Najtrudniej poznać samego siebie

Milion aut w 10 lat

Milion aut w 10 lat

w motoryzacyjnie/polsko/prawdziwie

Milion aut w 10 lat. Zaciekawiły mnie dwie sprawy związane z motoryzacją polską. Pierwsza to miejski samochód elektryczny z Mielca, a druga, dość spektakularna, milion aut elektrycznych w ciągu 10 lat z linii spółki Electro Mobility Poland. Obie te sprawy być może się połączą i staną się przebojem dekady.

Milion aut w 10 lat

Milion aut w 10 lat

Pierwszy temat to nowy polski samochód z Mielca – ELV001, o którym już wspominałem. Rozpędza się od 0 do 100 kilometrów na godzinę w zaledwie 6 sekund, co jest nie lada osiągnięciem. Jest ekonomiczny w działaniu, gdyż pokonanie 100 kilometrów kosztować będzie zaledwie 4 złote, a to już jest fenomen.

ELV001 to ekologiczny czteroosobowy samochód, którym można przejechać na jednym ładowaniu baterii ok. 150 km. Dodatkowym atutem jest fakt, że 90% jego części pochodzi od polskich producentów. Pojazd ma 41 koni mechanicznych, jest lekki i do 100 km/h rozpędza się w 6 sekund. Prędkość maksymalna to 110 kilometrów na godzinę. Zatem było by to auto miejskie. Jedno ładowanie baterii trwa na razie 6-8 godzin. ELV001 posiada 310 l bagażnik i aż 550 kg ładowność. To sporo jak na auto miejskie.

Druga sprawa to iście bombowy news. Cztery państwowe polskie spółki energetyczne złożyły do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek o zgodę na utworzenie spółki Electro Mobility Poland, która ma zamiar produkować polskie auta elektryczne. Celem spółki jest uruchomienie masowej produkcji osobowych samochodów elektrycznych w Polsce. Plany są ambitne – milion aut elektrycznych w ciągu 10 lat.

Milion aut w 10 lat – Podsumowanie:

Całość przedsięwzięcia ma ruszyć polską gospodarkę, nie tylko związaną z motoryzacją. Biorąc pod uwagę, że nasz rodak Miłosz Kostrzewski stworzył koncepcję auta, które ładuje się co 4.5 roku, w zasadzie to nawet nie ładuje, tylko wymienia baterie, może to być przebój świata. Pod warunkiem, że biurokracja i polityczni rabusie nie spaprają całej sprawy.

PS. Jedno jest pewne – coś się dzieje w państwie polskim.

___________________
#PolskieElektryczneAuto

najnowsze z motoryzacyjnie

Proszę Państwa, oto Ryś

Proszę Państwa, oto Ryś

Proszę Państwa, oto Ryś. Kolejnego wskrzeszenia kultowego polskiego auta, po Warszawie, Polonezie
Game Over Cycles

Game Over Cycles

Game Over Cycles to nazwa, która przykuła mój wzrok. Uwielbiam grunge, vintage, steampunk, uwielbiam
Koniec Dynamiki Newtona

Koniec Dynamiki Newtona

Koniec Dynamiki Newtona. EmDrive Roger’a Shawyer’a, to cichy i niezwykle wydajny silnik
Tankowanie co cztery lata

Tankowanie co cztery lata

Tankowanie co cztery lata. Polak, Miłosz Kostrzewski stworzył koncepcję auta, które ładuje
Translate »
idź do góry