Nieustannie się oszukujemy

Nieustannie się oszukujemy

w prawdziwie

Nieustannie się oszukujemy. Oszukujemy siebie, abyśmy uwierzyli we własne kłamstwa. Wówczas nasze oszustwo jest bardziej przekonujące. Ludzie kłamią i oszukują siebie, aby uwierzyć, że ich działania były usprawiedliwione. Oszukiwanie samego siebie jest powszechne i ewoluowało, aby przynosić osobiste korzyści. Okłamujemy siebie, aby chronić swój obraz, co zaś pozwala nam postępować niemoralnie, z zachowaniem czystego sumienia. Jeśli zaś uwierzymy we własne kłamstwa, znacznie łatwiej będzie nam przekonać innych, aby w to uwierzyli.

Nieustannie się oszukujemyNieustannie się oszukujemy

Wiele osób nieświadomie wykorzystuje samooszukiwanie, aby wzmocnić swoje ego. Oszukując samych siebie, ​​nadal postrzegamy siebie jako dobrych ludzi. W ten sposób chronimy nasze poczucie moralności. Oszukiwanie samego siebie pozwala nam być bardziej pewnymi tego, co mówimy, co czyni nas bardziej przekonującymi. Nasze mózgi nas oszukują, by uwierzyć w rzeczy, które nie są prawdziwe. A prawdą jest, że każdy z nas tworzy własne mity.

Oszukiwanie samego siebie pozwala nam uwypuklić naszą opinię o własnych umiejętnościach, abyśmy wierzyli, że jesteśmy mądrzejsi niż wszyscy wokół nas. Oznacza to, że pomijamy reperkusje naszych działań dla innych ludzi i wierzymy, że generalnie działamy w sposób moralny. A oszukując się co do prawdziwości naszych przekonań, okazujemy większą wiarę w nasze opinie – co z kolei może nam pomóc przekonać innych.

Niektórzy żyją w niewiarygodnie skomplikowanych kłamstwach. Pragnienie statusu społecznego zwiększa skłonność do samooszukiwania. Gdy czujemy się zagrożeni przez innych, zawyżamy postrzeganie własnych umiejętności. A im wyższa stawka, tym większe kłamstwa jesteśmy w stanie sobie wmówić. Sposobem na pokonanie wszelkiego rodzaju uprzedzeń jest rozważenie czegoś przeciwnego do własnych wniosków.

Technika braku oszukiwania zaś jest prosta. Polega na znalezieniu wszelkich powodów, dla których nasza wiara w oszustwo może być błędna. Wygląda to wówczas jakbyśmy sami siebie przesłuchiwali. To zaś prowadzi do analitycznego myślenia o danej sytuacji oszustwa. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy możemy zaakceptować swoje wady. Pierwszy krok to zwykle rozpoznanie problemu. Niektórzy ludzie spędzają całe życie na samooszukiwaniu się lub zaprzeczaniu, ale sytuacje lub okoliczności, którym zaprzeczamy, zwykle pogarszają się z czasem.

Nieustannie się oszukujemy – Podsumowanie:

Nasz umysł uwielbia spójną narrację o nas samych, naszych doświadczeniach i świecie. Jest pociągany do wyjaśnień, które mają dla nas sens, zachowując poczucie sensowności. Oszukując samych siebie, utrzymujemy to poczucie sensowności, nawet za cenę pominięcia niektórych części prawdy o tym, kim jesteśmy. Tworzymy wówczas i żyjemy we własnej formie iluzji. Natomiast nasze ciało wie jaka jest prawda, podobnież wie świadomość. Dlatego często te wewnętrzne kłamstwa opłacamy chorobą, bólem i cierpieniem.

PS. Oszukujemy siebie, by nie widzieć nędzy naszego położenia. – August Witti

________
#Oszustwo

Tags: