Marek Szpiegus

Marek Szpiegus

w innowacyjnie/pomysłowo

Marek Szpiegus. Odwieczny problem telefonów i to nie tylko komórkowych. Nie raz podejrzewałeś, że twój telefon jest podsłuchiwany, bo taką mamy polską naturę, że nie ufamy, a jednocześnie w takim kraju żyliśmy, że można było podejrzewać. Czy da się to sprawdzić, bez specjalistycznych urządzeń? Oczywiście! Istnieje kilka kodów, które poinformują nas natychmiast, że na drugim końcu siedzi szpieg.

Marek SzpiegusMarek Szpiegus

Nie, że jestem podejrzliwy, bo nie jestem. Nie, że się czegoś obawiam, bo mam to w dupie. Ale od zawsze interesowały mnie ciekawe tematy, a inwigilacja do takich należy. Zatem sprawdźmy sami, czy nasze dane i wiadomości są chronione. Wpisujemy w telefonie odpowiedni kod.

Kod: *#21# – tak sprawdzamy czy nasze wiadomości, połączenia i dane są inwigilowane. Jeżeli po wpisaniu kody do telefonu, pojawi się numer telefonu, to jest to numer ciekawskiego, nie nasz. I nie ważne czy jest on naszym rodzicem, bliskim, czy partnerem. Zaufanie to zaufanie, a nie zabawa w szpiegów.

Kod: *#62# – to info gdzie przekazywane są połączenia, gdy mamy wyłączony telefon lub jesteśmy poza zasięgiem. Powinien być numer naszej poczty głosowej, a jaki jest?

Kod: ##002# – tak możesz wyłączyć przekazywanie połączeń, np. na pocztę głosową.

Kod: *#06# – to numer IMEI, używany przez sieć do identyfikacji konkretnego urządzenia. Po wprowadzeniu tego numeru mamy podane szczegółowe dane dotyczące modelu i parametrów technicznych urządzenia. Jest to o tyle ważne, że w przypadku zagubienia telefonu lub kradzieży, posiadając numer IMEI, możemy za pomocą swojego operatora zlokalizować swój telefon nawet, gdy włożona jest inna karta SIM.

Warto też zapoznać się z innymi numerami, związanymi już z konkretnym modelem telefonu. Np. nr *#30# , który pozwala zobaczyć prywatne numery. Oczywiście nie odpowiadam za szkody wyrządzone przez wpisywanie powyższych kodów – sprawdź se sam.

PS. Ja tam nie zawracam sobie głowy telefonami, nie posiadam po prostu, czym nieustannie wzbudzam zaciekawienie, zwłaszcza instytucjonalne.

_________
#Telefonia