Najtrudniej poznać samego siebie

Medycyna chińska

Medycyna chińska

w prawdziwie/świadomie/zdrowotnie

Tradycyjna medycyna chińska (TCM) powstała w starożytnych Chinach i ewoluowała przez tysiące lat. TCM stosuje leki ziołowe, praktyki mentalne i praktyki ciała, takie jak akupunktura i tai chi, w celu leczenia lub profilaktyki zdrowia. Można rozważać stosowanie TCM i zastanawiać się nad skutecznością, ale zawsze należy pamiętać słowa Seneki “co dla jednych jest lekarstwem, dla innych jest straszną trucizną”, gdyż każdy człowiek różni się od drugiego.

Medycyna chińskaMedycyna chińska

Czy TCM jest bezpieczne?

Akupunktura jest ogólnie uważana za bezpieczną, gdy jest oczywiście wykonywana przez specjalistę używającego sterylnych igieł. Nieprawidłowo wykonana akupunktura może spowodować potencjalnie poważne skutki uboczne. Ale możemy zamiast akupunktury stosować akupresurę, która jest masażem beziniekcyjnym tych samych receptorów. Kolejną techniką TCM jest tai chi i qi gong. Te dwie praktyki umysłu i ciała stosowane w TCM, są ogólnie bezpieczne.

Starożytne wierzenia, na których opiera się TCM, obejmują wiedzę, że ciało ludzkie jest miniaturową wersją większego, otaczającego wszechświata. Harmonia między dwiema przeciwstawnymi, lecz uzupełniającymi się siłami, zwanymi yin i yang, wspiera zdrowie, a choroba wynika z braku równowagi między tymi siłami. Mamy pięć żywiołów: ogień, ziemia, drewno, metal i woda, które symbolicznie reprezentują wszystkie zjawiska, w tym etapy życia człowieka oraz wyjaśniają funkcjonowanie ciała i jak ono zmienia się podczas choroby.

Qi /energia życiowa/, która przepływa przez ciało, pełni wiele funkcji w utrzymaniu zdrowia. Praktycy TCM stosują różne techniki w celu promowania zdrowia i leczenia chorób. Chińska medycyna to głównie medycyna ziołowa, ale także pojawiają się w niej niektóre minerały i produkty pochodzenia zwierzęcego. Są to różne części roślin, takie jak liście, korzenie, łodygi, kwiaty i nasiona. W TCM zioła są często łączone w formuły i podawane w postaci herbat, kapsułek, płynnych ekstraktów, granulek lub proszku.

Akupunktura to rodzina zabiegów polegających na stymulacji określonych punktów na ciele przy użyciu różnych technik. Tai Chi zaś to wielowiekowa praktyka umysłu i ciała. Obejmuje delikatne, taneczne ruchy ciała z koncentracją, oddychaniem i relaksacją. Jeśli myślimy o korzystaniu z TCM, poszukajmy opublikowanych badań dotyczących TCM pod kątem schorzeń, które nas interesują.

Medycyna chińska – Podsumowanie:

TCM obejmuje wiele różnych praktyk, w tym akupunkturę, moxibustion /jest to  spalanie zioła nad skórą w celu podgrzania punktów akupunkturowych/, chińskie ziołolecznictwo, tui na /chiński masaż leczniczy/, terapię dietetyczną, tai chi i qi gong /praktyki, które łączą określone ruchy lub postawy, skoordynowane oddychanie i skupienie psychiczne/. TCM jest zakorzeniony w starożytnej filozofii taoizmu i sięga ponad 2500 lat.

PS. W medycynie chińskiej zaczyna się nauka. Tam też ma miejsce nadzieja chorego, łatwa dla nieuka, trudna dla mądrego. – August Witti

______________
#MedycynaChinska

najnowsze z prawdziwie

Życie vs myśl

Życie vs myśl

Życie vs myśl. To nie jakiś magiczny rytuał ani też żadna tajemnica.
Pieprzenie

Pieprzenie we świat

Pieprzenie we świat to objaw lekkości języka i myśli. Już wiesz, że
Reinkarnacja duszy

Reinkarnacja duszy

Reinkarnacja duszy. Wielokrotnie słyszeliśmy o reinkarnacji. Wrodzony sceptycyzm nie pozwala nam weń
Translate »
idź do góry