Najtrudniej poznać samego siebie

Milion aut w 10 lat

Milion aut w 10 lat

w motoryzacyjnie/polsko/prawdziwie

Zaciekawiły mnie dwie sprawy związane z motoryzacją polską. Pierwsza to miejski samochód elektryczny z Mielca, a druga, dość spektakularna, milion aut elektrycznych w ciągu 10 lat z linii spółki Electro Mobility Poland. Obie te sprawy być może się połączą i staną się przebojem dekady.

Milion aut w 10 lat

Milion aut w 10 lat

Pierwszy temat to nowy polski samochód z Mielca – ELV001, o którym już wspominałem. Rozpędza się od 0 do 100 kilometrów na godzinę w zaledwie 6 sekund, co jest nie lada osiągnięciem. Jest ekonomiczny w działaniu, gdyż pokonanie 100 kilometrów kosztować będzie zaledwie 4 złote, a to już jest fenomen.

ELV001 to ekologiczny czteroosobowy samochód, którym można przejechać na jednym ładowaniu baterii ok. 150 km. Dodatkowym atutem jest fakt, że 90% jego części pochodzi od polskich producentów. Pojazd ma 41 koni mechanicznych, jest lekki i do 100 km/h rozpędza się w 6 sekund. Prędkość maksymalna to 110 kilometrów na godzinę. Zatem było by to auto miejskie. Jedno ładowanie baterii trwa na razie 6-8 godzin. ELV001 posiada 310 l bagażnik i aż 550 kg ładowność. To sporo jak na auto miejskie.

Druga sprawa to iście bombowy news. Cztery państwowe polskie spółki energetyczne złożyły do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek o zgodę na utworzenie spółki Electro Mobility Poland, która ma zamiar produkować polskie auta elektryczne. Celem spółki jest uruchomienie masowej produkcji osobowych samochodów elektrycznych w Polsce. Plany są ambitne – milion aut elektrycznych w ciągu 10 lat.

Milion aut w 10 lat – Podsumowanie:

Całość przedsięwzięcia ma ruszyć polską gospodarkę, nie tylko związaną z motoryzacją. Biorąc pod uwagę, że nasz rodak Miłosz Kostrzewski stworzył koncepcję auta, które ładuje się co 4.5 roku, w zasadzie to nawet nie ładuje, tylko wymienia baterie, może to być przebój świata. Pod warunkiem, że biurokracja i polityczni rabusie nie spaprają całej sprawy.

PS. Jedno jest pewne – coś się dzieje w państwie polskim 🙂

___________________
#PolskieElektryczneAuto

najnowsze z motoryzacyjnie

Proszę Państwa, oto Ryś

Proszę Państwa, oto Ryś

Kolejnego wskrzeszenia kultowego polskiego auta, po Warszawie, Polonezie i Syrence, doczekał się

Game Over Cycles

Game Over Cycles … to nazwa, która przykuła mój wzrok. Uwielbiam grunge,
Koniec Dynamiki Newtona

Koniec Dynamiki Newtona

EmDrive Roger’a Shawyer’a, to cichy i niezwykle wydajny silnik “odrzutowy”, w którym
Tankowanie co cztery lata

Tankowanie co cztery lata

Tankowanie co cztery lata. Polak, Miłosz Kostrzewski stworzył koncepcję auta, które ładuje
Translate »
idź do góry