na twoje życie. Ale ileż takich sytuacji było? Zatem strach to narzędzie systemu, a ty jak szczeniaczek lękasz się nieznanego. Strach i lęki wystarczy ignorować, nie oglądać prowokacji, nie angażować się w panikę i nie siać jej. Wystarczy się nie bać! A życie stanie się łatwe, takie jakie jest. Człowiek rozsądny, działa rozsądnie i szuka wyjścia z każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji, a nie wypróżnia się i ucieka.

PS. Ser­ce oba­wia się cier­pień […] Po­wiedz mu, że strach przed cier­pieniem jest straszniej­szy niż sa­mo cierpienie. Strach ma wielkie oczy.

_______
#Strach

ostatnie z filozoficznie

Całe życie czekamy

Całe życie czekamy

Całe życie czekamy. Na co? Co to za koncepcja czekania? Skąd się
Realizm vs wiara

Realizm vs wiara

Realizm vs wiara. Nauczeni jesteśmy odbierać ten świat nie dosyć, że w
oświecenie

Oświecenie w nas

Oświecenie w nas. Świat i rzeczywistość zmusza nas obecnie do rozważania i
Co wybierasz

Co wybierasz?

Co wybierasz? Skoro czytasz tego bloga, to już coś tam kumasz. Ogarniasz
Translate »
idź do góry