Najtrudniej poznać samego siebie

Niewygodna wojna 1

Niewygodna wojna

w prawdziwie/filozoficznie

Sporo mówi się ostatnio o wojnie, rozpatruje się różne koncepcje, omawia scenariusze, generalnie straszenie wojną jest w modzie, ale …

wojna jest niewygodna!

war1Do wojny dążą biedni i bezsilni, cała oligarchiczna reszta kupuje co chce podbić i wysysa do cna, prowadząc gospodarkę rabunkową. Wojna jako taka jest niewygodna, ale nic nie zastąpi wojny w oczyszczeniu i natychmiastowych zmianach, początkowo na złe, docelowo, przy sprzyjających warunkach na dobre. Wojna generuje wroga, wróg generuje z jednej strony kolaborację i bratnią przemoc, z drugiej zaś konspirację i patriotyczne zrywy. Wspomaga też przemysł, na początku gigantycznym handlem bronią, później odbudową i rozbudową. Wojna nie jest zbędna, mimo iż giną ludzie, którzy tak czy inaczej giną w czasach rabunkowej gospodarki kapitalistycznej. Przy czym podczas wojny giną dla czegoś, niejednokrotnie bohatersko, z jakiejś przyczyny. W trakcie trwania rabunkowej gospodarki giną bez celu i sensu, z biedy.

Wojna wyzwala skrajności, albo bohaterstwo i patriotyzm, albo tyranię i instynkt mordercy, ale nigdy nie pozostawia człowieka obojętnym. Pokojowy kapitalizm rabunkowy bazuje właśnie na tejże obojętności i strachu przed nieznaną przyszłością. Jak człowiek już wie, że może zginąć bo jest wojna, to nie komplikuje sobie życia mrzonkami, tylko działa na zasadach wet za wet, stawia wszystko na jedną kartę. Tchórze giną pierwsi, podobnie jak pechowcy. Generalnie wojna powoduje zrzucenie maski. Wyłazi to co było pod nią usilnie skrywane. Stan wojny ma swoje plusy, nie można temu zaprzeczyć, a przede wszystkim daje szansę temu co wojnę tą wywołuje. W normalnych i pokojowych warunkach, w kapitalistycznym zamordyzmie szansy takiej nikt nigdy nie dostanie.

Zatem wojna to nie tylko wymysł programistów gier komputerowych, co dosyć często ostateczne rozwiązanie i natychmiastowa zmiana. A istotą wojny jest wyzwolenie, wygrywa ten co pozostanie. Obecnym władcom wojna nie służy, służy przyszłym.

PS. Pokój w po­lity­ce między­naro­dowej, jest to ok­res oszus­tw między wojnami.

______
#Wojna

 

ostatnie z prawdziwie

Pożegnanie z facebookiem

Pożegnanie z facebookiem

Podobnież jak papierosy, pragnę rzucić FB i inne portake społecznościowe. Nie żebym
Czym jest świadomość

Czym jest świadomość?

To jedna z największych tajemnic, a za razem wiadoma, bowiem “świadomość jest
Iluzoryczne ja

Iluzoryczne ja

Świadomość jest jednością w wielości. Raz iluzoryczne ja doświadcza świata, a raz
nie kłam więcej sobie

Nie kłam więcej sobie

Zauważam, że… Okłamujemy siebie wciąż i wciąż, w żywe oczy kłamiemy sobie
Translate »
idź do góry