Najtrudniej poznać samego siebie

Mały je ZUSek

To mały je ZUSek

w polsko/prawdziwie

Obecnie, każdy kto chce prowadzić działalność gospodarczą zmuszony jest na wstępie do płacenia haraczu na rzecz ZUS w wysokości 1121 zł. Ta wysoka danina nie pozwala ludziom uczciwie pracować i szukają oni innych rozwiązań w szarej strefie. Traci na tym państwo, tracą klienci, a beneficjent i tak się rozpada i ginie, bo to …

mały je ZUSek.

Zuse1121 zł płaci każdy, i ten co zarabia ponad 20 tys. zł miesięcznie, i ten, który ledwo dorabia 1000 zł. Mus to mus i płacisz nawet jak wykazujesz stratę, co znaczy ni mniej ni więcej, że dokładasz do interesu. Ludzie już na starcie własnej przedsiębiorczości rezygnują z założenia działalności lub ją zamykają. Są tym samym wpychani do szarej strefy i nie płacą ani podatków, ani ZUS-u. Nie mają też ubezpieczenia. Ulgowy ZUS – obniżona stawka składki obowiązująca przez pierwsze 2 lata działalności, okazał się niewystarczający. Firma aby zaistnieć potrzebuje znacznie więcej czasu niż 24 miesiące. I oto w ostatnich dniach pojawił się projekt likwidacji ryczałtowego ZUS-u do tzw. Planu Morawieckiego.

Limit miesięcznych przychodów zwalniających z ZUS ma wynosić 5 tys. zł. Do tego pułapu każdy przedsiębiorca zostanie zwolniony od przymusowej daniny ZUSowej, a podatek jaki będzie odprowadzał to 22,5%. Wydawać by się mogło, że zamienił stryjek siekierkę na kijek. W momencie, gdy osiągniemy już te szumne 5 tys. zł, co w obecnych czasach nie jest niczym wielkim, zapłacimy ZUSowi 1120 zł, niezależnie od tego czy odprowadzamy ZUS ryczałtowy, czy też jednolity podatek według nowej stawki.

Na zmianach skorzystają być może małe firmy i jednoosobowe działalności gospodarcze, które będą się musiały wykazać sprytem aby nie osiągnąć przychodów większych niż 5 tyś. Po wprowadzeniu zmian, przedsiębiorca zapłaci podatek w wysokości 22,5% czyli 562 zł, pod warunkiem że nie osiągnie więcej niż 5 tyś zł dochodu. Zatem obciążenia podatkami spadną aż dwukrotnie, ale tak czy inaczej nadal to jest za dużo do zapłaty. Nie podzielam optymizmu, że mała przedsiębiorczość wyjdzie z podziemia, bo co to za interes płacić co miesiąc 562 zł – żaden.

PS. Popatrzmy lepiej na UK lub Niemcy, jak to tam działa i uczmy się, uczmy, chociaż politycy skłonni do nauki nie są. Mają swoje racje, tak różne od naszych.

_____
#ZUS

 

najnowsze z polsko

Drzewa a duchowość

Drzewa a duchowość

Drzewa a duchowość – drzewa mają priorytetową rolę w świecie duchowym, a
Proste prawdy życia

Proste prawdy życia

Proste prawdy życia i ich przedstawienie. Nasza miłość często objawia się niewerbalnie,
bez autorytetów

Żyjemy bez autorytetów

Żyjemy bez autorytetów, ale nie tak dawno szanowało się wiedzę, zdolności, umiejętności
Kto jest kim na Ziemi

Kto jest kim na Ziemi

Brak zasad, demoralizacja, korupcja, ukochanie pieniądza, bezwzględność, aspołeczność, depopulacja, degradacja środowiska etc.,
Amanita muscaria

Amanita muscaria

Amanita muscaria – ważne informacje praktyczne. Książka “Święty Grzybóg” Waldemara Borowskiego to
Translate »
idź do góry