O co chodzi z tymi JOW-ami?

O co chodzi z tymi JOW-ami?

w patriotycznie/polsko

O co chodzi z tymi JOW-ami? Zmiana ordynacji wyborczej i rozbicia partyjnych układów działa na wyobraźnię wyborców Pawła Kukiza /obecnie 39% poparcia/, dodatkowym atutem jest wizja rezygnacji przez państwo z finansowania partii. Z pewnością w tej sprawie powinno zostać rozpisanie referendum, ale zanim to się stanie, zastanówmy się co nam to daje?

O co chodzi z tymi JOW-ami?O co chodzi z tymi JOW-ami?

Jednomandatowe okręgi wyborcze to podział Polski na 460 okręgów wyborczych /obecna ilość posłów/. W każdym okręgu startuje dowolna ilość kandydatów, posłem zostaje tylko jeden, z największą liczbą głosów. Partie i ich listy tracą rację bytu, gdyż ich działacze konkurowaliby między sobą. W rezultacie w poszczególnych okręgach głosujemy na znanego nam i zaufanego kandydata.

Oczywiście jak w każdym systemie istnieje ryzyko nadużyć, ale można i trzeba to regulować prawnie. Jedno jest pewne, silne okręgi typu Warszawa straciłyby hegemonie i prawa okręgów zostałyby wyrównane, ale czyż nie o to chodzi? System JOW stosowany jest m.in. w krajach anglosaskich po obu stronach Atlantyku: Wielka Brytania i USA, Kanada, Francja, Włochy, Niemcy i Japonia /ordynacja mieszana/, Indie, Azerbejdżan, Wyspy Bahama, Jemen, Bangladesz, Birma, Botswana, Nigeria, Kenia, Zimbabwe, Swaziland, Madagaskar to kraje, które JOW otrzymały w spadku kolonialnym.

Wybory większościowe w Jednomandatowych Okręgach Wyborczych są bardziej proporcjonalne niż w ordynacji proporcjonalnej /obecnej/. Wybory JOW służą bezpośrednio możliwości rozliczenia wybranych posłów i likwidacji szkodników, gdyż liczyć się będzie poparcie polityka w jego okręgu. Stosując JOW z jedną turą wyborów „zasada zwycięzca bierze wszystko” uruchamiamy selekcję pozytywną. JOW przywróci odpowiedzialność osobistą posła przed wyborcami w jego okręgu.

Obecnie w ordynacji proporcjonalnej posłowi zależy na partii, a ewentualnie później na wyborcach, czyli jest to lojalność antyspołeczna. W jednomandatowym okręgu wyborczym poseł podlega nieustannej, skrupulatnej kontroli, co powoduje, że reprezentuje on interesy społeczne danego regionu. Wprowadzenie JOW stworzy system wymiany elit, czyli nie te same gęby pod innymi szyldami, tylko ludzie, którzy sprawdzili się lokalnie. Partie wodzowskie, zostaną zastąpione partiami obywatelskimi, w których pozycja wypracowana będzie poparciem w okręgu wyborczym.

O co chodzi z tymi JOW-ami? –  Podsumowanie:

Obowiązująca „ordynacja proporcjonalna” nie sprawdziła się: partyjniactwo, korupcja, nieprzejrzystość, afery, zatem wszelka zmiana zwiększa szansę odejścia od nienormalności. Wprowadzenie JOW może znacząco pomóc rozwiązać problemy układów partyjnych i aspołecznych. JOW-y są rozwiązaniem sprawdzonym w świecie i przede wszystkim najważniejszy argument to, że dzięki JOW znacznie więcej w naszym kraju będzie zależało od nas.

PS. Najgorszy złodziej to ten, który okrada społeczeństwo. Zatem patrzmy bacznie, karzmy srodze, jeśli jest on naszym wodzem.

______
#JOWy