Największa pycha, mega nieposzanowanie

Największa pycha, mega nieposzanowanie

w polsko/prawdziwie/tradycyjnie

Największa pycha, mega nieposzanowanie. Doszły mnie słuchy, że w moim mieście na rynku powstanie pomnik Jana Pawła II, co w aspekcie głośnej już prośby /cytat/ papieża – “Nie budujcie mi pomników. Zróbcie coś dla ludzi” – jest pomysłem dosyć kontrowersyjnym. “Jan Paweł II nie potrzebuje kolejnych pomników. Niech pomnikami będą nasze konkretne działania” – powiedział jakiś czas temu w Gnieźnie prymas Polski, abp Józef Kowalczyk. “Najłatwiej jest budować pomniki z brązu, z kamienia. Ojciec Święty nie pragnął tego. Pamiętam, z jaką niechęcią odsłaniał swój pomnik w Wadowicach. Nam nie trzeba takich pomników. Nam trzeba pomników konkretnego życia. To jest zadanie dla nas wszystkich”.

Największa pycha, mega nieposzanowanie

Największa pycha, mega nieposzanowanie

Czym innym zatem jest wybudowanie przedszkola, szkoły, domu spokojnej starości, czy noclegowni im. Jana Pawła II, a czym innym bezduszny pomnik, nie zawsze ubogacający naszą kulturę. Tych pomników powstało już wiele, nie rzadko są to pseudoartystyczne koszmary i co takiego wnoszą do naszego życia, skoro nam Polakom nie trzeba przypominać, kto to jest Karol Wojtyła – Jan Paweł II? Jestem wyraźnie poruszony takim pomysłem i tak głupim uhonorowaniem wielkiego Polaka, który ukochał ten naród i wspomagał go ze wszech sił. Należy zrewidować pojęcie świętości, przez które Jan Paweł II traktowany jest jako “mitologiczny człowiek chodzący w obłokach”. Ojciec Święty był normalnym człowiekiem, który chodził po ziemi, na niej budował swoją osobowość w wymiarach fizycznym i duchowym. Zatem postrzegajmy go w ten sposób, nie budujmy bałwochwalczej mitologii, bo tak naprawdę niczemu ona nie służy, tylko zadowoleniu “nas samych”.

Dodatkowym argumentem przeciw pomnikom jest fakt, że te już wybudowane, “stworzone” świadczą o żenującym poziomie naszych “artystów” plastyków i ich mocodawców. Wychodzi brak podstawowej edukacji plastycznej, estetycznej i wszechogarniający kicz, który ze sztuką ma tyle wspólnego, co nic. Nawet nie jest to pożywka dla społeczeństwa karmionego pop-kulturową papką okraszoną tańcem z gwiazdami i bezrozumnymi polskimi serialami. Proszę tylko o odrobinę szacunku i nie uczynienie z tego wielkiego Polaka międzynarodowego pośmiewiska. Poza tym – co ma piernik do wiatraka, co ma moje miasto do Jana Pawła II? Jak ktoś chce oglądać pomnik i kontemplować, to Wadowice są blisko, tak blisko, że nawet przewożonej kremówce nic się nie stanie. Ponadto tych pomników obecnie jest jak psów, a gdyby nie podpis, każdorazowo umieszczany pod, nie wiadomo by było kogo tak właściwie przedstawiają. Szacuje się, że obecnie w Polsce jest 2000 pomników Jana Pawła II.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22


23 24

PS. “Te siostry, które ślubowały milczenie, hałasują tu najgłośniej” – Jan Paweł II – “Nie mogę, Szef za blisko”.

__________
#JanPawelII