Najtrudniej poznać samego siebie

Niewiedza, analfabetyzm, pieniactwo

Niewiedza, analfabetyzm, pieniactwo

w filozoficznie/polsko/prawdziwie

Niewiedza, analfabetyzm, pieniactwo. Z wielkim zaniepokojeniem śledzę wypowiedzi różnych tzw. „autorytetów”, a zwłaszcza jakże modne ostatnio wypowiedzi komediantów /aktorów/. To, że szarzy ludzie mają prawo nie wiedzieć, nie umieć i nie rozumieć, jest dla mnie oczywiste. Ale ludzie, którzy występują jako autorytet, powinni już pewną wiedzę posiadać, a przede wszystkim przygotować się do rozmowy medialnej. Niestety, wiedzą niewiele, czytają jeszcze mniej albo wcale i poza nimi samymi nic ich nie interesuje.

Niewiedza, analfabetyzm, pieniactwoNiewiedza, analfabetyzm, pieniactwo

I o to chodzi, tak się wydaje, o to właśnie chodzi we współczesnym świecie, o mały rozum, krótką pamięć i nie za długi żywot. Jakim cudem Polacy są coraz bardziej doceniani za granicą i coraz bardziej wpływowi? Chyba tylko dlatego, że świat jest głupszy od nas albo ta głupota jest komuś ewidentnie na rękę. Brak elementarnej wiedzy na dowolny temat nie jest dzisiaj już żadnym obciachem, obsuwą, blamażem.

Mało tego, nie jest też żadną kompromitacją, a enfant terrible jest w modzie. Matura, która w przed wojną i w jej trakcie była nobilitacją społeczną, stała się tak dostępna jak ziemniaki i nic już nie oznacza, bo i oznaczać nie może. Wg statystyk 60 % Polaków nie ma żadnego kontaktu z książką. Dla wielu maturzystów mających np. czwórkę z polskiego, autorem „Pana Tadeusza” jest Henryk Sienkiewicz, a „Trylogii” już wcale nie znają.

Oznacza to, ni mniej ni więcej, że powiedzenie marszałka Piłsudskiego, o ile jeszcze wiadomo kim był, że „Polacy to naród idiotów”. Nabrało ono w obecnych czasach solidnego socjologicznego uzasadnienia. Chociaż nie jest to wyznacznikiem wiedzy, ale ponad 6 milionów Polaków nie przeczytało w zeszłym roku ani jednej książki, a 10 milionów nie posiada żadnej książki w domu. Nie ma tradycji czytania ani też inwestowania w książki.

Polacy wolą narzekać i żyć w niewiedzy niż zająć się swoim rozwojem, a przede wszystkim poprawą intelektu i rozszerzeniem wiedzy. Stąd też w większości nie potrafimy ocenić z kim tak naprawdę mamy do czynienia. Czy osoba, która dyktuje nam styl, narzuca myślenie, bądź nami rządzi, jest mądra czy nie. Zakładamy, że tak, ale są to tylko pobożne nasze życzenia. Nie ma się co dziwić zatem, że rządzenie Polakami jest łatwe i nie wymaga wielkich umiejętności. Polacy w większości to dosyć prymitywny naród, bez wygórowanych potrzeb i generalnie da się im wcisnąć każdy kit. Skąd zatem bierze się narzekanie? Chyba tylko z nieświadomości swoich ułomności umysłowych i indolencji.

Niewiedza, analfabetyzm, pieniactwo – Podsumowanie:

Warto wiedzieć, że osoby, które czytają i rozwijają swój intelekt, mają lepszą pracę, mniej się boją. Rzadziej stosują przemoc, uprawiają więcej sportu, są bardziej świadomi i po prostu są szczęśliwsi.

PS. Jedna kropla wiedzy potężniejsza jest niźli morze siły.

_______
#Wiedza

najnowsze z filozoficznie

trójkąt dramatyczny

Trójkąt dramatyczny Karpmana

Trójkąt dramatyczny jest dobrze znanym modelem psychologicznym. Sporo ludzi powiela ten odwieczny, choć

Wielkie pragnienie

Wielkie pragnienie. Motywacja bez pragnienia jest zmarnowana. Motywacja musi przyjść do ciebie.

Czym jest intencja?

Czym jest intencja? Intencja /zamiar, dobra chęć/ to stan psychiczny, w którym
Translate »
idź do góry